Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Financování Unijní programy

Unijní programy

Naplňování záměrů RIS3 strategií je nepřímo podporováno také prostřednictvím některých unijních programů, a to především Horizon EuropeOdkaz je externí a otevře se v novém okně (Horizont EvropaOdkaz je externí a otevře se v novém okně), The Digital Europe ProgrammeOdkaz je externí a otevře se v novém okně a dalších. Konkrétní využití těchto zdrojů je ovšem závislé na úspěšnosti jednotlivých subjektů z ČR v soutěži o prostředky podpory.

Z pohledu Národní RIS3 strategie však není využívání těchto nástrojů monitorováno, neboť se nejedná o projekty realizované v rámci NRIS3. Mohou však vhodně doplňovat intervence cílené na naplňování poslání RIS3.

Horizont EvropaOdkaz je externí a otevře se v novém okně

Horizont Evropa je ambiciózní rámcový program EU pro výzkum a inovace (2021 - 2027), jehož cílem je:

  • posílení vědeckotechnické základny EU a Evropského výzkumného prostoru (EVP/ERA)
  • ke zvýšení inovační kapacity, konkurenceschopnosti a tvorby pracovních míst v Evropě,
  • k plnění priorit občanů a udržení našeho sociálně - ekonomického modelu a hodnot.

Vizí programu je udržitelná, spravedlivá a prosperující budoucnost pro lidi a planetu založená na evropských hodnotách.

Evropská komise navrhuje pro program Horizont Evropa rozpočet ve výši 100 miliard EUR. Finanční podpora je rozdělena do 3 pilířů:

  1. pilíř: Vynikající věda,
  2. pilíř: Globální výzvy a konkurenceschopnost evropského průmyslu,
  3. pilíř: Inovativní Evropa.

Podporováno bude také rozšiřování účasti a posílení evropského výzkumného prostoru včetně Euratom.

Národním kontaktním bodem pro unijní program Horizont Evropa je Technologické centrum PrahaOdkaz je externí a otevře se v novém okně.

Program Digitální EvropaOdkaz je externí a otevře se v novém okně

Program Digitální Evropa je stěžejním programem Evropské unie pro rozsáhlou digitální transformaci a růst konkurenceschopnosti EU. Program je zaměřen na nasazení nových technologií v praxi s cílem posílit klíčové digitální kapacity a poskytovat finanční prostředky pro projekty v oblastech:

  • vysoce výkonná výpočetní technika;
  • umělá inteligence;
  • kybernetická bezpečnost a důvěra;
  • pokročilé digitální dovednosti;
  • zavedení a co nejlepší využívání digitálních kapacit a interoperabilita.

Program slouží jako investiční doplněk ke Strategii pro jednotný digitální trh, která stanovuje pevný rámec v oblasti digitální ekonomiky a společnosti.

Záměrem programu je také vytvořit napříč Evropskou unií síť Evropských center pro digitální inovace (EDIH) se specializací na vysoce výkonnou výpočetní techniku (HPC), kybernetickou bezpečnost a umělou inteligenci. Tuto síť doplní sektorová Testovací a experimentální zařízení pro využití umělé inteligence (AI TEF) v oblastech agri-food, chytrá města a komunity, průmyslová výroba a e-zdravotnictví.

Jaké jsou cíle programu?
Obecné cíle programu jsou podporovat a urychlit digitální transformaci evropského hospodářství, průmyslu a společnosti, přinášet její výhody občanům, orgánům veřejné správa a podnikům v celé Unii a zvyšovat konkurenceschopnost Evropy v globální digitální ekonomice a zároveň přispívat k překlenutí digitální propasti v celé Unii a posilovat strategickou autonomii Unie prostřednictvím ucelené meziodvětvové přeshraniční podpory a výraznějšího příspěvku Unie.

Program je prováděn v úzké spolupráci s dalšími příslušnými programy Unie a zaměřuje se:
a) na posilování a podporu kapacit Evropy v klíčových oblastech digitálních technologií prostřednictvím jejich rozsáhlého zavádění,
b) v soukromém sektoru a v oblastech veřejného zájmu na zvětšení rozsahu šíření a využívání klíčových digitálních technologií Evropy, prosazování digitální transformace a přístup k digitální technologiím.

Cílem (tj. specifickými oblastmi) programu je:

  • vybudovat a posílit vysoce výkonnou výpočetní techniku EU (HPC),
  • vybudovat a posílit základní kapacity umělé inteligence, 
  • zlepšit konkurenceschopnost odvětví posílením kybernetické bezpečnosti EU,
  • zajistit, aby současné a budoucí pracovní síly mohly snadno získat pokročilé digitální dovednosti,
  • rozšířit co nejlepší využívání digitálních kapacit v oblastech veřejného zájmu a společnosti, včetně zavedení interoperabilních řešení v oblastech veřejného zájmu.

Pro koho je program určen?
Program je určen pro podnikatelskou veřejnost, zejména malé a střední podniky, státní správu, akademickou sféru a technologický sektor.
 
Jaký je typ financování?
Převažujícím typem financování je forma dotací.
 
Jaká je míra spolufinancování?
Z rozpočtu EU lze pokrýt až 100 % způsobilých výdajů na projekt financovaný z programu. Jedná se však    o maximální míru spolufinancování. Nevztahuje se na všechny projekty.
 
Pro bližší informace se můžete obrátit na Národní kontaktní místo programu pomocí adresy digital@mpo.czOdkaz otevře emailového klienta pokud je v zařízení nainstalován.

Sdílejte na sociálních sítích