Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů C03 ICT odborníci celkem

C03 ICT odborníci celkem

Dostupné územní třídění (členění)ČR, EU, kraje
Časová řada

2015-2022 ČSÚ

DESI 2024

Zdroj datČSÚ, EK

Statistika ICT odborníků[1] sleduje počty, složení a příjmy osob, které se profesně věnují informačním a komunikačním technologiím.  Na rozdíl od řady dalších profesí je pro ICT odborníky specifické především to, že jsou rozptýleni napříč hospodářskými odvětvími.

Nejvyšší podíl na počtu zaměstnaných v ČR (viz Dashboard D1, Graf G2) vykazují Analytici a vývojáři softwaru a počítačových aplikací (nárůst ze 74t. na téměř 84 t. osob), kteří vykazují také jeho dlouhodobě stabilní nárůst a hodnotu1,5 %. Významné zastoupení mají také Technici provozu a uživatelské podpory ICT, přestože meziročně pokles z 65,5 tis. fyzických osob na 63 tis. fyzických osob, mají podíl 1,2 % a Specialisté v oblasti databází a počítačových sítí, u nichž také došlo k poklesu z 30,7 tis. fyzických osob na 29,4 tis. fyzických osob, ale s udržující se podílem 1,3%. Co se týká regionálního rozložení (viz Dashboard D1, Graf G1), ICT odborníci jsou nejvíce zastoupeni v Praze (66,4 tis. fyzických osob), kterou poměrně s velkým odstupem následuje Jihomoravský kraj (32, tis. fyzických osob) a Středočeský kraj (32,4 tis. fyzických osob).

The Digital Economy and Society Index (DESI)

Od roku 2014 sleduje Evropská komise digitální pokrok členských států EU prostřednictvím indexu digitální ekonomiky a společnosti (DESI)[2]. V souladu s politickým programem digitální dekády 2030 je od roku 2023 je index DESI začleněn do zprávy o stavu digitální dekády a používá se ke sledování pokroku při plnění digitálních cílů EU.

Provedeme-li srovnání vybraných ukazatelů DESI v oblasti digitálních dovedností (s vazbou na RIS3 strategii) u ČR a u silných inovátorů EU[3], pak platí, že poměry absolventů ICT oborů (5,4 %) a podniků v ČR poskytujících ICT školení (23,1 %) dosahují průměrných hodnot států EU i silných inovátorů EU. Hůře je na tom ČR u ukazatele zaměřeného na podíl ICT specialistů, kdy tento poměrový ukazatel dosahuje v ČR hodnoty 4,3 % ze všech zaměstnaných, což je sice mírně pod průměrem EU (4,3 %), nicméně na pomyslném srovnávacím žebříčku mezi silnými inovátory EU se ČR nachází na poslední místo (viz Dashboard D2, Grafy G1, G2 a G3). 


[1] Odkaz: https://www.czso.cz/csu/czso/ict-odbornici

[2] Odkaz: https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/desi

[3] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2024: Belgie, Rakousko, Irsko, Lucembursko, Německo, Kypr, Estonsko a Francie.

D1 ICT odborníci dle krajů a dle zaměstnání

D2 DESI - Digitální dovednosti

Sdílejte na sociálních sítích