Dostupné územní třídění (členění) | ČR, EU |
Časová řada | 2016-2023 |
Zdroj dat | ČSÚ |
Celkové výdaje na výzkum a vývoj (VaV) provedený v jednotlivých sektorech, jako je tomu například u výdajů GOVERD (Government Expenditure on R&D) pro vládní a výdajů HERD (Expenditure on R&D in Higher Education Sector) pro vysokoškolský sektor, jsou v daném státě statisticky sledovány pomocí hrubých domácích vnitřních výdajů na VaV. Tento ukazatel zahrnuje veškeré neinvestiční a investiční výdaje vynaložené ve sledovaném roce na VaV prováděný na území daného státu, a to bez ohledu na zdroj a způsob jejich financování. Tyto výdaje lze vyjádřit buď v běžných (nominálních) cenách zachycujících aktuální ceny zboží a služeb v daném roce, nebo v reálných (stálých) cenách, které eliminují inflační znehodnocení. Výdaje v sobě nezahrnují náklady na nákup služeb VaV od subjektů provádějících VaV v zahraničí a dotace či příspěvky (finanční transfery) poskytnuté tuzemskými subjekty na VaV prováděný v zahraničí. Výše uvedené rozlišení na vnitřní a vnější výdaje se používá mimo jiné z důvodu zamezení dvojího započtení výdajů na VaV do celkových výdajů za VaV provedený na daném území, a to jako provozní náklady účtované subjektem, který daný VaV provádí a jako náklady na nákup služeb VaV subjektu, který daný VaV poptává.
Pokud sledujeme dlouhodobý vývoj celkových výdajů GOVERD a HERD v České republice (viz Dashboard D1, Graf G1), pak platí, že v absolutních hodnotách dochází od roku 2016 do roku 2023 k pravidelnému meziročnímu navyšování tohoto ukazatele, přičemž k největšímu meziročnímu nárůstu došlo mezi roky 2017 a 2018 u výdajů HERD (o cca 4 mld. Kč). Výjimku tvoří u výdajů HERD období mezi roky 2019 až 2021, kdy došlo k úplné stagnaci. Odkaz na zdroj dat zde.
Srovnáme-li výdaje GOVERD a HERD u ČR a u silných inovátorů EU[1] (viz Dashboard D1, Grafy G2 a G3), pak platí, že se Česká republika v tomto srovnání v roce 2022 nachází u GOVERD (vládní sektor) s hodnotou 0,32 % HDP významně nad jejich průměrem (0,21 % HDP). Naopak HERD (vysokoškolský sektor) je s hodnotou 0,38 % HDP významně pod průměrem EU (0,45 % HDP). Odkaz na zdroj dat zde.
[1] Státy EU se silným inovačním potenciálem dle EIS 2024: Belgie, Rakousko, Irsko, Lucembursko, Německo, Kypr, Estonsko a Francie.