Dostupné územní třídění (členění) | ČR, EU |
Časová řada | 2017, 2020, 2023 ČSÚ DESI 2024 |
Zdroj dat | ČSÚ, EK |
Používání placených cloudových služeb znamená, že firmy používají nástroje, programy, servery nebo třeba úložný prostor, které koupily od poskytovatelů cloudu a tyto služby využívají přes internet. Výhodou cloudových aplikací je, že se nemusí nikde instalovat ani stahovat, k jejich používání stačí pouze webový prohlížeč a jsou přístupné z jakéhokoli zařízení a v jakémkoli místě s přístupem k internetu. Podrobnosti k metodice sběru, zpracování dat a tvorbě indikátoru jsou uvedeny zde.
Srovnáme-li používání placených cloudových služeb v podnicích v České republice v roce 2017 a 2023 (viz Dashboard D1, Graf G1) vidíme, že jejich podíl stoupl více než dvojnásobně (z 22,0 % na 47,1 %), Dominantní využití této technologie je především u velkých podniků s více než 250 zaměstnanci, kdy v roce 2023 placené cloudové služby používalo takřka 8 z 10 velkých firem (78,9 %). Z hlediska odvětví (viz Graf G2) se používání placených cloudových služeb nejvíce prosazuje především v Telekomunikačních a IT činnostech (79,1 %), Cestovních agenturách a kancelářích (71,7 %) a Mediálních činnostech (70,9 %). Používání placených cloudových služeb ve firmách zaměřených na Zpracovatelský průmysl dosáhlo v roce 2023 hodnoty 45,7 %, což představuje průměr mezi sledovanými odvětvími v ČR, které tuto technologii používají.
The Digital Economy and Society Index (DESI)
Od roku 2014 sleduje Evropská komise digitální pokrok členských států EU prostřednictvím indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI)[1]. V souladu s politickým programem digitální dekády 2030 je od roku 2023 je index DESI začleněn do zprávy o stavu digitální dekády a používá se ke sledování pokroku při plnění digitálních cílů EU. Provedeme-li srovnání vybraných ukazatelů DESI (s vazbou na RIS3 strategii) u ČR a u silných inovátorů EU[3], pak platí, že cloud computing[2] využívá v roce 2023 v ČR alespoň 35,2 % podniků. Tato hodnota je mírně nad průměrem EU (38,9 % podniků), na pomyslném srovnávacím žebříčku mezi silnými inovátory EU se ČR nachází na třetím místě od konce.
[1] Odkaz: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi
[2] Podniky nakupující alespoň jednu z následujících služeb cloud computingu: hosting podnikové databáze, účetní softwarové aplikace, CRM software, computing power.
[3] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2024: Belgie, Rakousko, Irsko, Lucembursko, Německo, Kypr, Estonsko a Francie.