Přejít k hlavnímu obsahu

Digitalizace a automatizace výrobních technologií

2_Automat

 

Cílem domény specializace Digitalizace a automatizace výrobních technologií je posílit trend Průmyslu 4.0  v klíčových odvětvích hospodářství ČR a přispět k jejich restrukturalizaci, vyšší produktivitě práce a globální konkurenceschopnosti.

 

Doména je zařazena do tematické oblasti Pokročilé stroje a technologie.

TO Stroje

Proč patří digitalizace a automatizace výrobních technologií mezi priority RIS3?

  • Jedná se o perspektivní a intenzivně se rozvíjející oblasti mikroelektroniky, optiky a optoelektroniky, digitálních technologií a umělé inteligence
  • Přechod na Průmysl 4.0 je celosvětovým trendem, kterému se nemohou vyhnout ani české podniky
  • Zvyšuje se tlak na nahrazování lidské práce automatizací a robotizací výrobních procesů
  • Zvyšují se nároky na přesnost výroby, jakost, výrobní výkon a spolehlivost, to vše při snižování nákladů na výrobu.
  • Pro zachování konkurenceschopnosti ČR je nutné vyrábět produkty s vyšší přidanou hodnotou, což bez inovací nelze

Aplikační odvětví v tematické oblasti

Tematická oblast Pokročilé stroje a technologie zahrnuje čtyři aplikační odvětví:

AO Pokr stroje

Strategická témata výzkumu a inovací v aplikačních odvětvích - Odvětví Strojírenství a mechatronika

Strategické téma Měření, diagnostika, řízení, software a zpracování dat pro zdokonalené a nové funkce strojírenských produktů

Výzkum se zaměří na problematiku senzorů, měřicích systémů, měřících technik, technologií vyhodnocení signálů, diagnostiky, prediktivní diagnostiky, které budou při zavádění inovací stále důležitější. Bude nutné rovněž zdokonalovat systémy pro inprocesní a postprocesní měření výsledků výroby s využitím dat pro další optimalizaci. Pokročilé řídicí systémy všech úrovní včetně vývoje softwarového vybavení pro strojírenskou výrobu a strojírenské produkty budou rovněž předmětem zkoumání a následné aplikace. Ve strojírenství lze rovněž využívat techniky strojového učení a umělé inteligence (agentní systémy, self-learnig systémy, interakce člověk-stroj, neuronové sítě, hluboké učení, genetické algoritmy, softwarové technologie, řešení problémů, rozhodování, plánování, inteligentní roboti, virtuální agenti, distribuované systémy apod.). Výzkum se zaměří rovněž na využití potenciálu cloudových výpočtů a datových úložišť.

Strategické téma Automatizace, robotizace a digitalizace výroby a kyberneticko-fyzické systémy pro strojírenství

Výzkumná témata se zaměří na pokročilou robotiku, automatizaci pro sérovou i kusovou výrobu, digitalizaci výroby pro sledování, řízení, optimalizaci, individualizaci výroby. Uplatnění lze najít v nových průmyslových oblastech, jako je vesmír, medicína, zemědělství, stavebnictví, jaderná energetika, chemie, záchranné práce. Rovněž výzkum zaměřený na miniaturizaci mechanických robotů pro aplikace v mikro a nano světě může přinést významné inovace.

Velký prostor pro výzkum nabízí také problematika propojení virtuálního kybernetického a reálného prostředí v podmínkách strojírenské výroby a pro produktivnější využívání strojírenských zařízení a produktů. S tím souvisí témata virtualizace produktů i celých systémů výroby pro fázi vývoje i pro fázi užívání produktů (matematické modely strojů, nástrojů a technologií včetně řízení a procesu, Process Machine Interactions, kyber-fyzické podoby produktů tvořené od začátku, digitální dvojčata, optimalizační techniky, metody redukce modelů apod.)

Str_tem ilus Autom vyroby Mechatronika

Strategická témata výzkumu a inovací v aplikačních odvětvích - Odvětví Energetika

Strategické téma Moderní informační a komunikační technologie v energetice

Výzkum a vývoj se zaměří na oblasti pokročilé senzoriky, přípravy nástrojů na zpracování velkých množství dat (big data), pokročilé analytiky pro rozhodování a řízení procesů, aplikace strojového učení a umělé inteligence, rozvoje internetu věcí, digitálních dvojčat, blockchainových technologií aj. v energetice. Aplikace výsledků takto orientovaného výzkumu může přinést zásadní inovace a přispět tak k transformaci celého odvětví.

Strategické téma Digitalizace a automatizace při výrobě energie, při přenosu a distribuci energie, akumulaci energie, pro podporu energetických úspor, pro dosažení účinnějšího využití energií v dopravě a pro integrální řešení v energetice

Bude podporován vývoj konkrétních řešení ve výrobě energie, při přenosu a distribuci energie, akumulaci energie, pro podporu energetických úspor, pro dosažení účinnějšího využití energií v dopravě a pro integrální řešení v energetice.

Str_tem ilus Autom vyroby Energetika

Strategické téma výzkumu a inovací v aplikačních odvětvích - Odvětví průmyslová chemie

Strategické téma Uplatňování konceptu Průmysl 4.0 v chemickém průmyslu

Výzkumná témata budou zaměřena na provozní a počítačovou bezpečnost v souvislosti s digitalizací a automatizací výroby a zavádění konceptu Průmysl 4.0 v chemickém průmyslu.

Str_tem ilus Autom vyroby Prum chemie

 

Klíčové umožňující technologie v doméně Pokročilé stroje, technologie a systémy

V této doméně se uplatní zejména tyto klíčové umožňující technologie. Každá z nich může být využita k inovacím ve všech aplikačních odvětvích řadících se do této domény, ale i do dalších oblastí.

Konkrétní témata výzkumu a inovací klíčových umožňujících technologií v této doméně je možno získat v Příloze 1 Národní RIS3.

Podrobnější obecné informace o klíčových umožňujících technologiích naleznete zde.

Témata společenských, humanitních a uměleckých věd v doméně Pokročilé stroje, technologie a systémy

V této doméně se budou zkoumat a rozvíjet tato témata SHUV: 

Podrobnější obecné informace o tématech společenských, humanitních a uměleckých věd je možno získat zde.

Národní inovační platforma Pokročilé stroje a technologie

Národní inovační platformy jsou pracovní skupiny, v nich se v praxi uskutečňuje proces objevování podnikatelských příležitostí – EDP.

Doména Digitalizace a automatizace výrobních technologií je předmětem diskuzí v Národní inovační platformě I - Pokročilé stroje a technologie, kde se setkávají zástupci podnikatelské, výzkumné a veřejné sféry, což je známý model tzv. Triple helix.

Na koho se obrátit:

Silueta M

Odborný garant Národní inovační platformy I - Pokročilé stroje a technologie: Jan Smolík, ČVUT, j.smolik@rcmt.cvut.cz

 

Silueta Ž

Tajemnice Národní inovační platformy I - Pokročilé stroje a technologie: Lenka Paříková, MPO ČR, lenka.parikova@mpo.gov.cz

Sdílejte na sociálních sítích