Dostupné územní třídění (členění) | ČR, EU |
Časová řada | DESI 2024 |
Zdroj dat | Evropská komise |
Datum plánované aktualizace: | září 2024[4] |
Od roku 2014 sleduje Evropská komise digitální pokrok členských států EU prostřednictvím indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI)[1]. V souladu s politickým programem digitální dekády 2030 je od roku 2023 je index DESI začleněn do Zpráv o stavu digitální dekády a používá se ke sledování pokroku při plnění digitálních cílů EU.
Ve své Zprávě o stavu digitální dekády 2024 doporučuje EK, aby se Česká republika zaměřila zejména na urychlení postupu při zavádění vysokorychlostních internetových sítí s maximálním využitím optických vláken, na maximální využití dotačních titulů určených na podporu digitalizace malých a středních podniků i na opatření na podporu zavádění pokročilých digitálních technologií (včetně umělé inteligence, cloudu a velkých dat) do firemního prostředí. V oblasti lidského potenciálu je pro ČR stěžejní podpora studia přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky (STEM) a zajištění kariéry pracovníků v oblasti ICT. Podrobnosti k jednotlivým doporučením pro ČR jsou uvedeny zde.
Provedeme-li srovnání vybraných ukazatelů DESI (s vazbou na RIS3 strategii) u ČR a u silných inovátorů EU[2] (viz Dashboard V07), pak platí, že v oblasti digitální transformace podniků alespoň základní úrovně digitální intenzity[3] dosahuje 49,3 % malých a středních podniků (MSP) v ČR, což je významně pod průměrem států EU. Mezi silnými inovátory EU se ČR v tomto ukazateli nachází na posledním místě (viz Graf G1). Velmi dobře jsou na tom MSP v ČR v oblasti elektronického podnikání, kdy elektronický prodej do jiných zemí EU provádí 22,6 % MSP (viz Graf G2) a obrat z elektronického obchodování dosahuje hodnoty 18,8 % z celkového obratu MSP (viz Graf G3). U obou těchto ukazatelů dosahují MSP v ČR nejvyšších hodnot mezi silnými inovátory EU, významně nad průměrem států EU.
Pokud se v oblasti digitalizace veřejných služeb zaměříme na ukazatel sledující procento jednotlivců, kteří v posledních 12 měsících použili internet k interakci s orgány veřejné moci (oblast e-Government), pak s hodnotou 76,7 % patří ČR sice do průměru států EU, nicméně mezi silnými inovátory EU se ČR u tohoto ukazatele nachází na posledních místech pomyslného hodnotícího žebříčku EU (třetí od konce).
Ve vazbě na monitoring aktivit Národní RIS3 strategie jsou ukazatele indexu DESI sledovány i u následujících kontextových indikátorů:
[2] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2024: Belgie, Rakousko, Irsko, Lucembursko, Německo, Kypr, Estonsko a Francie.
[3] Skóre digitální intenzity je založeno na sčítání, kolik z 12 vybraných technologií podniky používají. Základní úroveň vyžaduje použití alespoň 4 technologií.
[4] Předběžný plánovaný termín oznámený každoročně na stránkách Evropské komise.