V rámci schválených krajských příloh Národní RIS3 strategie jsou stanoveny základní krajské priority a obory s vysokým inovační potenciálem. Podpora těchto oblastí v krajích má mnoho podob od přípravy a realizace velkých strategických projektů klíčových partnerů po vyhledávání startupů a inovačních nápadů v klíčových oborech.
Příklady podpořených projektů a nápadů z jednotlivých krajů představujeme níže.
Kraj Jihočeský
Název produktu: Robotický 3D tisk betonu
Video: https://youtu.be/STPQJ5XGx_c
Scoolpt s.r.o. – sochařsko architektonický ateliér se specializuje na 3D tisk betonu. Tým společnosti vedený sochařem Michalem Trpákem se vydal na kreativní cestu inspirovanou organickými tvary a buněčnou strukturou, od umění a soch ke stavění domů a konstrukcí. Od jednoho robota k platformě, která umožní architektům a stavebním firmám realizovat sny jejich zákazníků, nás, lidí. Udržitelně, efektivně a rychle.
Od svého založení pracuje Scoolpt na výzkumu a vývoji robotického 3D tisku betonu a jeho postupném uvádění do praxe. Nabízí řešení pro architekturu, veřejný prostor, interiéry, testuje a uvádí v praxi také 3D tisk z dalších materiálů (příměsi betonu, plast, keramika, recyklované složky, papírové směsi a další). Spolupracuje s ČVUT v Praze, VŠTE v Českých Budějovicích, VŠP Jihlava a Západočeskou univerzitou v Plzni, je součástí konsorcia členů národního centra kompetence pro průmyslový 3D tisk.
Na rozvoj aktivit byla firmě Scoolpt s.r.o. poskytnuta podpora prostřednictvím Jihočeského podnikatelského voucheru.
Název produktu: Systém měření kvality mléka
Video: https://youtu.be/GqPpy0mIVrA
Společnost HERBAVITA CZ společně se svými partnery (HERBAVITA BV, Jihočeská univerzita – Fakulta zemědělská a technologická) vyvíjí a produkuje vlastní doplňková krmiva pro hospodářská zvířata. Zabývá především podporou zdraví a imunity zvířat vedoucí ke zvýšení produkce mléka. Zakládá si na dlouhodobé úzké spolupráci se zootechniky a veterináři zemědělských podniků. Produkty společnosti jsou založeny na účinnosti bylinných směsí, esenciálních olejů, organických kyselin a vitamínů podporujících přirozený imunitní systém zvířete.
Produkty jsou vyvíjeny interně, vyráběny v laboratorním měřítku a testovány. Strategií firmy je také vyvíjet a poskytovat vlastní technologická řešení podporující trendy Zemědělství 4.0 a přinášející další přidanou hodnotu v podobě automatizace a rychlých a přesných dat pro zootechniky zemědělských podniků.
S podporou prostřednictvím Jihočeského podnikatelského voucheru byla Fakultou zemědělskou a technologickou JU vyvinuta metodika přesného a rychlého měření počtu somatických buněk přímo na farmách. Společnost tak mohla rozšířit portfolio svých produktů o novou službu zemědělcům.
Kraj Jihomoravský
Název produktu: Vývoj nových softwarových nástrojů a lab-on-chip technologií
Video:https://youtu.be/BL9ssPl7H-w
Vývoj nových softwarových nástrojů a lab-on-chip technologií jsou využívány k biokatalýze, biodegradaci, biosensingu či pěstování a diferenciaci buněk. Tomuto výzkumu se věnuje spin-off společnost Enantis s.r.o., která vznikla z práce mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), jako nedílná součást Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA). Jde o unikátní výzkumnou instituce s cílem testovat a převádět klinické poznatky do základního výzkumu a základní výzkum do klinické praxe.
