Přejít k hlavnímu obsahu
8_Green

Cílem domény specializace Zelené technologie, bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje je využít inovace v oblasti přírodních zdrojů, zemědělství a potravinářství, zajistit tak pro ČR udržitelné hospodaření s přírodními zdroji, udržitelné a chytré zemědělství a lesnictví a udržitelnou produkci potravin, čímž se přispěje ke zdravému a kvalitnímu životnímu prostředí a biodiverzitě.

 

Doména je zařazena do tematické oblasti Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví.

TO udrž_zem

Proč patří zelené technologie, bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje mezi priority RIS3?

  • Jde o kritickou oblast nezbytnou pro předcházení rizik, která mohou dlouhodobě ohrožovat prosperitu ekonomiky a společnosti.
  • uplatňování progresivních technologií (včetně biotechnologií) a materiálů (včetně biomateriálů a nanomateriálů) nabývá v zemědělství, potravinové výrobě, ochraně životního prostředí a v dalších odvětvích stále více na významu
  • Jako ve všech ostatních aplikačních odvětví, i v této oblasti dochází k prudkému rozvoji digitálních technologií (včetně ICT a umělé inteligence)
  • Klimatická změna a dopad měnícího se klimatu na krajinu vyžaduje změnu hospodaření a využívání přírodních zdrojů
  • Celosvětový trend rozšiřující se implementace systémů využívajících automatizaci zemědělských činností (Zemědělství 4.0, přesné zemědělství);
  • Zvyšující se společenský a politický tlak na udržitelný rozvoj, využívání materiálů z obnovitelných zdrojů a druhotných surovin a minimalizaci negativních dopadů činností člověka na životní prostředí;
  • Nutnost snižování spotřeby energií a optimalizace spotřeby energií; která je v zemědělství a potravinářství vysoká vytváří tlak na větší využívání prvků bioekonomiky a cirkulární ekonomiky;
  • Zvyšující se nároky na bezpečnost a kvalitu potravin

Aplikační odvětví v tematické oblasti

Tematická oblast Udržitelné zemědělství a enviromentální odvětví zahrnuje pět aplikační odvětví:

  • Udržitelné hospodaření s přírodními zdroji (Hospodaření s přírodními zdroji)
  • Udržitelné zemědělství a lesnictví (Zemědělství a lesnictví)
  • Udržitelná produkce potravin (Produkce potravin)
  • Zajištění zdravého a kvalitního životního prostředí, biodiverzity a ekologie přírodních zdrojů (Životní prostředí a biodiverzita)
  • Udržitelná výstavba, lidská sídla a technická ochrana životního prostředí (Výstavba a lidská sídla).
AO udrž zem

Strategická témata výzkumu a inovací v aplikačních odvětvích

Doména Zelené technologie, bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje specifikovala tří strategická témata v aplikačních odvětvích:

Bioekonomika

Strategické téma s mezioborovým dosahem napomáhá svými výsledky jednotlivým sektorům transformovat současné hospodářství k udržitelnému rozvoji a může napomoci snížit dopady klimatické změny, snížit využívání neobnovitelných surovin, zvýšit přidanou hodnotu z biomateriálů souběžně se sníženou spotřebou energie, využít živin a energie z odpadu a vedlejších produktů jako dodatečných konečných produktů a optimalizovat hodnotu a přínos ekosystémových služeb pro ekonomiku. BE by měla být vnímána jako transformace společnosti k udržitelnějšímu rozvoji s využitím biologických zdrojů napříč oblastmi jako jsou zemědělství, lesnictví, akvakultura, potravinářský průmysl, oblast energetiky, bioenergetiky, produkce výrobků z biologických materiálů, chemický průmysl, biotechnologické odvětví, farmacie). Bioekonomiku lze vnímat jako multiobor

