Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů V05 - Dovoz high-tech zboží

V05 - Dovoz high-tech zboží

Dostupné územní třídění (členění) ČR, EU
Časová řada 2015-2022
Zdroj dat ČSÚ

V návaznosti na rozdělení odvětví zpracovatelského průmyslu podle technologické náročnosti[1] vypracoval Český statistický úřad rozdělení výrobků zpracovatelského průmyslu podle technologické náročnosti. Při konstrukci určení high-tech zboží vycházel ČSÚ z mezinárodní Klasifikace produkce (CPA), která rozděluje zboží dle technologické náročnosti výrobků zpracovatelského průmyslu. Další mezinárodní klasifikací, kterou ČSÚ používá, je Standardní mezinárodní obchodní klasifikace (SITIC), kde k určení high-tech výrobků přebírá klasifikaci Eurostatu. V této souvislosti lze též v souladu s převažující ekonomickou činností dle Klasifikace ekonomických činností (CZ-NACE) členit podniky zpracovatelského průmyslu na odvětví s vysokou technologickou náročností (high-tech), středně vysokou technologickou náročností (medium high-tech), středně nízkou technologickou náročností (medium low-tech) a nízkou technologickou náročností (low-tech).

Pokud se zaměříme na dovoz high-tech zboží do ČR (viz Dashboard D1, Graf G1), platí, že obdobně jako u vývozu high-tech zboží z ČR se dlouhodobě jako nejperspektivnější produkty Zpracovatelského průmyslu jeví Elektronika a telekomunikace a Výpočetní technika, tedy (NACE 261 až 264 a 268).

Provedeme-li srovnání dovozu high-tech zboží do ČR a dovozu high-tech zboží do EU (srovnej Dashboard D1, Grafy G1 a G2), stejně jako u vývozu high-tech zboží z ČR zjistíme, že se v rámci Zpracovatelského průmyslu navíc oproti ČR v EU dlouhodobě jeví jako perspektivní také dovoz high-tech produktů ve Farmacii (NACE oddíl 21).

Srovnáme-li dovoz high-tech zboží do EU u ČR a u silných inovátorů EU[2], pak opět jako u vývozu high-tech zboží z EU platí, že předními dovozci jsou Německo a Francie a ČR se nachází v průměru mezi Irskem a Rakouskem (viz Dashboard D1, Graf G3).


[1] Více informací o tomto rozdělení je pod odkazem zde.

[2] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2023: Irsko, Lucembursko, Rakousko, Německo, Kypr a Francie.

Sdílejte na sociálních sítích