Enantis je inovativní biotechnologická společnost zaměřená na proteinové a metabolické inženýrství pro biomedicínu nabízející komplexní řešení – od návrhu proteinu pomocí vlastního softwaru až po dodání konečného produktu. Výzkumné a vývojové aktivity jsou zaměřené především na rodinu fibroblastových růstových faktorů (FGF) s cílem zlepšit jejich stabilitu, aby mohly být využity jako terapeutická a kosmetická činidla, případně činidla pro kultury kmenových buněk. Tři patentované hyperstabilní molekuly jsou distribuovány celosvětově na trhy biologických věd a kultivovaného masa. V preklinické fázi testování je další molekula, využitelná jako terapeutické řešení obtížně se hojících ran. Enantis je certifikován ISO 9001:2016.
Kraj Karlovarský
Název produktu: Mobilní aplikace pro vizualizaci dřevostaveb s pomocí rozšířené reality
Video: Simply Invest - AR app for Android
Aplikace využívá technologie rozšířené reality, která kombinuje 3D modely (tedy digitální svět) s reálným světem. Zákazník tak získává konkrétnější představu o vhodnosti daného typu domu pro určitou stavební parcelu a také o vhodnosti dispozičního řešení interiéru ve vazbě např. na světové strany, přípojky nebo příjezdové komunikace. Modely dřevostavby je možné vizualizovat v reálném měřítku a to nejen z exteriéru, ale i z interiéru. Aplikace je k dispozici jako pro platformu iOS od Apple (ke stažení na Apple store), tak Android (stažení přes Google play). Spolupráce byla podpořena inovačním voucherem Karlovarského kraje. Tento produkt vznikl ve spolupráci Regionálního technologického institutu Západočeské univerzity v Plzni a společnosti Simply Invest, rodinné domy s.r.o
Název produktu: Nácvik lázeňské procedury skotských střiků ve virtuální realitě
Video: Scottish showers in virtual reality
Hlavním účelem aplikace je nácvik provádění balneologické procedury skotských střiků. Praktikantům tato aplikace přináší možnost si postup procedury několikrát vyzkoušet, a tím získat jistotu v jejím provádění, před reálnou aplikací na živém pacientovi. Aplikace nabízí několik stupňů obtížnosti v závislosti na vzdálenosti trysek od pacienta a tloušťce vodního paprsku. K dispozici je také jak mužský, tak ženský model pacienta. Aplikace vznikla ve spolupráci Regionálního technologického institutu Západočeské univerzity v Plzni a Agentury RAFAEL s.r.o. byla vyvinuta aplikace pro virtuální realitu využívají headset Oculus Quest 2.
Kraj Královéhradecký
Název produktu: Smart Parking & Charging
Unikátní softwarový systém byl vytvořen pro podporu chytrého parkování a elektromobility. Soustředí se zejména na podporu integrace nejrůznějších parkovacích systémů a nabíjecích stanic, umožňuje snadnou monetizaci parkovacích míst a nabíjecích stanic, umožňuje jednoduchou navigaci k parkovacím místům či k nabíjecím stanicím, poskytuje automatickou platbu za parkování a nabíjení a je zároveň podporou pro rozhodovací procesy provozovatelů parkovišť a městských aglomerací. Projekt je výsledkem spolupráce IT firem, Fakulty informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové a Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.
Název produktu: Online rezervační systém pro vstup do Adršpašských skal
Webové stránky: https://www.adrspasskeskaly.cz/online-vstupenky/
Projekt Online rezervační systém pro vstup do Adršpašských skal propojený s online nákupem parkovacího místa již dva roky pomáhá řešit palčivý problém overturismu v jednom z nejnavštěvovanějších míst Královéhradeckého kraje. Projekt je zacílen na novou webovou prezentaci, rezervační, nákupní a redakční systém, který návštěvníkům přiblíží Adršpašské skály i region v nové podobě a společně s moderním způsobem nákupu e-vstupenky i e-parkovného zjednoduší odbavení a zároveň poskytne provozovatelům všechna potřebná data a statistiky. Unikátní řešení je i sjednocení nákupu, kdy návštěvník během procesu nákupu může zvolit jak vstupenku do skalního města, tak i samotný vjezd na parkoviště. Díky tomuto napojení dokáží dopředu již vědět očekáváný nápor turistů i dopravy. Získaná data přispívají k lepší koordinaci zaměstnanců na parkovišti, prohlídkovém okruhu, ale také s policií a hasiči.
