Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Financování Podpora RIS3 strategie z národních programů podpory

Podpora RIS3 strategie z národních programů podpory

Jedná se o vyčleněné národní programy podpory v řízení Technologické agentury ČR (TAČR). Programy jsou realizovány formou veřejných soutěží.

SIGMA

Komplexní nástroj podpory VaVaI napříč obory orientovaný na potřeby společnosti a hospodářství.

Program Technologické agentury ČR s názvem SIGMA schválila Vláda České republiky 18. května 2022. Tento nový program podpory umožní podpořit projekty aplikovaného výzkumu, a inovací napříč obory a v různých oblastech. Program SIGMA má charakter „rámcového programu“, který umožní pružně reagovat na potřeby společnosti a hospodářství vznikajících na základě neočekávaných situací.

Program je rozdělen do 5 dílčích cílů:

Dílčí cíl 1 – Aktivity tzv. předaplikačního výzkumu (DC1)

Má zefektivnit transfer poznatků a výsledků výzkumu a vývoje z výzkumných organizací do praxe a urychlit tvorbu nových inovativních výrobků a služeb. (navazuje na aktivity, které jsou podporovány v rámci programů GAMA a GAMA 2).

Dílčí cíl 2 – Začínající výzkumníci/výzkumnice a vyrovnávání příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu (DC2)

Očekává se zvýšení zapojení začínajících výzkumnic/výzkumníků a vyrovnávat příležitosti pro ženy a muže v konkurenci aplikovaného výzkumu. Podporována bude spolupráce začínajících výzkumníků a výzkumnic při řešení konkrétních projektů přímo se subjekty z aplikační praxe, a to ve všech oblastech aplikovaného výzkumu (návaznost na aktivity programu ZÉTA).

Dílčí cíl 3 – Podpora inovačního potenciálu společenských věd, humanitních věd a umění (DC3)

Cílem je zvýšit inovační potenciál a efektivitu výzkumu společenských věd, humanitních věd a umění, posílit roli společenských věd, humanitních věd a umění (SHUV) v aktivitách aplikovaného výzkumu a inovací a uplatnění výstupů těchto aktivit v podobě nových nebo podstatně zdokonalených produktů, postupů, procesů nebo služeb. (návaznost na aktivity programu ÉTA)

Dílčí cíl 4 – Mezinárodní spolupráce (DC4)

Má se zvýšit počet výsledků aplikovaného výzkumu vzniklých v rámci projektů mezinárodní spolupráce a rozšířit počet spoluprací mezi tuzemskými a zahraničními podniky a výzkumnými organizacemi. Podpora by měla vést k posílení atraktivity Česka jako zázemí pro špičkový aplikovaný výzkum. (navazuje na aktivity programů DELTA, DELTA 2 a na podporu unijních nástrojů (např. ERA-NET Cofundy Horizontu 2020 a Partnerství Horizontu Evropa).

Dílčí cíl 5 – Průřezová podpora (DC5)

Cílem je posílení nových příležitostí v projektech aplikovaného výzkumu a inovací. Podpora bude směřována do systémových opatření v oblastech, jež nespadají do zaměření programů na podporu aplikovaného výzkumu a inovací ostatních poskytovatelů.

Výdaje na program SIGMA činí 8 925 mil. Kč. Ze státního rozpočtu (SR) se jedná o částku 7 140 mil. Kč. Výše výdajů z ostatních zdrojů (vč. ostatních veřejných zdrojů) je 1 785 mil. Kč. Všechny dílčí cíle programu SIGMA budou přispívat k naplňování priorit Národní RIS3 strategie 2021+.

V programu SIGMA již byly vyhlášeny tyto výzvy:

První veřejná soutěž – DC 3

Druhá veřejná soutěž – DC 2

Třetí veřejná soutěž – DC 1

Národní výzva – DC 4 (Seal of Excelence)

Národní centra kompetence (2018 - 2022)

Program Národní centra kompetence (NCK) je zaměřen na podporu dlouhodobé spolupráce mezi výzkumnou a aplikační sférou a posílení institucionální základny aplikovaného výzkumu. Cílem je zvýšení efektivity a kvality výsledků aplikovaného výzkumu a transferu technologií v klíčových oborech s perspektivou růstu, zvýšení konkurenceschopnosti podniků a posílení excelence a aplikační relevance výzkumných organizací.

Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 5,07 mld. Kč.

EPSILON (2015 -2023)

Program je zaměřen zejména na zlepšení pozice českého a v globálním kontextu i evropského průmyslu pomocí podpory projektů spadajících do kategorie aplikovaného výzkumu (zahrnuje průmyslový výzkum, experimentální vývoj nebo jejich kombinaci). Cílem programu je podpora projektů, jejichž výsledky mají vysoký potenciál pro rychlé uplatnění na trhu, v nových produktech, výrobních postupech a službách.

Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 1,06 mld. Kč.

DELTA 2 (2020 - 2025)

Program je zaměřen na dvoustrannou mezinárodní spolupráci v aplikovaném výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích českých podniků a výzkumných organizací a jejich zahraničních partnerů. Cílem je získání poznatků a dovedností vedoucích k novým výrobkům, postupům a službám anebo jejich podstatnému zdokonalení. Program se orientuje na spolupráci s partnery převážně ze zemí mimo EU (Asie, Jižní a Severní Amerika), přičemž pro získání grantu TA ČR musí být projekty podpořeny současně českou (TA ČR) i zahraniční stranou (zahraniční organizace v dané lokalitě).

Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 1,13 mld. Kč.

ÉTA  (2019 - 2023)

Cílem programu je posílení společenské a humanitní dimenze v aktivitách aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací a uplatnění výstupů těchto aktivit v podobě nových nebo podstatně zdokonalených stávajících výrobků, postupů, procesů nebo služeb.

Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 1,06 mld. Kč.

THÉTA (2018 - 2025)

Zaměření programu vychází z aktualizované Státní energetické koncepce České republiky, která byla vládou České republiky schválena v květnu 2015. Cílem programu je prostřednictvím výstupů, výsledků a dopadů z podpořených projektů přispět ve střednědobém a dlouhodobém horizontu k naplnění vize transformace a modernizace energetického sektoru.

Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 3,10 mld. Kč.

ZÉTA (2017 - 2025)

Program je zaměřen na podporu spolupráce akademické sféry a podniků prostřednictvím zapojení posluchačů/posluchaček vysokoškolských studijních programů, a v opodstatněných případech také žáků/žákyň programů středního vzdělávání a studentů programů vyššího odborného vzdělávání (dále jen “studující“) a mladých výzkumných pracovníků/pracovnic (dále jen „mladí výzkumní pracovníci“) ve věku do 35 let včetně. Cílem je zapojení studujících a mladých výzkumných pracovníků do výzkumné a vývojové činnosti směřující k využití výsledků v praxi a zvýšení jejich zájmu o projekty s konkrétním praktickým dopadem na hospodářskou sféru.

Na intervence ve prospěch cílů RIS3 je ze státního rozpočtu ČR vyčleněno 0,25 mld. Kč.

Sdílejte na sociálních sítích