Přejít k hlavnímu obsahu
Domů O RIS3 Slovník pojmů V - Slovník pojmů

V - Slovník pojmů

Pojem

Vysvětlení

VaVpI centrum

Centrum vybudované v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI, MŠMT) v programovém období 2007 - 2013. Jedná se o centra s moderní infrastrukturou, která se zaměřují na posilování výzkumného, vývojového a inovačního potenciálu ČR zajištujícího růst, konkurenceschopnost a vytváření pracovních míst (zejména vysoce kvalifikovaných) v regionech tak, aby se ČR stala evropsky významným místem koncentrace těchto aktivit, a to prostřednictvím vysokých škol, výzkumných institucí a dalších relevantních subjektů.

Podpořená centra disponují moderním vybavením evropské a mnohdy i světové úrovně. Přístup k nejmodernějšímu vybavení nemají pouze výzkumní pracovníci, ale díky VaVpI centrům se zvýšil i přístup studentů. Centra poskytují studentům unikátní možnosti například při tvorbě magisterských a disertačních prací.

V rámci OP VaVpI byla podpořena:

  • Evropská centra excelence (Biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV; Středoevropský technologický institut (CEITEC); Centrum excelence IT4 Innovations (IT4I); Centrum excelence Telč; CzechGlobe; Extreme Light Infrastructure (ELI); Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC); Nové technologie pro informační společnost (NTIS)
  • Regionální VaV centra (např. NETME Centre (Nové technologie pro strojírenství); Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace; Centrum pro aplikovanou mikrobiologii a imunologii ve veterinární medicíně; Aplikační a vývojové laboratoře pokročilých mikrotechnologií a nanotechnologií (ALISI); Národní ústav duševního zdraví (NUDZ); Udržitelná energetika (SUSEN)

velká výzkumná infrastruktura

Výzkumné zařízení nezbytné pro ucelenou výzkumnou a vývojovou činnost s vysokou finanční a technologickou náročností.

Výzkumnou infrastrukturou se rozumí zařízení, zdroje a související služby, které vědecká obec využívá k provádění výzkumu v příslušných oborech, zahrnující vědecké vybavení a výzkumný materiál, zdroje založené na znalostech, např. sbírky, archivy a strukturované vědecké informace, infrastruktury informačních a komunikačních technologií, např. sítě GRID, počítačové a programové vybavení, komunikační prostředky, jakož i veškeré další prvky jedinečné povahy, které jsou nezbytné k provádění výzkumu.

Více na: https://www.vyzkumne-infrastruktury.cz/co-jsou-velke-vyzkumne-infrastruktury/  

vertikální priorita

Viz „doména specializace“.

veřejná podpora

Každá podpora poskytnutá v jakékoli formě státem nebo ze státních (obecně veřejných) prostředků, která narušuje nebo může narušit hospodářskou soutěž tím, že zvýhodňuje určité podniky nebo určitá odvětví výroby. Veřejná podpora je obecně zakázána. Její poskytnutí je možné tehdy, pokud existuje právní titul (výjimka) k jejímu legálnímu poskytnutí. Je to například poskytování podpory ve formě podpory de minimis, regionální podpory či vyrovnávací platby za výkon veřejné služby v souladu s příslušnými pravidly.

Na základě uvedené definice je nutné u veřejné podpory zkoumat 4 základní kritéria definice veřejné podpory:

1.       podpora je poskytnuta státem nebo z veřejných prostředků

2.       podpora zvýhodňuje určité podniky nebo určitá odvětví podnikání a je selektivní

3.       je ovlivněn obchod mezi členskými státy

4.       je narušena nebo hrozí narušení soutěže

https://www.uohs.cz/cs/verejna-podpora.html

veřejná soutěž (programu podpory)

Vyhlášení/výzva k podávání nabídek k uzavření určité smlouvy. Vyhlašovatel soutěže musí předem, písemně a dostatečně konkretizovat předmět budoucího plnění, způsob a lhůtu k podávání nabídek, stejně jako uvést dobu, po kterou soutěž poběží, a další podstatné podmínky, které mají soutěžící splnit. Do soutěže jsou zahrnuty všechny včas podané nabídky, které splňují vyhlášené podmínky, výběr nejvhodnější z nich provádí vyhlašovatel.

Veřejné soutěže v oblasti podpory výzkumu a inovací vyhlašují poskytovatelé podpory na národní úrovni (TA ČR, ministerstva administrující resortní programy aj.), a to v souladu se zákonem č. 130/2002 Sb.

(U (operačních) programů spolufinancovaných z fondů EU a u unijních programů se vyhlašují výzvy).

výdaje na VaVaI

Náklady nebo výdaje ve výzkumu, vývoji a inovacích, které poskytovatel schválil a jsou zdůvodněné, a které mohou být příjemcem vynaloženy na činnosti ve výzkumu, vývoji a inovacích, nebo v souvislosti s nimi, a to zejména:

  • osobní náklady nebo výdaje, včetně stipendií na výzkum, vývoj a inovace
  • náklady nebo výdaje na pořízení hmotného a nehmotného majetku
  • další provozní náklady nebo výdaje
  • náklady nebo výdaje na služby
  • doplňkové náklady nebo výdaje

výzkumná sféra

Komunita zaměřená na výzkumné a vývojové aktivity a formuluje tímto výzkumné cíle, které jsou ve spolupráci s podnikatelskou sférou zapojeny do jejich realizace, přičemž není opomíjen společenský dopad výzkumných aktivit. Institucionálně všechny organizace zabývající se výzkumem.  Personálně pracovníci zapojení do realizace výzkumu.

výzva (programu podpory)

Vyhlášení/oznámení aktivit zajišťujících podporu v určitém programu podpory ze strany poskytovatele podpory Výzvy vyhlašují řídicí orgány (operačních) programů podpory spolufinancovaných z fondů EU, případně instituce řídicí unijní programy.

Obecná osnova výzvy:

  • Identifikace výzvy
  • Časové nastavení
  • Forma podpory
  • Oprávnění žadatelé a podmínky partnerství
  • Věcné zaměření
  • Územní zaměření
  • Způsobilost výdajů
  • Náležitosti žádosti o podporu

(U národních programů podpory se vyhlašují veřejné soutěže).

Sdílejte na sociálních sítích