Projekt vznikl ve spolupráci s firmou Tikiti.cz s.r.o - .https://www.tikiti.cz
Název produktu: Chytré a energeticky soběstačné veřejné osvětlení městyse Žernov
Webové stránky:
Jedná se o poměrně unikátní řešení, kdy si obec dokáže zabezpečovat vlastní energii pro veřejné osvětlení. Projekt snižuje přímé náklady na spotřebu elektrické energie instalací fotovoltaické elektrárny na střechu obecní sokolovny včetně bateriového systému, propojení s veřejným osvětlením a tím uspoří finanční prostředky na provoz nočního svícení, které bude tímto systémem saturováno. Cílem je instalace a využití moderních technologií, které odpovídají současným trendům.
Veřejné osvětlení je v obci Žernov inovativní už několik let i v tom, že je ovládáno pomocí webového rozhraní na PC nebo mobilním telefonem. Více o projektu se dozvíte medailonku s představením projektu a na webu Chytrého regionu.
Podcasty:
První série rozhovorů se zajímavými osobnostmi z Královéhradeckého kraje z oblasti šlechtitelství, medicínských náhrad, IT, farmacie - naleznete zde
Kraj Liberecký
Název produktu: KWAK Spací pytle s aplikovanou nanotechnologií a DWR C6 https://www.outdoorkwak.cz
Video: https://www.youtube.com/watch?v=Y5I0FRRmvcU
Spací pytle KWAK je produkt inovace, který nemá technologickou konkurenci. Od materiálů, návrhu, designu, podpory a až po samotnou výrobu je vše z České republiky (např. tkanina ze Svitav, zipy z Děčína, brzdičky z Jablonce nad Nisou, šňůrky z Hrádku nad Nisou, peří z Milešova, atd.). Tento produkt byl vyvíjen ve spolupráci TUL – Technická univerzita v Liberci a společnosti OutdoorKWAK, která tento produkt uvedla na trh. Díky této spolupráci jsou vytvářeny jedinečné produkty, které nemají světovou konkurenci. Produkty jsou testovány na TUL - Technické univerzitě v Liberci a dále probíhá i testování na TZU Brno (Textilní zkušební ústav). Jsou vyvíjeny i další materiály k výrobě dalších produktů, aby mohly být nabízeny výrobky v té nejvyšší technologické třídě, kterou momentálně výroba umožňuje. Výrobky s aplikovanou nanotechnologií a s nejvyšší třídou ochrany DWR C6 (hydrofóbní a oleofóbní ochrana)
Název produktu: Unikátní zařízení pro koaxiální elektrostatické zvlákňování polymerních roztoků
Video: https://www.youtube.com/watch?v=ayziFocJV3E
Unikátní zařízení pro koaxiální elektrostatické zvlákňování polymerních roztoků, které produkuje koaxiální nanostruktury ukázaly vysoký aplikační potenciál v oblasti biomedicíny, kde byl úspěšně testován jejich efekt na urychlení regenerace kostních a kožních defektů, a také se tyto funkcionalizované nanostruktury osvědčily jako efektivní systémy pro řízené dávkování biologicky aktivních látek. Tato metodika reprodukované přípravy nanovláken typu jádro/plášť a zkonstruování světové unikátního zařízení pro koaxiální elektrostatické zvlákňování polymerních roztoků byly vyvinuty v rámci projektu kolektivního výzkumu podpořeného OPPIK v rámci výzvy Spolupráce – klastry výzva I, realizovaného v průběhu čtyřleté spolupráce klastrovou organizací Nanoprogress, z. s. ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, dalšími osmi členy organizace a externími firmami. Jeden z přístrojů byl certifikován i pro čisté prostory třídy A.
