Zvýšení kvality veřejného výzkumu je jednou z hlavních podmínek pro úspěšný rozvoj celého inovačního ekosystému. Pokud chceme klást důraz na zvyšování inovační výkonnosti firem, neobejdeme se bez fungující a výkonné výzkumné sféry produkující kvalitní výsledky. Potřeba je ale také funkční spolupráce obou světů (tj. výzkumné a aplikační sféry). Zvýšení kvality veřejného výzkumu pak není možné bez zlepšení podmínek pro jeho realizaci.
V této klíčové oblasti změn byly stanoveny tyto cíle:
Strategický cíl: B. Zvýšení kvality veřejného výzkumu
Konkrétně by tento strategický cíl měl vést zejména ke zvýšení počtu publikací v prestižních časopisech, které budou následně hojně citovány a k vyššímu zapojení do mezinárodních projektů. V důsledku zlepšení spolupráce mezi výzkumnou a podnikovou sférou by měl vzrůst podíl podnikových výdajů na veřejný výzkum, mělo by dojít ke zvýšení příjmů z komercializace výsledků a také k většímu (a účelnějšímu) využívání nástrojů duševního vlastnictví. Z hlediska kvality prostředí pro realizaci výzkumu by mělo dojít ke snížení administrativní náročnosti, úpravám legislativy a také ke zlepšení celého systému řízení oblasti veřejného výzkumu a vývoje, včetně systému řízení implementace samotné Národní RIS3 strategie. Nutné bude se zaměřit na nové trendy související se zpřístupňováním výsledků výzkumu a vývoje v režimu Open Access, podporu implementace iniciativy EOSC European Open Science Cloud (dále též EOSC) a zpřístupňování dalších informačních zdrojů pro VaVaI v souladu s principy Open Science. Na úrovni výzkumných organizací by pak mělo dojít ke zvýšení kvality jejich řízení, s důrazem na zlepšení řízení lidí a rozvoj nástrojů podpory výzkumných pracovníků a pracovnic.
Tento strategický cíl je monitorován pomocí těchto indikátorů.
B 1 Zvýšení kvality a společenské relevance veřejného výzkumu
Tento cíl se zaměřuje na identifikované slabé stránky a aspekty veřejného výzkumu, jejichž odstranění by mělo vést jak ke zvýšení kvality a výstupů výzkumu, tak ke zvýšení jeho společenské relevance. Nástrojem pro naplnění tohoto cíle je zejména podpora zvýšení míry internacionalizace českého výzkumu (a to například jak ve smyslu většího zapojení do mezinárodních programů a projektů, tak ve smyslu zvýšení počtu zahraničních výzkumníků u nás), dále pak podpora a rozvoj spolupráce výzkumné sféry s aplikační sférou (s důrazem na rozvoj dlouhodobé spolupráce) a transfer technologií. Podporováno bude také posílení profilace zaměření výzkumu za využití již vybudovaných výzkumných infrastruktur (a to ve smyslu většího tematického zaměření výzkumu i snižování velkého množství malých výzkumných projektů). Také bude důležité se zaměřit nejen na podporu výzkumné excelence, ale také na podporu tzv. high-risk / high-gain projektů.
B 2 Zvýšení kvality prostředí pro realizaci veřejného výzkumu
Tento cíl je zaměřen na zajištění vhodných podmínek pro rozvoj veřejného výzkumu a zvýšení jeho kvality. V rámci tohoto cíle bude pozornost zaměřena jak na samotný systém řízení výzkumu, vývoje a inovací (na národní i regionální úrovni), tak na zlepšení kvality prostředí v samotných výzkumných organizacích. Z hlediska systému řízení výzkumu, vývoje a inovací je nutné podpořit aktivity vedoucí k jeho zjednodušení a také ke snížení administrativní zátěže především na straně poskytovatelů, a to ruku v ruce s potřebnou úpravou stávající legislativy, včetně (upřesnění a vyjasnění) pravidel veřejné podpory. Cílem je mimo jiné zajistit předvídatelnost výkladu pravidel, jejich harmonizace napříč poskytovateli, zjednodušování pravidel a snižování formalismu při dokladování / reportingu projektů.