Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů V07 The Digital Economy and Society Index (DESI)

V07 The Digital Economy and Society Index (DESI)

Dostupné územní třídění (členění)ČR, EU
Časová řadaDESI 2024
Zdroj datEvropská komise
Datum plánované aktualizace:září 2024[4]

DESI Od roku 2014 sleduje Evropská komise digitální pokrok členských států EU prostřednictvím indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI)[1]. V souladu s politickým programem digitální dekády 2030 je od roku 2023 je index DESI začleněn do Zpráv o stavu digitální dekády a používá se ke sledování pokroku při plnění digitálních cílů EU.

Ve své Zprávě o stavu digitální dekády 2024 doporučuje EK, aby se Česká republika zaměřila zejména na urychlení postupu při zavádění vysokorychlostních internetových sítí s maximálním využitím optických vláken, na maximální využití dotačních titulů určených na podporu digitalizace malých a středních podniků i na opatření na podporu zavádění pokročilých digitálních technologií (včetně umělé inteligence, cloudu a velkých dat) do firemního prostředí. V oblasti lidského potenciálu je pro ČR stěžejní podpora studia přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky (STEM) a zajištění kariéry pracovníků v oblasti ICT. Podrobnosti k jednotlivým doporučením pro ČR jsou uvedeny zde.

Provedeme-li srovnání vybraných ukazatelů DESI (s vazbou na RIS3 strategii) u ČR a u silných inovátorů EU[2] (viz Dashboard V07), pak platí, že v oblasti digitální transformace podniků alespoň základní úrovně digitální intenzity[3] dosahuje 49,3 % malých a středních podniků (MSP) v ČR, což je významně pod průměrem států EU. Mezi silnými inovátory EU se ČR v tomto ukazateli nachází na posledním místě (viz Graf G1). Velmi dobře jsou na tom MSP v ČR v oblasti elektronického podnikání, kdy elektronický prodej do jiných zemí EU provádí 22,6 % MSP (viz Graf G2) a obrat z elektronického obchodování dosahuje hodnoty 18,8 % z celkového obratu MSP (viz Graf G3). U obou těchto ukazatelů dosahují MSP v ČR nejvyšších hodnot mezi silnými inovátory EU, významně nad průměrem států EU. 

Pokud se v oblasti digitalizace veřejných služeb zaměříme na ukazatel sledující procento jednotlivců, kteří v posledních 12 měsících použili internet k interakci s orgány veřejné moci (oblast e-Government), pak s hodnotou 76,7 % patří ČR sice do průměru států EU, nicméně mezi silnými inovátory EU se ČR u tohoto ukazatele nachází na posledních místech pomyslného hodnotícího žebříčku EU (třetí od konce).

Ve vazbě na monitoring aktivit Národní RIS3 strategie jsou ukazatele indexu DESI sledovány i u následujících kontextových indikátorů:

Oblast RIS3Indikátor
Vize RIS3V07 The Digital Economy and Society Index (DESI)
C – Zvýšení dostupnosti kvalifikovaných lidí pro VaVaIC03 ICT odborníci celkem
D – Zvýšení využití nových technologií a digitalizaceD01 Aktivní pevné přípojky k internetu
D06c Podniky v Česku využívající placený cloud computing
D06d Podniky v Česku analyzující Big Data
D07 Počet podniků využívajících AI technologie

[2] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2024: Belgie, Rakousko, Irsko, Lucembursko, Německo, Kypr, Estonsko a Francie.

[3] Skóre digitální intenzity je založeno na sčítání, kolik z 12 vybraných technologií podniky používají. Základní úroveň vyžaduje použití alespoň 4 technologií.

[4] Předběžný plánovaný termín oznámený každoročně na stránkách Evropské komise.

V07 The Digital Economy and Society Index (DESI)

Sdílejte na sociálních sítích