Programy jsou realizovány formou veřejných soutěží.
TREND (2020 - 2027)
Garantem programu je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), poskytovatelem podpory a realizátorem je Technologická agentura ČR (TAČR).
Hlavním cílem programu je zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti podniků, především rozšířením jejich trhů v zahraničí, pronikáním na trhy nové či posunem výše v globálních hodnotových řetězcích. Předpokládá zvýšení počtu podniků provádějících vlastní výzkumné a vývojové aktivity a posílení orientace výzkumných organizací na mezinárodně konkurenceschopný aplikovaný výzkum s přínosy pro průmysl a společnost. Jsou podporovány výzkumné projekty zaměřené na zvýšení využití moderních způsobů výroby, jejího plánování, řízení a distribuce produktů podle principů iniciativy Průmysl 4.0 v klíčových aplikačních odvětvích identifikovaných strategickými dokumenty a iniciativami České republiky a Evropské unie, především Národní RIS3 strategií.
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 9,19 mld. Kč.
The Country for the Future (2020 -2027)
Poskytovatelem podpory je Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
Program je zaměřen na podporu vzniku inovativních společností, rozvoje digitálních služeb a zavádění inovací do praxe. Program se člení tři podprogramy:
- „Start-upy“ (systémový projekt „Technologická inkubace start-upů“)
- „Digitální lídři“ (podpora rozvoje infrastruktury pro rozvoj digitalizace a služeb pro digitální inovace)
- „Inovace do praxe“ (podpora zavádění inovací produktů a postupů v malých a středních podnicích)
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 5,45 mld. Kč.
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy - Doprava 2030 (2023 - 2030)
Garantem programu je Ministerstvo dopravy (MD). Poskytovatelem podpory a realizátorem programu je Technologická agentura ČR (TAČR).
Program je zaměřen na podporu projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje, jejichž výsledky mají vysoký potenciál pro další uplatnění v nových přístupech, technologických postupech a službách vedoucích k posílení společenských a ekonomických přínosů dopravy. Zvláštní důraz je kladen na posílení spolupráce výzkumného, akademického a soukromého sektoru a vytvoření vhodných podmínek pro komercializaci výsledků výzkumu a jejich využití pro potřeby společnosti. Program je zaměřen na oblasti vymezené Národní RIS 3 strategií a Dopravní koncepcí VaVaI. Zaměření vychází z těchto dokumentů s ohledem na potřebu navázání programů účelové podpory na Národní RIS 3 strategii a jí stanovené horizontální a tematické priority. V rámci tematické oblasti Doprava pro 21. století jsou definovány dvě domény specializace – Ekologická doprava a Technologicky vyspělá a bezpečná doprava. Obě priority se propisují do odvětví „Automotive, letectví a kosmonautika, železniční a kolejová vozidla“ a výsledky v rámci těchto dvou domén jsou dosahovány s uplatněním řady klíčových technologií.
Hlavním cílem programu je prostřednictvím výstupů, výsledků a dopadů z podpořených projektů rozvíjet dopravní sektor způsobem, který bude reflektovat společenské potřeby, akcelerovat technologický a znalostní rozvoj ČR a napomůže růstu konkurenceschopnosti ČR.
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti dopravy - DOPRAVA 2020+ (2020 - 2026)
Garantem programu je Ministerstvo dopravy (MD). Poskytovatelem podpory a realizátorem programu je Technologická agentura ČR (TAČR).
Program je zaměřen na podporu projektů aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje, jejichž výsledky mají vysoký potenciál pro další uplatnění v nových přístupech, technologických postupech a službách vedoucích k posílení společenských a ekonomických přínosů dopravy. Zvláštní důraz je kladen na posílení spolupráce výzkumného, akademického a soukromého sektoru a vytvoření vhodných podmínek pro komercializaci výsledků výzkumu a jejich využití pro potřeby společnosti.
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 1,95 mld. Kč.
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život 2 (2024 - 2033)
Garantem je Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Poskytovatelem podpory a realizátorem programu je Technologická agentura ČR (TAČR).
Hlavním cílem programu je prostřednictvím VaVaI přinést nové poznatky a nová řešení, která přispějí k zajištění zdravého, bezpečného a resilientního životního prostředí pro dobrý život lidí a udržitelný rozvoj společnosti (včetně související nutné socioekonomické transformace), dále k efektivnímu využívání přírodních zdrojů (včetně rozvoje oběhového hospodářství) a minimalizaci rizik plynoucích z lidské činnosti pro životní prostředí a klima a konečně ke zlepšení ochrany přírody a krajiny ČR.
Celkové výdaje na program se předpokládají ve výši 12,66 mld. Kč, z toho výdaje státního rozpočtu budou činit 11,15 mld. Kč.
Program na podporu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací v oblasti životního prostředí – Prostředí pro život (2020 – 2026)
Garantem je Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Poskytovatelem podpory a realizátorem programu je Technologická agentura ČR (TAČR).
Program je zaměřen na podporu projektů ve veřejném zájmu, na nové postupy, environmentální technologie a ekoinovace s vysokým potenciálem pro rychlé uplatnění v praxi, na podporu časově a znalostně náročnějších řešení založených, na dlouhodobějším sledování společenských, přírodních a klimatických změn.
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 3,58 mld. Kč.
Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu na léta 2024 – 2030
Poskytovatelem podpory je Ministerstvo zdravotnictví (MZČR).
