Přejít k hlavnímu obsahu
Domů O RIS3 Slovník pojmů S - Slovník pojmů

S - Slovník pojmů

Je přístup k chytřejšímu řízení měst, obcí, regionů a života v nich prostřednictvím zavádění inovací a moderních technologií.

Pojem

Vysvětlení

SDGs /Sustainable Development Goals

Česky „Cíle udržitelného rozvoje“. Reakce členských států OSN na obrovské ekonomické, sociální a environmentální problémy (někdy též označované jako „globální problémy lidstva“ nebo "velké společenské výzvy"). V září 2015 přijaly všechny členské státy OSN 17 Cílů udržitelného rozvoje, které mají tyto problémy do roku 2030 vyřešit. SDGs přinášejí plán vedoucí k vymýcení extrémní chudoby, boji s nerovností a nespravedlností a k ochraně naší planety před změnou klimatu.

Smart Akcelerátor

Projekt na posílení kapacit krajských subjektů za účelem rozvoje a posílení schopností rozvíjet daný region prostřednictvím výzkumu a inovací v souladu s krajskou RIS3 strategií. Projekt byl podporován v období 2014 – 2020 z OP Výzkum, vývoj, vzdělávání a v období 2021 – 2027 z OP Jan Amos Komenský. Smyslem projektu je podpora a rozvoj prostředí výzkumu, vývoje a inovací v regionu, zvyšování schopností regionálních RIS3 týmů, zlepšení komunikace a spolupráce klíčových aktérů inovačního ekosystému, vzdělávání, mapování potřeb prostředí a podpora marketingu.

Smart City

Koncept přístupu k chytřejšímu řízení měst, obcí, regionů a života v nich prostřednictvím zavádění inovací a moderních technologií, zejména v oblasti digitálních, informačních a komunikačních technologií. Souvisejícími pojmy jsou například chytrá doprava nebo chytré budovy.

specifický cíl

Takový cíl, který upřesňuje strategický cíl. Při tvorbě specifických cílů je doporučeno postupovat dle principů SMART (jsou Specific/konkrétní, Measurable/měřitelné, Achievable/dosažitelné, Realistic/realistické a Timed/časově splnitelné). Pomocí více specifických cílů se zpravidla naplňuje jeden strategický cíl (nebo více strategických cílů).

specifický cíl RIS3

Přiřazený pod průřezové (horizontální) priority RIS3 strategie, kde slouží k postupnému zpřesňování priorit a identifikaci intervencí na podporu dosažení změn na úrovni klíčových oblastí. Každý projekt musí podle číselníku RIS3 v žádosti o podporu naplnit minimálně jeden specifický cíl RIS3 strategie. Pro specifické cíle jsou dále v doprovodných tabulkách navrženy nástroje a typové navrhované aktivity, kterými má být specifických cílů dosaženo, a které jsou zaměřeny na zvýšení výkonnosti inovační výkonnosti firem.

Specifické cíle v NRIS3:

spin-off

Podnikatelský subjekt, který má svoji vlastní právní subjektivitu (zcela nezávislý podnik) založený výzkumnou organizací (vysokou školou, veřejnou výzkumnou institucí nebo jinou) za účelem transferu znalostí jimi vytvořených a za účelem komercializace duševního vlastnictví. Z mateřské organizace si sebou bere duševní vlastnictví, technologii nebo existující výrobek a transformuje jej do nových výrobků anebo služeb.

společenské, humanitní a umělecké vědy (SHUV)

Vědy vztahující se ke společnosti, člověku a umění. Mezi společenské vědy se řadí např. ekonomie, geografie, politologie, sociologie; humanitní vědy jsou např. antropologie, etnografie, estetika, filozofie, lingvistika, psychologie. Umělecké vědy se zabývají historií umění (kultury), estetikou, sémiotikou aj. Mnoho věd z této oblasti je multioborových.

V RIS3 se SHUV prolínají všemi doménami specializace, přičemž umělecké vědy se využívají pouze v doméně Kulturní a kreativní odvětví. Vychází se z předpokladu, že zavádění technologických inovací není možné bez změn v mnoha oblastech společenské produkce a musí být doprovázeno vyhodnocováním jejich širšího dopadu. Inovační proces je chápán jako sociální proces založený na spolupráci celé řady aktérů probíhající v příslušném sociokulturním kontextu, a je neoddělitelně spjat s komplexním rozvojem společnosti. V Národní RIS3 strategii (Příloha 1) byla provedena konsolidace výzkumných témat SHUV, jejímž výsledkem je vytvoření čtyř rámcových témat VaVaI:

start-up

Podnikatelský subjekt typicky popsaný jako nově založená či začínající společnost, která se na základě inovativní podnikatelské koncepce často za použití vyspělých technologií rychle vyvíjí a má velký potenciál hospodářského růstu. (Ucelená definice však neexistuje, za start-up jsou někdy považovány jakékoliv nově vzniklé začínající firmy).

