Dostupné územní třídění (členění) | ČR, kraje |
Časová řada | 2016-2021 |
Zdroj dat | ČSÚ |
Hrubá přidaná hodnota (HPH) představuje nově vytvořenou hodnotu, kterou získávají institucionální jednotky z používání svých výrobních kapacit. Je stanovena jako rozdíl mezi celkovou produkcí, oceněnou v základních cenách a mezi-spotřebou, oceněnou v kupních cenách. Počítá se za odvětví nebo za institucionální sektory / sub-sektory. Souhrn hrubé přidané hodnoty za všechna odvětví v národním hospodářství nebo za všechny institucionální sektory /sub-sektory plus čisté daně z produktů představuje hrubý domácí produkt. Odkaz na zdroj zde.
Pokud se zaměříme na HPH v ČR (viz Dashboard D1), došlo mezi roky 2016 a 2021 k nárůstu tohoto ukazatele o cca 24 %, což lze považovat za pozitivní. Nejvyšší míru HPH vykazují sektory Průmysl, těžba a dobývání (NACE skupiny B+C+D+E), Obchod, doprava, ubytování a pohostinství (NACE skupiny G+H+I) a Veřejná správa a obrana, vzdělávání, zdravotní a sociální péče (NACE skupiny O+P+Q). Podle dat z monitoringu Národní RIS3 strategie za období 2015-2023 platí, že nejvíce v operačních programech podpořenými aplikačními odvětvími RIS3 byly Digitální ekonomika a digitální obsah (NACE skupiny G+J+M+N) a Strojírenství-mechatronika (NACE skupina C). Lze tedy konstatovat, že výzkum realizovaný v rámci Národní RIS3 strategie je realizován v sektorech C – Zpracovatelský průmysl, G – Velkoobchod a maloobchod, J – Informační a komunikační činnosti, které vykazují vysokou hrubou přidanou hodnotou (HPH).
Podívejme se ještě podrobněji na míru HPH podle sektorů v jednotlivých krajích ČR (viz Dashboard D1). Z grafu vyplývá, že dlouhodobě zdaleka nejvyšší hodnotu HPH vykazuje Hlavní město Praha, následováno s velkým odstupem Středočeským, Jihomoravským a Moravskoslezským krajem.
Podle hodnocení inovativní výkonnosti v rámci EU pro Regiony soudržnosti ČR (viz Dashboard D2) platí, že region Praha je z pohledu EK hodnocena jako jediný region soudržnosti v ČR náležející mezi inovátory lídry a region Jihovýchod (kraje Vysočina a Jihomoravský) mezi silné inovátory. Popsaná skutečnost by mohla implikovat možnost, že pokud by ve více regionech soudržnosti (krajích) dosahovala hodnota HPH vyšších hodnot u více sektorů, Česká republika by se mohla více přiblížit ke skupině silných inovátorů EU.