Název produktu: Konstrukce dvou pilotních funkčních vzorků unikátních laboratorních zvlákňovacích zařízení využívajících střídavý proud
Video: https://www.youtube.com/watch?v=f2DkuymPBF0
Jedná se o celosvětově unikátní technologii, vyznačující se podstatně vyšší produktivitou v porovnání se standardní technologií využívající stejnosměrného proudu. Vyvinutá AC zvlákňovací zařízení navíc umožňují velmi efektivně naprašovat nano a mikročástice mezi produkovaná nanovlákna a tím tvořit kompozitní nanostruktury s širokým aplikačním potenciálem. Vývoj této technologie úspěšně navázal na výzkum nanovlákenných struktur a inovativních technologických celků se zaměřením na dentální a dermatologické aplikace a kombinované kompozitní struktury. Zde se jedná o další kolektivní výzkum podpořený OPPIK a inovace v rámci výzvy Spolupráce – klastry výzva II., realizovaného během tříleté spolupráce klastrovou organizací Nanoprogress, z. s. ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci, dalšími členy organizace a externími firmami. V průběhu projektu došlo k optimalizaci kožních krytů a kostních výplní obsahujících koaxiální nanovlákna s enkapsulovanými růstovými faktory. Byly navrženy a zkonstruovány dva pilotní funkční vzorky laboratorních zvlákňovacích zařízení využívajících střídavý proud.
Kraj Moravskoslezský
Název produktu: VR brýle
Webové stránky: https://www.dihostrava.cz/
VR brýle vynikají kvalitou, která je dosažena vysokým 8K rozlišením, což vyžaduje obrovský výpočetní výkon pro generování foto-realistického obsahu, přičemž jednou z metod je ray-tracing. Součástí vyvíjené služby je i efektivní přenos obrazu, kterou zajišťuje síť CESNET. Ke generování obrazu je použita upravená verze open-source rendereru Blender Cycles. IT4I poskytla HPC infrastrukturu a vývoj masivně paralelního rendereru. Tento produkt vznikl ve spolupráci DIH Ostrava a VRgineers.
Název produktu: Plečkovací stroj
Webové stránky: https://www.dihostrava.cz/
Nový plečkovací stroj umožňuje automaticky rozpoznávat plodiny od plevele. Cílem spolupráce mezi firmou Ullmanna s.r.o. a DIH Ostrava bylo vytvořit a za využití HPC infrastruktury ověřit model neuronové sítě použitelný pro inferenci na koncovém zařízení (plečce) a zároveň splňující omezující podmínky nasazení (omezený HW, rychlost inference, přesnost rozpoznání). Bylo využito strojového učení.
Kraj Olomoucký
Název produktu: Mosquitos – multiplatformní systém pro identifikaci a správu komářích líhnišť
Jedná se o komplexní systém umožňující monitoring a také evidenci ošetření komářích líhnišť. To je nezbytné k redukci komáří populace a udržení jejího stavu na přijatelné úrovni. Běžná metoda redukce populace komárů plošným ošetřováním krajiny má minimální efektivitu a navíc je zcela nemožné ji používat v chráněných oblastech jako je například CHKO Litovelské Pomoraví, které je charakteristické svými jedinečnými lužními lesy, bahništi a tůněmi, jež tvoří typické lokality pro líhniště komárů. Obzvláště v období záplav se toto území dynamicky mění a je tedy třeba jej neustále monitorovat a mapu líhnišť aktualizovat včetně všech jejích atributů. Komplexní řešení spojující online propojení personálu monitorujícího stav líhnišť společně s centrálním systémem, který je schopen data z terénu ukládat analyzovat a vizualizovat umožnuje prakticky okamžitě reagovat na změnu prostředí, ošetřovat nově vzniklá líhniště a tím předcházet vzniku kalamitních stavů, které není možno efektivně řešit až ve chvíli, kdy k nim dojde.