STEM / Science, Technology, Engineering, Mathematics)

Česky „Věda, technika, inženýrství a matematika“, koncept STEM vznikl v Spojených státech v 90. letech minulého století pro označení vzdělávání v oborech přírodní vědy (Science), technologie (Technology) a inženýrství (Engineering) a matematika (Matematics). Zastřešující termín používaný k seskupení příbuzných disciplín a oborů, které jsou chápány jako rozhodující pro rozvoj a růst ekonomik, pro udržení konkurenceschopnosti a trvale udržitelného rozvoje. Pojem se používá v kontextu vzdělávací politiky nebo obsahu kurikula ve školách. V současné době je tento koncept dále rozvíjen a rozšiřován na STEAM (A – art(s), schopnost tvořit, formulovat, prezentovat), STREAM (R – riting, zvládnutí jazyka vědy) či STEAMIE (IE – include everyone, každý může být vzděláván, inkluze do vzdělávání). Například v termínu STEAM, kde písmeno A představuje „art“umění se naznačuje, že zde dochází k integrací předmětů STEM s uměleckými předměty s cílem naučit studenty inovacím, kritickému myšlení a využití inženýrství nebo technologie v nápaditých návrzích nebo kreativních přístupech k problémům reálného světa a zároveň stavět na matematické a vědecké základně studentů.

STI / Science Technology Innovation

Česky „Věda, Technologie, Inovace“. Jsou považovány za základní kameny vyspělých ekonomik, dominantní síly v moderní společnosti a mezinárodním ekonomickém rozvoji.

STI4SDGs Roadmap (Science technology Innovation for Sustainable Development Goals Roadmap)

Česky „Cestovní mapa k využití Vědy, Technologií a Inovací pro Cíle udržitelného rozvoje“.  Aktivita OSN, která umožňuje státům i regionům vytvořit si vlastní "cestovní mapu" k využití vědy, technologií a inovací (STI) k naplnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs), a to s přihlédnutím k regionálním potřebám a specifikům. V některých státech je touto "cestovní mapou" RIS3 strategie, v ČR byl zvolen přístup "Mission-oriented", kdy k naplňování cílů udržitelného rozvoje prostřednictvím vědy, technologií a inovací budou využity tzv. RIS3 mise.

strategická témata VaVaI

Témata aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací, která mají největší potenciál pro transformaci daného odvětví a pro která jsou v ČR také dostatečné a odpovídající kapacity, a to jak v oblasti výzkumu (tj. tvorby nových poznatků), tak v oblasti aplikace těchto poznatků (inovační kapacita). Mají potenciál podpořit obory v rámci konkrétních domén specializace k zvýšit prosperitu a konkurenceschopnost ČR. Strategická témata VaVaI v RIS3 vyplynula z diskuzí aktérů EDP procesu, zejména členů inovačních platforem a expertních skupin.

strategický cíl

Obecně nejvyšší cíl organizace nebo jednotlivce. Strategické cíle se používají ve strategickém řízení. Strategické cíle organizace jsou spojeny s jejím posláním a formulovanou vizí. Naplňování strategických cílů se realizuje prostřednictvím specifických cílů. 

strategický cíl RIS3

Cíl, který je v RIS3 strategii navázán na průřezové (horizontální) priority ovlivňující zázemí pro rozvoj silných stránek země a příležitostí z nich plynoucích. Pro ČR je důležité realizovat intervence vedoucí nejen k posílení a rozvíjení specializace, jako je tomu v nejvyspělejších zemích a regionech Evropy, ale soustředit se také na intervence, které rozvíjejí inovační systém jako celek, zlepšují jeho podmínky a fungování a dobudovávají jej. Pro horizontální priority byly stanoveny tyto strategické cíle:

Oblast Výzkum, vývoj a inovace pro podnikání -> Strategický cíl: A - Zvýšení inovační výkonnosti firem

Oblast Veřejný výzkum a vývoj -> Strategický cíl: B - Zvýšení kvality veřejného výzkumu

Oblast Lidé a chytré dovednosti -> Strategický cíl: C - Zvýšení dostupnosti kvalifikovaných lidí pro VaVaI

Oblast Digitální agenda -> Strategický cíl: D - Zvýšení využití nových technologií a digitalizace.

Pro dílčí oblasti horizontálních priorit jsou stanoveny Specifické cíle RIS3

synergie

V obecném slova smyslu spolupráce, společné působení. Označuje situace, kdy výsledný účinek současně působících složek je větší než souhrn účinků jednotlivých složek.

V projektovém řízeni se synergie chápe jako věcná vazba mezi dvěma a více projekty předloženými do dvou či více programů se stejným nebo s více žadateli / příjemci, jejichž současné, resp. bezprostředně návazné působení má potenciál přinést vyšší efekt ve srovnání se součtem efektů každého z projektů realizovaného odděleně. Efektivní koordinace těchto vazeb prostřednictvím funkčních koordinačních mechanismů znásobuje příspěvek k naplňování cílů jednotlivých programů. V praxi se využívají např. synergie mezi programy přímo řízenými Evropskou komisí a programy ve sdíleném řízení členských států.

Synergie mají velký význam v RIS3 misích, protože misi nelze uskutečnit pouze jedním izolovaným opatřením. V misi je třeba spojit účinek několika opatření tak, aby jejich koordinovaným působením došlo k synergickému efektu.

Sdílejte na sociálních sítích