Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů V06 - The Global Innovation Index (GII)

V06 - The Global Innovation Index (GII)

Dostupné územní třídění (členění) ČR, EU
Časová řada 2022, 2023
Zdroj dat GII (WIPO)
Datum plánované aktualizace: září 2024[3]

Globální inovační index (GII) zveřejňuje Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO), specializovaná agentura Organizace spojených národů. Vzhledem k tomu, že inovace jsou klíčovou hnací silou hospodářského rozvoje, GII si klade za cíl poskytnout analýza a hodnocení inovací odkazující na přibližně 130 světových ekonomik.

GII představuje žebříček inovačních schopností a výsledků světových ekonomik. Měří inovace založené na kritériích, která zahrnují 1. Instituce, 2. Lidský kapitál a výzkum, 3. Infrastrukturu, 4. Propracovanost trhu, 5. Obchodní dovednosti, 6. Transfer znalostí a technologických dovedností a 7. Kreativní výstupy. GII má dva dílčí indexy: dílčí index Innovation Input Sub-Index a Innovation Output Sub-Index. Dále pak sedm pilířů, z nichž každý se skládá z dalších dílčích částí.[1]

GII řadí světové ekonomiky podle jejich inovačních schopností. Jeho cílem je zachytit vícerozměrné aspekty inovací. Česká republika je na 31. místě mezi 132 světovými ekonomikami monitorovanými v GII 2023.

Srovnáme-li umístění ČR a silných inovátorů EU[2], pak podle žebříčku GII 2023 (viz Dashboard V06) platí, že kromě oblastí 2. Lidský kapitál a výzkum3. Infrastruktura a 6. Transferu znalostí a technologických dovedností, kde dosahuje průměrných hodnot, se ve zbylých monitorovaných oblastech ČR ocitá až na konečných příčkách pomyslného žebříčku. Pokud srovnáme roky 2022 a 2023 tak platí, že v žádné oblasti nedošlo k meziroční výrazné změně.


[2] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2022: Irsko, Lucembursko, Rakousko, Německo, Kypr a Francie.

[3] Předběžný plánovaný termín oznamovaný každoročně na stránkách Evropské komise.

 

V06 Globální inovační index (GII)

Sdílejte na sociálních sítích