Systém byl vyvinut ve spolupráci Katedry geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci na základě požadavků společnosti Geocentrum, spol. s r.o.
Projekt byl podpořen v rámci I. výzvy Inovačních voucherů OP PIK.
Název produktu: Cyklistické sedlo Verte – Nová terapeutická pomůcka pro cyklisty
Webové stránky: https://www.sedloverte.cz/
Nové sedlo má charakter „terapeutické pomůcky“ a je potřeba si na něj při první jízdě zvyknout. Ovšem díky nové konstrukci a materiálům ze kterého je vyrobeno, je benefit upraveného typu sedu využitelný nejen pro špičkové sportovce, ale i pro běžnou populaci. Možnost anteverze pánve vede k fyziologičtějšímu nastavení celého trupu a díky tvaru se navíc eliminují plochy, kde při sedu dochází k útlaku a materiál dokáže být svou mírou pružný a tím pohodlný.
Nové cyklistické sedlo Verte se vrací k počátkům lidské cesty, ctí zákony anatomie, řeší základní problémy konvenčního cyklistického posedu, jež mají neblahý vliv na zdraví a výkonnost jezdce. Mění pravidla hry.
Sedlo vzniklo ve spolupráci Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci - Aplikační centrum BALUO s Centrem kinantropologického výzkumu, které ověřilo vlastnosti nového prototypu cyklistického sedla na základě požadavků společnosti Deefolt s.r.o. , kterou zastupuje fyzioterapeut a bývalý cyklistický závodník Ondřej Mikeska.
Kraj Pardubický
Název produktu: Aktivní anténního systému pro detekci zájmových cílů s podporou měření polarimetrických vlastností
Video: https://www.youtube.com/watch?v=c2nAA3YDeZM
Výstupem projektu výzkumu a vývoje je nový typ aktivního anténního systému radaru na bázi polarimetrické metody zpracování signálu. Nově vyvinutý systém poslouží jako základ pro stavbu nových typů radarů. Většina předních výrobců radarových senzorů se soustředí pouze na oblast výzkumu a vývoje FMCW senzorů. Na trhu tak existuje poměrně různorodá skupina podobných zařízení jejichž úlohou je rychlá detekce a spolehlivá klasifikace objektu v definovaném prostoru. Tyto hlavní úlohy však představují zároveň problém, kterým je maximální dosah senzoru a potlačení překážek (clutteru) v prostoru. Žádný z konkurentů neřeší polarimetrické vlastnosti zájmových objektů a jejich měření.
ELDIS Pardubice, s.r.o. ve spolupráci s UPCE FEI
Kraj Plzeňský
Název produktu: Chytrý hasičský oblek
Odkaz: https://www.goodpro.cz/produkty/hasici-smartpro-rfid/smartpro-rfid-safety-system/
Bezpečnostní systém smartPRO SAFETY, který měří teplotu na povrchu i uvnitř oděvu. Měřená data se přenášejí chytrým telefonem do tzv. blackBOXu a dají se kdykoli stáhnout a analyzovat. Oblek je vybaven aktivním osvětlením, které slouží jak k tomu, aby byl hasič vidět, tak aby si osvětloval své nejbližší okolí. Je také opatřen záchrannou funkcí „emergency strip“ pro přivolání pomoci. Tzv. trasování zase umožňuje sledovat ve velitelské aplikaci smartPRO SAFETY commander trasu zasahujícího hasiče. Všechny funkce přispívají k efektivnímu řízení zásahu a k ochraně a bezpečnosti hasiče. Systém byl vyvinut ve spolupráci společností GoodPRO a Applycon a vědců z Research and Innovation Centre for Electrical Engineering (RICE) Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni.
