V období 2021-2027 se nabízí možnost podporovat některé intervence naplňující cíle RIS3 strategie prostřednictvím nových nástrojů EU. Jejich vazba na RIS3 a přesná výše finančních prostředků z těchto nástrojů bude specifikována v budoucích aktualizacích strategie a jejích příloh.
Z pohledu Národní RIS3 strategie však není využívání těchto nástrojů monitorováno, neboť se nejedná o projekty realizované v rámci NRIS3. Mohou však významně posílit komplementaritu k ostatním intervencím zaměřeným na naplňování cílů RIS3, případně k realizaci misí.
Facilita na podporu oživení a odolnosti (2021 - 2027)
Dočasným nástrojem obnovy v hodnotě 750 miliard eur, který má pomoci napravit bezprostřední hospodářské a sociální škody způsobené koronavirovou pandemií je tzv. Next Generation EU. Cílem je, aby Evropa vyšla z pandemie covidu-19 ekologičtější, digitálnější, odolnější a lépe přizpůsobená současným i budoucím výzvám.
Ústředním prvkem tohoto nástroje nabízející úvěry a granty ve výši 672,5 miliardy eur, které budou k dispozici na podporu reforem a investic prováděných zeměmi EU je Facilita na podporu oživení a odolnosti. Cílem je zmírnit hospodářský a sociální dopad koronavirové pandemie, zvýšit udržitelnost a odolnost evropských ekonomik a společnosti a připravit je na výzvy a příležitosti ekologické a digitální transformace. Členské státy sestavily plány na podporu oživení a odolnosti, na jejichž základě budou moci čerpat finanční prostředky v rámci této facility. V ČR to je Národní plán obnovy.
Mechanismus pro spravedlivou transformaci (2021 - 2027)
Mezi 6 priorit Evropské komise pro období 2019 - 2024 se řadí mj. i tzv. plán Zelená dohoda pro Evropu, jehož cílem je, aby se Evropa stala klimaticky neutrálním kontinentem. Za tímto účelem však musí modernizovat své hospodářství a efektivně využívat své zdroje.
EU bude proto poskytovat finanční podporu a technickou pomoc těm, které přechod na zelenou ekonomiku nejvíce zasáhne. Klíčovým nástrojem je tzv. Mechanismus pro spravedlivou transformaci, jehož účelem je zajistit, aby přechod ke klimaticky neutrální ekonomice probíhal spravedlivě a nikdo při něm nebyl opomenut. Nabídne cílenou podporu v nejvíce dotčených regionech, ve kterých má v letech 2021 až 2027 mobilizovat nejméně 150 miliard eur s cílem zmírnit socioekonomické dopady transformace. Tento nástroj pomáhá řešit sociální a hospodářské dopady transformace. Zaměřuje se na regiony, odvětví a pracovníky, kteří budou v této souvislosti čelit největším výzvám.
Území, kde lze prostředky z fondu použít, budou definována v územních plánech spravedlivé transformace, a to ve spolupráci s Komisí. Členské státy a regiony Evropské unie mohou využít služeb platformy pro spravedlivou transformaci.
V ČR vznikl k využití tohoto mechanismu Operační program Spravedlivá transformace, jehož řídicím orgánem je Ministerstvo životního prostředí. Program budou využívat tři strukturálně postižené kraje, Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský. Z tohoto programu bude možné podpořit i projekty výzkumu, vývoje a inovací, čímž se v kombinaci s dalšími nástroji podpory bude moci dosáhnout synergického efektu.
Modernizační fond (2021 - 2030)
Evropská komise uvádí ve strategickém balíčku opatření nazvaném Zelená dohoda pro Evropu Modernizační fond jako jeden z nástrojů zaměřujících se na oblast klimatu a energetiky, který přispěje k přechodu EU na udržitelnější hospodářství. Česká republika zahajuje jako jedna z prvních v EU čerpání peněz z Modernizačního fondu. Investice ve výši min. 150 miliard korun půjdou v následujících deseti letech na zelené projekty, které výrazně sníží závislost Česka na spalování uhlí a urychlí přechod k čistým zdrojům energie. Cílem investic je přispět ke snížení škodlivých emisí do ovzduší.
V devíti programech bude možné získat dotace na řadu projektů k úspoře energií, budou podporována inovativní řešení a zavádění inovací do praxe. Vazba na RIS3 je pouze nepřímá, avšak mohou být komplementární k projektům zacíleným přímo na RIS3.