Dostupné územní třídění (členění) |
ČR |
Časová řada |
2016-2022 |
Zdroj dat |
ČSÚ |
Poskytování licencí je jedním z prostředků k získání finančních příjmů nebo jiné formy prospěchu z výsledků vynálezecké činnosti či předmětů průmyslového vlastnictví (patent, užitný vzor atd.).
Licenční smlouvou opravňuje poskytovatel (majitel práva daného průmyslového vlastnictví) nabyvatele ve sjednaném rozsahu a na sjednaném území k výkonu práv plynoucích z patentu, užitného nebo průmyslového vzoru nebo z ochranné známky, jež vlastní. Naopak nabyvatel se zavazuje poskytovateli k protiplnění v penězích nebo jiné majetkové hodnotě. Licencí se tedy poskytuje nabyvateli licence právo k výkonu průmyslových práv, tj. například vynález chráněný patentem vyrábět a obchodovat s vyrobenými výrobky. Toto právo, například patent, se tedy licencí neprodává, ale zůstává i nadále v majetku poskytovatele licence.
Podrobnosti k metodice sběru a zpracování dat jsou uvedeny zde.
V publikovaném Dashboardu sledujeme příjmy z poskytnutých licencí podle předmětu patentové licence, podle typu poskytovatele patentových licencí a podle zemí, kam byly tyto licence poskytnuty. Z Grafu G1 je patrné, že v období let 2017 až 2019 došlo k výraznému poklesu licenčních příjmů ČR. Toto bylo pravděpodobně zapříčiněno snížením podílu licenčních příjmů ze základních farmaceutických výrobků a přípravků, které mezi předměty patentové licence dlouhodobě dosahují hodnoty cca 88-98 % z celkových licenčních příjmů ČR z patentů (viz Graf G2). Za zmínku v oblasti předmětu licence ještě stojí licenční příjmy ČR z patentů zaměřených na baterie a akumulátory a na stroje a zařízení pro všeobecné a speciální účely. V obou případech se však jedná řádově o jednotky procent z celkových licenčních příjmů ČR z patentů (viz Grafy G3 a G4). Obdobně, pokud se zaměříme na typ poskytovatele patentových licencí, zjistíme, že příjmy ústavů Akademie věd ČR z patentových licencí dosahují dlouhodobě hodnoty cca 88-98 % z celkových licenčních příjmů ČR z patentů (viz Graf G5). Pro úplnější obraz o poskytovatelích patentových licencí stojí za doplnění licenční příjmy podniků v ČR, kde se však opět (s výjimkou cca 10 % z roku 2018) jedná řádově o jednotky procent z celkových licenčních příjmů ČR z patentů (viz Graf G6).
Poslední pohled se bude týkat zemí, kam byly licence z patentů poskytnuty. Výrazně nejvyšší licenční příjmy má ČR ze Spojených států, ve sledovaném období 2016-2022 bylo dosaženo hodnoty cca 88-98 % z celkových licenčních příjmů ČR z patentů (viz Graf G7). Opět, pro úplnější obraz o stavu patentových licencí stojí za doplnění licenční příjmy z EU, které s výjimkou cca 1 % z roku 2018 nedosáhly ve sledovaném období 2016-2022 ani hodnoty jednoho procenta z celkových licenčních příjmů ČR z patentů (viz Graf G8).