Smart zemědělství

Smart zemědělství se týká všech zemědělských činností jako jsou např. živočišná výroba, rostlinná výroba, lesní ekosystémy, lesní hospodářství, revitalizace, nové systémy pěstování a potravinářských činností, kde jsou uplatňovány prvky digitalizace, automatizace, robotizace, precizního zemědělství a využití senzorů, které umožní cílené využívání heterogenity pro optimalizaci daných činností a zásahů při minimalizaci negativních dopadů na krajinu. V historickém sledu kvalitativních změn byl zaveden rovněž termín Zemědělství 4.0. Ovlivňuje všechny části hodnotového řetězce v zemědělství, a to i mimo farmu. Role zemědělce bude bezesporu vyžadovat více znalostí v oblasti informačních technologií a analýzy dat. Ruku v ruce s tím poroste role zemědělského výzkumu, kterému se otevírá nová dimenze i v oborech, které byly vlastní průmyslové činnosti. Spojením domén Zemědělství a IT bude docházet ke zvýšení efektivnosti a preciznosti v zemědělské oblasti a pružnému reagování na proměnlivost podmínek spojených s klimatickou změnou, agroenviromentálními opatřeními a tržním prostředím.

Globální změna

Globální změny v biosféře ve stále větší míře ovlivňují a do jisté míry až ohrožují další rozvoj globální lidské společnosti. Zemědělský sektor včetně lesního hospodářství a oblast přírodních zdrojů (biodiverzita, voda, půda) patří přitom k nejohroženějším oblastem. Podíl lidské činnosti je v některých aspektech rozhodující, v jiných se předpokládá významný podíl (klimatická změna). Zemědělsko-lesnický sektor je v první linii vystaven důsledkům globálních změn, na druhé straně má značný potenciál pro adaptaci i mitigaci jejích projevů.  Otázce řešení následků klimatické změny a jejich předcházení je proto věnován prostor na poli výzkumu, který se zabývá ve větších případech diverzitou, managementem základních přírodních zdrojů, genetických zdrojů.

Str_tem ilus Ekozem

Klíčové umožňující technologie v doméně Zelené technologie, bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje

Aplikovaný výzkum a experimentální vývoj v oblasti udržitelného zemědělství a environmentálních odvětví se může zaměřit na všechny klíčové umožňující technologie. Každá z nich může být využita k inovacím ve všech aplikačních odvětvích řadících se do této domény, ale i do dalších oblastí.

Konkrétní témata výzkumu a inovací klíčových umožňujících technologií v této doméně je možno získat v Příloze 1 Národní RIS3.

Podrobnější obecné informace o klíčových umožňujících technologiích naleznete zde.

Témata společenských, humanitních a uměleckých věd v doméně Zelené technologie, bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje

V této doméně se budou zkoumat a rozvíjet tato témata SHUV: 

  • Výzkum vzájemných vztahů mezi společností, technologiemi a inovacemi
  • Řešení společenských výzev 21. století spojených s nově se rozvíjejícími technologiemi
  • Podmínky/bariéry aplikace inovativních technologií a postupů

Konkrétní témata výzkumu v oblasti společenských, humanitních a uměleckých věd v této doméně je možno získat v Příloze 1 Národní RIS3.

Podrobnější obecné informace o tématech společenských, humanitních a uměleckých věd je možno získat zde.

Národní inovační platforma Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví; hlavní aktéři

Národní inovační platformy jsou pracovní skupiny, v nich se v praxi uskutečňuje proces objevování podnikatelských příležitostí – EDP.

Doména Zelené technologie a bioekonomika je předmětem diskuzí v Národní inovační platformě VI - Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví, kde se setkávají zástupci podnikatelské, výzkumné a veřejné sféry, což je známý model tzv. Triple helix.

Na koho se obrátit:

Silueta M

Odborný garant Národní inovační platformy VI - Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví: Jan Nedělník, Výzkumný ústav pícninářský, nedelnik@vupt.cz

 

Silueta Ž

Tajemnice Národní inovační platformy VI - Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví: Jana Fišerová, MPO ČR, fiserova@mpo.cz

Sdílejte na sociálních sítích