Hlavním cílem programu je prostřednictvím výstupů a dopadů z podpořených projektů přispět k zajištění a dalšímu rozvoji mezinárodně kompetitivního zdravotnického výzkumu ČR, jehož úroveň bude srovnatelná s vyspělými státy Evropské unie. Realizace programu následně přispěje k zajištění vývoje prakticky využitelných výsledků pro potřeby zdravotnictví, a to v oblasti veřejného zdraví, objasňování patogeneze a rozvoje chorob, či hledání inovativních řešení pro medicínu, se zřetelem k dodržení maximální efektivity užití veřejných prostředků. V rámci podpořených projektů bude dosaženo nových poznatků, které přispějí ke zlepšení klinických postupů v diagnostice, léčbě a prevenci při řešení nejčastějších, ale i vzácných nebo zcela nových onemocnění. Uživateli výsledků Programu budou organizační složky státu, územní samosprávné celky, právnické a fyzické osoby.
Program na podporu zdravotnického aplikovaného výzkumu a vývoje na léta 2020 – 2026
Poskytovatelem podpory je Ministerstvo zdravotnictví (MZČR).
Cílem programu je ve střednědobém i dlouhodobém horizontu přispět ke zlepšování zdraví české populace a pokračovat v zabezpečení aktuálních potřeb ve zdravotnictví v České republice. Jsou podporovány projekty za účelem dosažení nových poznatků, které přinesou zlepšení klinických postupů v diagnostice, léčbě a prevenci při řešení nejčastějších, ale i vzácných nebo zcela nových onemocnění. Cílem Programu je také přispět k tomu, aby úroveň zdravotnického výzkumu v České republice byla srovnatelná s vyspělými státy Evropské unie.
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 0,30 mld. Kč.
Program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2024 – 2032 ZEMĚ II
2. února 2023 schválila vláda ČR program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství Země II na roky 2024 až 2032. Výzkum se má zaměřit na takzvané chytré zemědělství, globální změny nebo bioekonomiku a na praktické uplatnění a komerční využití výzkumu.
Výzkum se zaměří na 11 témat – půdu, vodu, biodiverzitu, lesnictví, rostlinnou produkci, rostlinolékařství, živočišnou produkci, veterinární medicínu, produkci potravin, zemědělskou techniku nebo lesnickou a zemědělskou ekonomiku a politiku.
Výdaje na program budou zhruba 9,2 miliardy Kč.
Program aplikovaného výzkumu Ministerstva zemědělství na období 2017 – 2025 ZEMĚ
Řídícím orgánem je Ministerstvo zemědělství (MZe).
Program je zacílen na podporu projektů aplikovaného výzkumu v oblasti zemědělství, potravinářství, vodního hospodářství a lesnictví, s předpokládanými výsledky vysokého inovačního potenciálu, vedoucími k posílení stability, objemu a kvality produkce, uplatnitelnými v nových produktech, technologiích a výrobních postupech. Je podporován rozvoj stávajících oborů a technologií i vznik nových poznatků, metod a postupů, což umožní posílit konkurenceschopnost českého agrárního sektoru a rozvoj a využívání obnovitelných zdrojů pro společnost. Cílem Programu je rovněž zvýšení efektivnosti využívání veřejných prostředků investovaných do výzkumu v agrárním sektoru a zvýšení společenského ocenění výzkumné činnosti.
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 1,40 mld. Kč.
Program bezpečnostního výzkumu ČR 2021 – 2026: vývoj, testování a evaluace nových bezpečnostních technologií (SECTECH)
Poskytovatelem veřejné podpory je Ministerstvo vnitra (MV).
Posláním Programu SECTECH je podpořit vývojové, testovací a evaluační aktivity v oblasti bezpečnosti státu a jeho občanů v souladu s charakteristickými potřebami bezpečnostního systému, jak je vymezují platné strategické a koncepční materiály bezpečnostní politiky, které shrnuje Meziresortní koncepce podpory bezpečnostního výzkumu ČR 2017–2023. Zároveň je program specifickým nástrojem plnění Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací.
Hlavním cílem Programu SECTECH je prostřednictvím mobilizace potenciálu podnikového sektoru, zejm. začínajících, malých a středních podniků, k participaci na vývoji a transferu nových bezpečnostních technologií podpořit dosažení technologické a technické úrovně, která umožní jednotlivým složkám bezpečnostního systému ČR získávat, osvojovat si, udržovat a rozvíjet specifické schopnosti pro zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů.
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 0,50 mld. Kč.
Program bezpečnostního výzkumu České republiky v letech 2015 – 2022
Poskytovatelem podpory je Ministerstvo vnitra (MvČR).
Program je zaměřen na podporu výzkumných a vývojových aktivit v oblasti bezpečnosti státu a jeho občanů v souladu se strategií prevence, minimalizace a potlačování bezpečnostních hrozeb, stanovenou Bezpečnostní strategií ČR, Národními prioritami orientovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a prioritami Meziresortní koncepce bezpečnostního výzkumu a vývoje České republiky do roku 2015. Cílem je dosažení takové poznatkové, technologické a technické úrovně, která umožní České republice získat, osvojovat si, udržovat a rozvíjet specifické znalosti potřebné pro zajištění bezpečnosti státu a jeho občanů.
Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 0,30 mld. Kč.