Kraj Praha
Název produktu: Mobilní 3D tisková soustava pro výrobu mobiliáře a funkčních doplňků v intravilánu
Projekt řeší stávající všudypřítomný nedostatek práceschopných lidí, a to pomocí automatizace výroby městského mobiliáře. Inovativní materiál bude splňovat přísné požadavky na klimatickou odolnost i proti vandalismu, na design i architektonické vlastnosti.
Vývoj materiálu a jeho aplikaci v oblasti 3D tisku, s důrazem na úsporu materiálu i času, připravila firma MOB-Bars s.r.o. ve spolupráci s UCEEB ČVUT a mmcité a.s.
Název produktu: Vývoj, prototypování a výroba digitálního otoskopu včetně obslužného SW nástroje pro vzdálenou diagnostiku
Jedná se o nový způsob diagnostiky, který rozšíří dostupnost pacientům a zjednoduší proces diagnostiky onemocnění pacientů, čímž sníží časovou náročnost pro ošetřující zdravotní personál i pacienty. Digitální otoskop je digitální optické zařízení, ve kterém je nahrazena řada optických čoček a vláken sadou digitálních obrazových snímačů.
Vývoj nového zdravotního prostředku pro diagnostiku zvýší intenzitu spolupráce mezi výzkumnými organizacemi (např. fakultními nemocnicemi) a firmou IT serve s.r.o., která ho připravuje.
Kraj Středočeský
Název produktu: Ruční přístroj Recognoil www.recognoil.cz
Přístroj pro detekci mastnoty umožňuje rychlou a spolehlivou kontrolu povrchů před aplikací nátěrových hmot. U tohoto produktu se vyvíjela nová elektronická platforma nutná k naplnění nového průmyslového designu, který vylepšil program Středočeského inovačního centra INO:EX, který je použitelný pro 3D data a pomůže rozdělit komponenty s výběrem vhodných materiálů (úchopy, tlačítka, krycí skla…). Vývoji se věnovala firma TechTest s.r.o., která má ve svém portfoliu vývoj unikátních opticko-elektronických detektorů čistoty se zaměřením na organické (mastné) látky.
Název produktu: Bezpečnostní světlovody Sunfibre www.scilif.cz
Vylepšení světlovodů pomocí textilního obalu vzniklo vývojem ve spolupráci s ČVUT Praha a Technickou univerzitou v Liberci. S propagací unikátního patentovaného systému pomohly firmě SCILIF s.r.o. (Science for Life), která se specializuje na vývoj a výrobu technologií primárně určených pro zvyšování osobní bezpečnosti, programy Středočeského kraje realizované Středočeským inovačním centrem.
Název produktu: Program Inovuj produkt / Expanduj na trh https://s-ic.cz/cs/inoexv2/
Program INO:EX představuje od roku 2021 kvalitativní posun od inovačních a kreativních voucherů, kdy místo zaměření na spolupráci různých subjektů prostřednictvím poskytované služby se nyní zaměřuje na potřeby firem v oblasti vývoje a tržní expanze. Ty již není nutno zajistit výlučně externě, ale může jít i o vnitřní evoluci firmy. Je to výsledek dlouhodobých zkušeností z práce s firemními klienty z řad inovativních malých a středních podniků ve snaze maximalizovat benefity programu pro tuto cílovou skupinu.
Kraj Ústecký
Název produktu: Cloudová privátní virtuální síť
Video: GoodAccess Cloud VPN
Cloudová služba GoodAccess, řeší bezpečný vzdálený přístup ke svým aplikacím. Připojená služba během 10 minut umí: bezpečně připojit zaměstnance k firemním IT systémům, skrýt aplikace před útočníky a předejít tak únikům dat, nastavit kontrolu přístupu na bázi řízení identit, zašifrovat komunikaci v případě, že do firemních systémů zaměstnanci přistupují z nechráněných WiFi sítí. Tato služba vznikla ve spolupráci GoodAccess a Inovačního centra Ústeckého kraje v rámci programu Platin.
