Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Evropské inovační ekosystémy

Evropské inovační ekosystémy

Evropské inovační ekosystémy (EIE) jsou druhou součástí pilíře 3 - Inovativní Evropa. Hlavním cílem této části je zlepšovat fungování inovačního prostředí napříč EU tak, aby poskytovalo efektivní podporu výzkumným pracovníkům i podnikatelům zabývajícím se inovacemi. Usiluje proto o stimulaci spolupráce, vytváření sítí a výměnu znalostí mezi aktéry, kteří nabízejí podporu inovátorům, a to na místní, regionální, národní i mezinárodní úrovni. Zaměřuje se na všechny druhy inovací a všechny inovátory napříč EU, kromě inovací v podnicích i na sociální inovace a inovace ve veřejném sektoru. Činnosti podporované v oblasti EIE doplňují aktivity nástrojů EIC a Evropského inovačního a technologického institutu (EIT). Evropské inovační ekosystémy by měly sloužit k podpoře průmyslové transformace vycházející z cílů politiky Zelené dohody.

Pracovní program EIE je rozdělen do dvou hlavních částí (Destinations):

  • CONNECT – rozvoj propojeného a inkluzivního inovačního ekosystému v Evropě a posílení spolupráce mezi aktéry inovačního ekosystému za účelem zkvalitnění podpory inovačních podniků. (Součástí této Destination je i podpora Regionálních inovačních údolí).
  • INNOVSMES – financování evropského partnerství Innovativní MSP (Eurostar 3). Zde je podpora zacílena také na aktivity podporované ze sítě EUREKA.

EIE rovněž podporuje aktivity EIC Fora sdružujícího aktéry inovačního ekosystému za účelem zefektivnění toku informací a koordinace aktivit na evropské, národní a regionální úrovni. EIC Forum slouží rovněž jako "rozhraní" mezi EIC, EIT a dalšími relevantními částmi pilířů Horizontu Evropa.

pracovním programu na období 2023 – 2025 je avizováno několik výzev na podporu EIE (pro obě destinace CONNECT i INNOVSMES).

Z českých subjektů uspěl pouze jeden, a sice ve výzvě EIE-2022-CONNECR-01-01 Towards more inklusive networks and initiatives in European Innovation Ecosystems. Podporu získala organizace DEX Innovation Centre z Liberce s projektem WOMENTURE.

Regional Innovation Valley

V programu EIE destinaci CONNECT jsou výzvy zaměřeny mimo jiné i na cíle Nové evropské inovační agendy (NEIA), která zavádí nový pojem Regional Innovation Valley, což je označení (label) pro region, který splňuje určitá kritéria.

Region usilující o tuto značku musí prokázat jasné odhodlání:

  • zlepšit koordinaci a směřování svých investic a politik v oblasti výzkumu a inovací směrem k prioritám EU,
  • zapojit se do meziregionální inovační spolupráce s jinými regiony na základě společných nebo doplňujících se inteligentních specializací a
  • posílit svůj regionální inovační ekosystém a propojit jej s ostatními regiony, aby vznikla propojená regionální inovační údolí na bázi priorit inteligentní specializace.

Udělení značky Regionální inovační údolí je uznáním výše uvedených závazků a samo o sobě nevede k získání jakýkoliv finančních prostředků (např. z programu Horizont Europe).

Koncept Regional Innovation Valley

V červenci 2022 zveřejnila Evropská komise sdělení „Nová evropská inovační agenda“ (NEIA). Dokument představil pět důležitých vlajkových lodí (=stěžejních agend). Pod vlajkovou lodí nazvanou „Urychlení a posílení inovací v evropských inovačních ekosystémech v celé EU a řešení rozdílů v oblasti inovací” představila NEIA iniciativu Regional Innovation Valleys (RIV) – Regionální inovační údolí.

RIV budou specializované regionální ekosystémy v tematických/technologických oblastech (včetně deep tech = hlubokých technologií), které jsou zásadní pro průmyslové hodnotové řetězce EU přispívající k dvojitému zelenému a digitálnímu přechodu a k odolné společnosti.

