Dostupné územní třídění (členění) | ČR, EU |
Časová řada | 2023 ČSÚ DESI 2024 |
Zdroj dat | ČSÚ, EK |
Pokročilá analýza dat (data analytics) zahrnuje získávání informací z dat obrovského rozsahu (Big Data), jejichž uchování a zpracování přesahuje možnosti běžných prostředků podnikových informačních technologií. K pokročilé analýze dat se využívají speciální programy, jako jsou nástroje Business Intelligence, SQL, Tableau, Python, SAS, Apache Spark, Excel VBA apod. Podrobnosti k metodice sběru, zpracování dat a tvorbě indikátoru jsou uvedeny zde.
Srovnáme-li provádění pokročilé analýzy dat v podnicích v České republice v roce 2023 (viz Dashboard D1, Graf G1) vidíme, že dominantní využití této technologie je především u velkých podniků s více než 250 zaměstnanci, kdy v roce 2023 pokročilou analýzu dat prováděla více než polovina velkých firem (51,5 %). Z hlediska odvětví (viz Graf G2) se provádění pokročilé analýzy dat nejvíce prosazuje především v Telekomunikačních a IT činnostech (38,5 %) a Mediálních činnostech (37,9 %). Provádění pokročilé analýzy dat ve firmách zaměřených na Zpracovatelský průmysl dosáhlo v roce 2023 hodnoty 20,3 %, což představuje průměr mezi sledovanými odvětvími v ČR, které tuto technologii používají.
The Digital Economy and Society Index (DESI)
Od roku 2014 sleduje Evropská komise digitální pokrok členských států EU prostřednictvím indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI)[1]. V souladu s politickým programem digitální dekády 2030 je od roku 2023 je index DESI začleněn do zprávy o stavu digitální dekády a používá se ke sledování pokroku při plnění digitálních cílů EU. Provedeme-li srovnání vybraných ukazatelů DESI (s vazbou na RIS3 strategii) u ČR a u silných inovátorů EU[2], pak platí, že analýzu velkých dat využívá v roce 2020 v ČR 9,1 % podniků. Tato hodnota je poměrně významně pod průměrem EU (14,2 % podniků) a na pomyslném srovnávacím žebříčku mezi silnými inovátory EU se ČR nachází na třetím místě od konce (viz Dashboard D2).
[1] Odkaz: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi
[2] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2024: Belgie, Rakousko, Irsko, Lucembursko, Německo, Kypr, Estonsko a Francie.