Název produktu: FFP3 maska BreaSAFE
Video: Pardam Nano4Fibers
Unikátní česká nanovlákenná membrána NnF MBRANE® BreaSAFE (může být i s obsahem aktivního stříbra) účinně odolává mikroorganismům a významně tak zvyšuje ochranný faktor všech produktů, ve kterých je použita. Supertenká vlákna a malé póry zajišťují vysokou účinnost při zachytávání částic, bakterií, virů a alergenů. Maska využívá inovativní nanovlákenné filtrační technologie. Výhodou je opakované použití - většinu výrobků z tohoto materiálu lze dezinfikovat či sterilizovat v domácím prostředí. Další výhodou, je pak vícevrstvé hypoalergenní složení bez lepidel a pojiv. Tento unikátní produkt vznikl ve spolupráci Nano4Fibres (dříve Pardam), Fakultou přírodovědeckou UJEP a Inovačním centrem Ústeckého kraje.
Kraj Vysočina
Název produktu: 3D tisk betonu a institut EIMAC
Video: ICE Coral and EIMAC Introduction
Rozvíjející se technologie 3D tisku betonu umožnuje urychlit proces výstavby budov a zlepšit tak například dostupnost bydlení nebo veřejné infrastruktury ve městech a obcích, ale i dosáhnout úspory materiálů oproti klasickým technologiím. Projekt funguje pod značkou ICE Coral na robotických pracovištích v závodě společnosti ICE Industrial Services. Další rozvoj spolupráce iniciovala společnost ICE Industrial Services, která vedla ke vzniku institutu EIMAC – Evropského institutu pro materiály, automatizaci a stavebnictví, jehož partnery a členy se stala renomovaná vědecká pracoviště (např. ČVUT v Praze, univerzita ETHZ v Curychu) i významné podniky (Siemens, MAPEI a další).
Kraj Zlínský
Název produktu: Internacionalizace Moravského leteckého klastru 2020-2022
Video: https://www.youtube.com/watch?v=j9bwyHAK_S0
Cílem projektu Internacionalizace Moravského leteckého klastru je dále rozvíjet aktivity k propojení jednotlivých evropských leteckých klastrových organizací a navazovat spolupráci v evropském výzkumném prostoru, zapojovat se do přeshraničních sítí excelentních klastrů (s důrazem na budoucí výzvy a klíčové technologie) a koordinovat přístup na třetí trhy. Klíčovou aktivitou projektu je networking se zahraničními klastry, lobbing v zájmu členských společností a podpora českého leteckého průmyslu v evropském prostoru a celosvětově.
Příprava strategického projektu Moravského leteckého klastru byla podpořena prostřednictvím poskytnutí Voucheru asistence v rámci projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje II.
Název produktu: HUB 123 – Kreativní hub v Uherském Hradišti
Video: https://www.youtube.com/watch?v=0BI4OhP4JK0
Coworkingové centrum bylo otevřeno v létě roku 2021 Zlínským kreativním klastrem ve spolupráci s městem Uherské Hradiště. Základ HUBu tvoří coworkingové centrum poskytující sdílené kancelářské prostory doplněné řadou nadstavbových aktivit zaměřených nejen na podporu podnikání, ale také na prezentaci uměleckých výstupů místních aktérů kulturních a kreativních průmyslů, pořádání akcí pro děti a mládež i pro širokou veřejnost. Prostor slouží jako komunitní centrum prezentující a podporující rozvoj kulturního a kreativního podnikání v úzké spolupráci s místní samosprávou, s kulturními spolky a institucemi, se školami (ZŠ, SŠ, ZUŠ) i s podniky aktivními v kreativních oborech.
Příprava strategického projektu HUB 123 byla podpořena prostřednictvím poskytnutí Voucheru asistence v rámci projektu Smart akcelerátor Zlínského kraje II.