Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů M02C0109 Opatření používaná podniky k zajištění kybernetické bezpečnosti

M02C0109 Opatření používaná podniky k zajištění kybernetické bezpečnosti

 

Dostupné územní třídění (členění)ČR
Časová řada2019, 2022, 2024
Zdroj datČSÚ

Na základě dotazování osob 'odpovědných za oblast IT a orientujících se v této problematice'* v rámci firemní sféry vznikly výstupy uvedené na tomto Dashboardu D1. Jednotlivé údaje za příslušné roky, kdy šetření byla prováděna, podávají přehled o opatřeních, která se v konkrétních firmách využívají k zajištění bezpečnosti ICT.

Na Dashboardu D1, Grafu 1 je porovnáván vývoj procentního zastoupení bezpečnostních monitorovacích systémů, které umožňují odhalit podezřelou aktivitu v ICT systémech. Jedná se například o systémy pro detekci nebo prevenci narušení, které monitorují chování uživatelů a zařízení v síti. Dotazování však nemá zahrnovat výsledky, kdy je používán pouze antivirový software nebo předinstalovaný firewall od výrobce využívaného operačního systému.

Všechny velikosti podniků zaznamenávají nárůst, nejvýrazněji roste segment větších podniků o 50-249 zaměstnancích, téměř o 7%. S uvedeným Grafem 1 souvisí a shodně koreluje také Graf 4, který vyjadřuje, kolik procent podniků využívá logy událostí k monitorování a analýze aktivit, které se v jejich ICT systémech objevují. Naopak pokud jde o vyhodnocování ICT rizik, pouze věští podnikové celky s 250 a více zaměstnanci zaznamenávají mírný nárůst o zhruba 1-1,5% v pravidelném vyhodnocování ICT rizik, jak je patrné z Dashboardu 1, Grafu 2.

Pokud se podíváme na problematiku šifrování dat, kterou představuje Graf 3, vidíme zde, že oproti předchozímu období se u všech druhů podniků procenta využívajících subjektů navýšila, nicméně překonání úrovně před obdobím pandemie covid-19 dosáhly pouze největší podniky s 250 a více zaměstnanci.

Jednoznačný nárůst a pozitivní rostoucí trend je možné vyčíst z posledního Grafu 5 Dashboardu 1, který se věnuje oblasti využití biometriky a prvků její ochrany. U podniků bez rozdílu velikosti sledujeme výrazný pozitivní růstový trend, dvou až téměř trojnásobné hodnoty oproti období před pandemií.

Závěrem můžeme uvést, že větší péči a prioritu různým bezpečnostním opatřením v oblasti ICT věnují podle většiny ukazatelů největší celky firemní sféry oproti menším a středním firmám až na výjimku, kterou je využití biometriky, kde jsou malé firmy nedílnou součástí trendu ve způsobu prevence nechtěných a nežádoucích přístupů či zneužití těchto systémů.

* Zdroj cit.: ČSÚ, výběrové šetření o využívání informačních a komunikačních technologiích v podnikatelském sektoru (ICT 5-01)

D1 Opatření používaná podniky k zajištění kybernetické bezpečnosti

Sdílejte na sociálních sítích