Dostupné územní třídění (členění) | ČR, EU |
Časová řada | 2022-2023 ČSÚ DESI EK |
Zdroj dat | ČSÚ, EK |
U tohoto ukazatele se zaměříme zejména na to, jaké je využití internetu z pohledu českých firem. V roce 2023 mělo pevné připojení k celosvětové síti 93 % českých firem s deseti a více zaměstnanci. Zásadním se tedy nestává to, zda je firma k internetu vůbec připojena, ale spíše to, prostřednictvím jaké technologie je připojena a jakou rychlostí. Může jít např. o připojení prostřednictvím DSL technologie, optických vláken, datového okruhu od telekomunikačních operátorů, o pevné externí bezdrátové připojení či připojení prostřednictvím kabelové televize. Podrobnosti k metodice sběru a zpracování dat ČSÚ jsou uvedeny zde.
V publikovaném Dashboardu D1 sledujeme firmy používající pevné připojení k internetu, přičemž hodnoty v jednotlivých grafech ukazují procentní podíl na celkovém počtu firem v dané velikosti. U všech velikostních kategorií pozorujeme mezi roky 2022 a 2023 nárůst připojení s rychlostí alespoň 100Mbit/s, nejvyšší nárůst je pak u středně velkých podniků, což lze považovat za pozitivní faktor. Nejvyšší míru využití rychlého internetu (75 %) vykazují v roce 2023 velké podniky. Pokud se zaměříme na odvětvové skupiny (hodnoty v grafech ukazují procentní podíl na celkovém počtu firem v dané odvětvové skupině), pak platí, že mezi roky 2022 a 2023 zdaleka nejvyšší nárůst rychlého internetového připojení vykazují skupiny D a E (VÝROBA A ROZVOD ENERGIE, PLYNU A VODY). Zdaleka nejvyšší míru využití rychlého internetu (72 %) vykazuje v roce 2023 logicky skupina J - INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ ČINNOSTI. Významně využívá rychlého internetu (56 %) v tomtéž roce, a také celkem logicky, skupina M - PROFESNÍ, VĚDECKÉ A TECHNICKÉ ČINNOSTI.
The Digital Economy and Society Index (DESI)
Dále se na problematiku využívání rychlého internetu v ČR podíváme širší optikou mezinárodního srovnávacího ukazatele pro digitální ekonomiku a společnost, tzv. indexu DESI[1] (The Digital Economy and Society Index), kdy se zaměříme na domácnosti. V souladu s politickým programem digitální dekády 2030 je od roku 2023 index DESI začleněn do zprávy o stavu digitální dekády a používá se ke sledování pokroku při plnění digitálních cílů EU. Provedeme-li tedy srovnání procentního podílu domácností využívajících rychlého internetu pomocí indexu DESI v ČR a u silných inovátorů EU[2] (viz Dashboard D2), pak platí, že pevné širokopásmové připojení alespoň 100 Mbps má v ČR zajištěno 31,0 % domácností. Tato hodnota je hluboce pod průměrem EU (55,1 % domácností) a mezi silnými inovátory EU se ČR v tomto ukazateli nachází na třetím místě od konce. Pevné širokopásmové připojení alespoň 1 Gbps má v ČR zajištěno 1,3 % domácností. Tato hodnota je opět hluboce pod průměrem EU (13,8 % domácností) a mezi silnými inovátory EU se ČR i v tomto ukazateli nachází mezi posledními (čtvrté místo od konce). Pokud se zaměříme na celkové pokrytí 5G sítěmi, které má v ČR zajištěno 94,6 % domácností (hodnota je mírně nad průměrem EU (89,3 %) a v průměru mezi silnými inovátory EU. Pozitivní je, že mezi roky 2021 a 2022 došlo u tohoto ukazatele v ČR k razantnímu nárůstu (o 33,2 %).
[1] Odkaz: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi
[2] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2024: Belgie, Rakousko, Irsko, Lucembursko, Německo, Kypr, Estonsko a Francie.