Cílem domény specializace Ekologická doprava je využít klíčové technologie a aplikace v dopravě ke snižování negativních dopadů dopravy na životní prostředí.
Doména je zařazena do tematické oblasti Doprava pro 21. století.
Proč patří ekologická doprava mezi priority RIS3?
- Zvyšují se požadavky na energeticky a ekologicky udržitelné fungování dopravy při zachování její přístupnosti.
- Díky politickému a veřejnému tlaku na boj proti změnám klimatu i celkovému naladění společnosti lze do budoucna očekávat nárůst zájmu o moderní, ekologické a energeticky efektivní dopravní prostředky a související zařízení.
- Výzkum a inovace budou podporovány s cílem dosažení maximálního snížení emisí v dopravě, snížení spotřeby fosilních paliv, vývoj materiálů nových vlastností s vyšší životností či ekologické pohony včetně e-mobilitních technologií.
- Nedílnou součástí domény je i ekologická ohleduplnost výroby ve smyslu využívání surovinové základny na bázi recyklovaných materiálů či materiálů z obnovitelných zdrojů
- Perspektivní je i výzkum efektivního surovinového využití dopravních prostředků a dopravní infrastruktury po ukončení jejich životnosti.
- Vyvstává nutnost vytvořit infrastrukturu a dopravní systémy pro elektromobilitu v širším slova smyslu (využití vodíku nebo syntetického metanu na bázi elektrolýzy)
- Očekává se i rozvoj infrastruktury pro pokročilou dopravu – Smart Grids, a power management vozidla pro řízení elektrobusů a hybridbusů.
- Ekologická doprava bude mít značné ekonomické a sociální důsledky, proto je třeba rozvinout systém efektivní edukace v oblasti transformace klíčových technologií, včetně dopravy.
Aplikační odvětví v tematické oblasti
Tematická oblast Doprava pro 21. století zahrnuje tři aplikační odvětví:
- Automotive se zabývá vývojem, výrobou, marketingem, prodejem, údržbou a likvidací silničních a terénních motorových vozidel a jejich příslušenství. Pro účely RIS3 strategie tento sektor zahrnuje silniční a terénní osobní a nákladní vozidla, autobusy, elektrobusy a trolejbusy.
- Letecký a kosmický průmysl se orientuje na výzkum a inovace leteckých komponent, jako jsou letecké motory (turbíny), náběžné hrany, kompresory, kola, brzdy apod., i na strukturu letadel (design) a jejich konstrukci. Další významnou oblastí VaV jsou technologie a materiály používané při výrobě letadel (například přesné odlévání, kompozitní materiály, povrchy a jejich zpracování apod.).
- Drážní doprava se zabývá výzkumem a inovacemi lokomotiv a drážních vozidel (včetně tramvají) a jejich komponent (sedadla, motory, nápravy, podvozky, dveře apod.).
Strategické téma výzkumu a inovací v aplikačních odvětvích
Nízkoemisní mobilita
Strategické téma nízkoemisní mobility zahrnuje všechna témata výzkumu a inovací, která jsou identifikována v dokumentech jako Dopravní politika České republiky pro období 2021-2027 s výhledem do roku 2050, Národní akční plán čisté mobility a rovněž jsou obsaženy ve strategiích EU v oblasti dopravy kladoucí důraz na bezemisní mobilitu a její rozvoj a podporu souvisejícího výzkumu, vývoje a inovací. Oblast dopravy je součástí širších snah o transformaci ekonomik a společnosti v cílem dosáhnout řešení s omezeným znečištěním vzduchu a šetrnější ke klimatu. Pro nalezení optimální kombinace řešení je nutno použít technologicky neutrální přístup, tedy nepředepisovat technická řešení, ale jejich žádoucí parametry, a to z hlediska životního cyklu výrobku.
Klíčové umožňující technologie v doméně Ekologická doprava
V této doméně se uplatní zejména tyto klíčové umožňující technologie:
- Pokročilé materiály a nanotechnologie a jejich využití v dopravních prostředcích, dopravě, dopravní infrastruktuře a kosmických systémech
- Biotechnologie přispívající ke snížení negativních dopadů dopravy na životní prostředí environmentální zátěže, biopaliv
- Pokročilé výrobní technologie pro výrobu dopravních prostředků, dopravu a kosmické systémy
Konkrétní témata výzkumu a inovací klíčových umožňujících technologií v této doméně je možno získat v Příloze 1 Národní RIS3.
Podrobnější obecné informace o klíčových umožňujících technologiích naleznete zde.
Témata společenských, humanitních a uměleckých věd v doméně Ekologická doprava
V této doméně se budou zkoumat a rozvíjet tato témata SHUV:
- Řešení společenských výzev 21. století spojených s nově se rozvíjejícími technologiemi
- bezpečnostní výzkum
Podpora aktivního přístupu k řešení společenských výzev 21. století a výzev spojených s nově se rozvíjejícími technologiemi
- Volba dopravního módu směřující k udržitelné mobilitě a dopravě a v kontextu organizačních výstupů
- Podpora využívání hromadné dopravy při zajištění mobility
- Posílení akceptace a nákupního chování ve smyslu vyšší penetrace elektromobilů v českém prostředí
- Sdílená ekonomika v dopravě a dopady na životní prostředí
- Společensko-ekonomické aspekty rozvoje ekologické (udržitelné) dopravy vč. proměny sídel
Bezpečnostní výzkum
- Bezpečnostní výzkum elektromobility z pohledu prevence požární ochrany a postupy při mimořádných situacích s přítomností vozidla na elektrický, či hybridní pohon
Podrobnější obecné informace o tématech společenských, humanitních a uměleckých věd je možno získat zde.
Národní inovační platforma Doprava pro 21. století
Národní inovační platformy jsou pracovní skupiny, v nich se v praxi uskutečňuje proces objevování podnikatelských příležitostí – EDP.
Doména Ekologická doprava je předmětem diskuzí v Národní inovační platformě III - Doprava pro 21. století, kde se setkávají zástupci podnikatelské, výzkumné a veřejné sféry, což je známý model tzv. Triple helix.
Na koho se obrátit:
Odborný garant Národní inovační platformy III – Doprava pro 21. století: Zdeněk Lokaj, Fakulta dopravní ČVUT v Praze, lokaj@fd.cvut.cz
Odborný garant Národní inovační platformy III – Doprava pro 21. století: Ondřej Mirovský, Technologické centrum AV, mirovsky@tc.cz
Tajemník Národní inovační platformy III – Doprava pro 21. století: Jan Bilík, MPO ČR, bilik@mpo.cz