Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů B01 Výdaje na výzkum a vývoj za vládní a vysokoškolský sektor

B01 Výdaje na výzkum a vývoj za vládní a vysokoškolský sektor

Dostupné územní třídění (členění)

ČR, EU

Časová řada

2016-2022 ČSÚ

2016-2022 Eurostat

Zdroj dat

ČSÚ, Eurostat

Celkové výdaje na VaV v daném státě jsou statisticky sledovány pomocí ukazatele tzv. hrubých domácích vnitřních výdajů na VaV (GERD). Tento ukazatel zahrnuje veškeré neinvestiční a investiční výdaje vynaložené ve sledovaném roce na VaV prováděný na území daného státu, a to bez ohledu na zdroj a způsob jejich financování.

Výdaje na VaV se pro mezinárodní srovnání nejčastěji poměřují k HDP. Tento poměrový ukazatel se nazývá Intenzita VaV a patří do skupiny základních strukturálních ukazatelů v jednotlivých zemích EU. Kromě celkových výdajů na VaV se ve vztahu k HDP publikují i údaje za výdaje na VaV v jednotlivých sektorech provádění nebo za jednotlivé zdroje (sektory) financování VaV činnosti.

Podrobnosti k metodice sběru, zpracování dat a tvorbě indikátoru jsou uvedeny na odkaze zde.

Výdaje na VaV v Česku dosáhly v roce 2022 rekordních 133,3 miliard koruna meziročně došlo k devítiprocentnímu nárůstu. Ve vztahu k HDP však došlo k drobnému poklesu, což značí, že HDP rostl v roce 2022 o něco rychlejším tempem než výdaje na VaV. Většina státních prostředků směřovala do výzkumu prováděného ve veřejném sektoru. Nejvíce prostředků na VaV vynakládají podniky. V roce 2022 bylo v podnicích na jejich výzkumnou a vývojovou činnost vynaloženo celkem 85,6 mld. Kč. Financování vládního a vysokoškolského výzkumu dlouhodobě dosahuje podobných hodnot (přibližně 21 mld., resp. 26 mld. Kč v roce 2022). Ve vládním sektoru dlouhodobě dominuje financování výzkumných aktivit realizovaných ústavy Akademie věd ČR. Přes 90 % veřejných výdajů na vysokoškolský výzkum je dlouhodobě realizováno na veřejných vysokých školách (viz Dashboard D1).

Při sledování vládních výdajů na VaV na HDP (intenzita VaV) se Česko dlouhodobě drží na čelních pozicích EU. V roce 2022 bylo spolu s Řeckem třetí s 0,31 % HDP, první s 0,37 % HDP bylo Německo. Více než 0,3 % HDP udává ještě Slovinsko. Průměr EU byl v roce 2020 0,24 % HDP (viz Dashboard D2, Graf G1). V ukazateli výdajů na VaV ve vysokoškolském sektoru ve vztahu k HDP nedosahuje Česko s 0,38 % HDP průměru EU (0,48 %). V tomto ukazateli si nejlépe stojí Dánsko, které jako jediné vynakládá v tomto sektoru na VaV dlouhodobě více než 1 % HDP. Za Dánskem jsou na dalších místech Švédsko, Rakousko (viz Dashboard D2, Graf G2).

D1 Veřejné výdaje na výzkum a vývoj

Sdílejte na sociálních sítích