Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů C02 Zaměstnanci výzkumu a vývoje

C02 Zaměstnanci výzkumu a vývoje

Dostupné územní třídění (členění)

ČR

Časová řada

2016-2022

Zdroj dat

ČSÚ

Podle definice OECD jsou zaměstnanci ve výzkumu a vývoji (zaměstnanci VaV) míněni výzkumní pracovníci, kteří provádějí přímo výzkum a vývoj, a dále pomocní, techničtí, administrativní a jiní pracovníci pracující na pracovištích výzkumu a vývoje v jednotlivých zpravodajských jednotkách. Mezi zaměstnance VaV patří i ti zaměstnanci, kteří obstarávají přímé služby k výzkumným a vývojovým činnostem, jako např. manažeři VaV, administrativní úředníci, sekretářky apod. Osoby zaměstnané ve VaV se sledují ve fyzických osobách na konci sledovaného období (ukazatel HC) a jako přepočtené osoby na plný roční úvazek věnovaný plně výzkumné a vývojové činnosti (ukazatel FTE). Dále se sledují podle sektorů provádění – podnikatelský, vládní, vysokoškolský a soukromý neziskový sektor. Podrobnosti k metodice sběru a zpracování dat jsou uvedeny zde.

V publikovaném Dashboardu D1 (viz Graf G1) sledujeme vývoj VaV zaměstnanců v České republice, a to v období let 2016-2022. Za pozitivní lze považovat skutečnost, že počet zaměstnanců VaV (ukazatel HC i FCE) v ČR rovnoměrně narůstá, přičemž mezi hraničními roky 2016 a 2022 dochází k nárůstu FCE o cca 30 procentních bodů. Co se týká rozložení zaměstnanců VaV v jednotlivých sektorech, zdaleka nejvíce (dle FTE) je jich v podnikatelském sektoru (v roce 2022 cca 51 tis. FTE), nejméně pak v sektoru vládním (v roce 2022 cca 14 tis. FTE). Mezi měřením v roce 2016 a roce 2022 došlo v podnikatelském sektoru k navýšení o cca 38 procentních bodů, ve vysokoškolském sektoru o cca 62 procentních bodů a ve vládním sektoru o cca 8 procentních bodů.

Provedeme-li srovnání počtu VaV zaměstnanců v ČR a u silných inovátorů EU[1] dle průměru FTE na 1000 obyvatel za sledované období 2016-2022, pak platí, že nejlépe je na tom Rakousko (hodnota 9,28), nejhůře pak Kypr (hodnota 2,19). Česká republika se s hodnotou 7,32 nachází v průměru mezi silnými inovátory, poměrně významně nad průměrem EU27.

[1] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2023: Irsko, Lucembursko, Rakousko, Německo, Kypr a Francie.

Sdílejte na sociálních sítích