Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Monitoring Specifické cíle RIS3 Financování specifických cílů RIS3 Financování specifických cílů RIS3 (operační programy)

Financování specifických cílů RIS3 (operační programy)

Štítky

specifické cíle finanční ukazatele operační programy

Období 2021-2024

Celkově nejvyšší finanční podpora z operačních programů (CZV – celkové způsobilé výdaje) doposud směřuje na podporu zvýšení kvality a společenské relevance veřejného výzkumu (19,3 mld. Kč, což představuje cca 38 % CZV).

Pokud se zaměříme na rozložení zdrojů podpory na jednotlivé specifické cíle, pak doposud nejvyšší je finanční podpora z příspěvků EU (13,4 mld. Kč, cca 39 % ze všech dotací EU), která směřuje na podporu zvýšení kvality a společenské relevance veřejného výzkumu. Do této oblasti směřuje také nejvyšší finanční podpora z národních veřejných zdrojů (5,8 mld. Kč, cca 54 % ze všech národních veřejných zdrojů). Národní soukromé zdroje se zatím nejvíce zaměřují na posílení inovační výkonnosti stávajících firem a na reakci na průmyslovou transformaci a technologické a společenské změny (4,1 mld. Kč, cca 67 % národních soukromých zdrojů ČR).

Z pohledu operačních programů platí, že Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK) doposud nejvíce podpořil inovační výkonnost firem (8,2 mld. Kč, cca 67 % celkové podpory OP TAK), Operační program Jan Amos Komenský (OP JAK) kvalitu a společenskou relevanci veřejného výzkumu (19,3 mld. Kč, cca 66 % celkové podpory OP JAK) a Integrovaný regionální operační program 21-27 (IROP 21-27) digitalizaci a využití nových technologií ve veřejné sféře (8,9 mld. Kč 100 % celkové podpory IROP 21-27).

Podrobnosti ke specifickým cílům Národní RIS3 strategie 2021-2027 jsou uvedeny zde.

D1 Specifické cíle RIS3 (operační programy)

 

Období 2014-2020

Celkově nejvyšší finanční podpora z operačních programů (CZV – celkové způsobilé výdaje) směřovala do výzkumných, vývojových a inovačních kapacit podniků (54,1 mld. Kč, cca 32 % CZV). 

Pokud se zaměříme na rozložení zdrojů podpory na jednotlivé specifické cíle, pak nejvyšší je finanční podpora z neveřejných zdrojů, která směřovala na podporu výzkumných, vývojových a inovačních kapacit podniků (33,5 mld. Kč, 61 % ze všech neveřejných zdrojů), kam také směřovalo nejvíce dotací EU (20,6 mld. Kč, 21 % ze všech dotací EU). Nejvíce veřejných zdrojů ČR bylo směřováno na podporu dlouhodobého rozvoje kvalitních výzkumných pracovišť (3,3 mld. Kč, 26 % ze všech veřejných zdrojů ČR).

Z pohledu operačních programů platí, že Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) se nejvíce  zaměřil na podporu výzkumných, vývojových a inovačních kapacit podniků (54,0 mld. Kč, cca 56 % celkové podpory OP PIK), Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) na  podporu dlouhodobého rozvoje kvalitních výzkumných pracovišť (17,8 mld. Kč, 32 % celkové podpory OP VVV), Integrovaný regionální operační program (IROP) na zvýšení kapacity a kvality veřejné ICT infrastruktury (4,3 mld. Kč, 36 % z IROP), Operační program PRAHA – PÓL RŮSTU ČR (OP PPR) na spolupráci výzkumných organizací a firem (750 mil. Kč, 34 % z OP PPR) a Operační program Zaměstnanost (OP Z) na řešení komplexních společenských výzev (1,0 mld. Kč, 100 % celkové podpory OP Z).

Podrobnosti ke specifickým cílům Národní RIS3 strategie 2014-2020 jsou uvedeny zde.

D2 Specifické cíle RIS3 (operační programy)

Sdílejte na sociálních sítích