Dostupné územní třídění (členění) |
ČR, kraje |
Časová řada |
1995-2022 |
Zdroj dat |
ČSÚ |
Stejně jako existují na jedné straně statistické ukazatele měřící vstupy v oblasti vědy a techniky (finanční prostředky a lidské zdroje v oblasti výzkumu a vývoje), existují také ukazatele vlastní produkce nových znalostí ve formě výstupů použitelných v praktických aplikacích (patenty, užitné vzory).
Patentová statistika přináší nejen informace o výsledcích a úspěšnosti výzkumné, vývojové a inovační činnosti ve vybraných oblastech techniky, ale i o šíření vědeckých znalostí a o ekonomické atraktivitě sledovaného území. V České republice jsou údaje týkající se ochrany práv průmyslového vlastnictví shromažďovány Úřadem průmyslového vlastnictví ČR (dále jen ÚPV ČR), který zajišťuje patentovou ochranu na území České republiky.
Český statistický úřad publikuje ve spolupráci s ÚPV ČR podrobné patentové statistické údaje v různých tříděních, a to podle Patentového manuálu (OECD, Paříž 2009), s cílem zpřístupnit široké veřejnosti úroveň patentové aktivy subjektů působících na území České republiky, a to prostřednictvím statistických čísel.
Podrobnosti k metodice sběru, zpracování dat a tvorbě indikátoru jsou uvedeny zde.
V publikovaném dashboardu A06 sledujeme vývoj počtu patentových přihlášek v Česku. Od roku 1995 bylo v ČR podáno téměř 19 tisíc patentových přihlášek, přičemž nejvíce jich bylo podáno v roce 2013 (983). Výrazně dominantní je počet podaných patentových přihlášek v Praze, který se na celkovém počtu podílí téměř z jedné třetiny. Největší podíl podaných patentových přihlášek mají domácí podniky, které pouze v roce 2013 předstihly veřejné vysoké školy. Z hlediska oblastí techniky pak dominuje obor ICT a z hlediska oborů mezinárodního patentového třídění je to doprava a skladování. Bližší podrobnosti je možné sledovat v přiloženém dashboardu.