Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Seznam indikátorů A01 Výdaje na VaV financované z podnikových zdrojů

A01 Výdaje na VaV financované z podnikových zdrojů

Dostupné územní třídění (členění)ČR
Časová řada2016-2023
Zdroj datČSÚ

Výdaje na výzkum a vývoj z podnikových zdrojů zahrnují veškeré běžné (mzdové a ostatní neinvestiční náklady) a kapitálové (investiční) výdaje vynaložené v průběhu sledovaného roku na výzkumnou a vývojovou (VaV) činnost provedenou na území sledovaného státu.

Pokud sledujeme dlouhodobý vývoj výdajů na VaV financovaných z podnikových zdrojů v České republice (viz Dashboard D1, Graf G1), pak platí, že v absolutních hodnotách dochází od roku 2016 do roku 2023 k pravidelnému meziročnímu navyšování tohoto ukazatele, přičemž k největšímu meziročnímu nárůstu došlo mezi roky 2021 a 2022 (o cca 9 mld. Kč). Výjimku tvoří období mezi roky 2019 a 2020, kdy došlo k navýšení pouze o cca 1 mld. Kč. Pokud se zaměříme na jednotlivé sektory, pak prakticky všechny výdaje na VaV financované z podnikových zdrojů zůstávají v podnikatelském sektoru (v roce 2023 se jednalo o 95 %). Je nutno přiznat, že v podpoře veřejného VaV mají firmy v ČR stále rezervy (viz Dashboard D1, Graf G2). Většina firemních prostředků na VaV je zaměřena zejména na vlastní podporu v podnikatelském sektoru (soukromé podniky pod zahraniční kontrolou cca 66 %, soukromé podniky domácí cca 27 %). Podpora vládního a vysokoškolského sektoru je pak ze strany firem sídlících v ČR minimální (pracoviště Akademie věd ČR cca 3 %, veřejné a státní vysoké školy cca 1 %). 

Tým Národní RIS3 strategie si tuto skutečnost uvědomuje a v průběhu implementace strategie do programů podpory výzkumu a vývoje se mimo jiné snaží ve spolupráci s poskytovateli podpory ve výzvách a veřejných soutěžích prosadit realizaci projektů zaměřených na spolupráci firem a veřejných výzkumných institucí.


[1] Podrobněji viz kapitola č. 4 Frascati manuálu.

Odkaz na zdroj dat zde.

D1 Výdaje na VaV financované z podnikových zdrojů

Sdílejte na sociálních sítích