V NEIA se Regional Innovation Valleys zaměřují na využití potenciálu hlubokých technologických inovací napříč různými územími EU a řeší rozdíly v inovacích v prioritních oblastech, jako je zajišťování potravin, obnovitelná energie, oběhové hospodářství, digitální přechod, zdravotnický systém a další. Stanovila si ambiciózní cíl identifikovat až 100 regionů (Regionálních inovačních údolí), které se zavázaly zlepšit koordinaci a směřování svého výzkumu a inovačních politik a investic na regionální úrovni a spolupracovat na meziregionálních inovačních projektech včetně hlubokých technologických inovací. Inovační vyspělost regionů EU se hodnotí pomocí indexu Regional Innovation Scoeboard, kde jsou regiony v úrovni NUTS2 posuzovány kompozitním ukazatelem vyjadřujícím jejich „inovační kategorii“ ve čtyřstupňové škále Inovační lídr (Leader), Silný (Strong) inovátor, Mírný (Moderate) inovátor a Nastupující (Emerging) inovátor.

RIV v ČR

Do výzvy k vyjádření zájmu se přihlásilo několik regionů z ČR reprezentujících úroveň NUTS2 (tj. regiony soudržnosti). Ty prošly hodnocením nezávislých expertů, kteří posoudili, zda a v jaké míře se regiony zavázaly zlepšit koordinaci a směrování svých politik a investic do výzkumu a inovací na regionální úrovni a spolupracovat na meziregionálních inovačních projektech, včetně hlubokých technologických inovací (Deep Tech Innovation), propojených s klíčovými EU prioritami.

Regiony, které projevily zájem stát se regionálními inovačními údolími a spolupracovat s ostatními, do žádosti uvedly, které hlavní výzvy hodlají řešit. K dispozici byla na výběr hlavní témata týkající se celé EU: zabezpečení potravin, obnovitelné energie, oběhového hospodářství, digitální transformace, systém zdravotní péče; regiony si vybraly oblasti, do kterých hodlají směrovat své investice do výzkumu a inovací.

Po ukončení hodnoticího procesu byl titul Regional Inovation Valley přidělen čtyřem regionům NUTS2 z ČR:

NUTS 2 Prioritní téma Kontakt
Severovýchod (Liberecký, Královehradecký a Pardubický kraj) Liberecký: Digital transformation;
Fossil fuels
Petr Dobrovský (ARR Nisa)
Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj)

Ústecky: Digital transformation;
Health

Karlovarský: Fossil fuels;
Digital transformation

Tomáš Siviček (ICUK)
 

Vlastimil Veselý (KARP)

Střední Čechy (Středočeský kraj) Digital transformation Jakub Pechlát (SIC)
Jihozápad (Plzeňský, Jihočeský kraj) Plzeňský: Digital transformation Jan Přibáň (KÚ Plzeňského kraje, VO fondů a programů EU

Interaktivní mapa RIV

Pro lepší orientaci v existujících regionálních inovačních údolích napříč EU byla vytvořena interaktivní mapa, v níž je možné filtrovat podle různých kritérií. Jednotlivá RIV tak mohou snadněji vyhledávat partnery podle tematických priorit, podle států nebo podle úrovně inovativní výkonnosti. Mapová aplikace je doplněna i výstupem dat ve formě tabulky.

Po nastavení filtru „Digitální transformace“:

Obsah obrázku mapa, text

Popis byl vytvořen automaticky se střední mírou spolehlivosti

Financování RIV

Program Regional Innovation Valleys (RIV) byl zahájen prostřednictvím výzvy k vyjádření zájmu ze strany Evropské komise a Evropských výborů regionů jako stěžejní iniciativa v rámci Nové evropské inovační agendy. Primárním cílem RIV je podpora inovací a podpora excelence v celé Evropské unii, se zvláštním důrazem na regiony s nižší inovační schopností. Program toho dosahuje tím, že využívá strategické oblasti regionálních odborných znalostí a specializace – založené na strategiích inteligentní specializace regionů – a to vše při současném souladu s klíčovými prioritami EU.

Dne 17. května 2023 zahájila Komise výzvy k předkládání návrhů ze strany regionů s projeveným zájmem o titul Regional Innovation Valley a přidělila 122 milionů EUR na tuto iniciativu. Podpora pocházela ze dvou zdrojů – z podprogramu Evropské inovační ekosystémy (EIE) programu Horizon Europe (60 mil EUR) a Nástroje pro meziregionální investice do inovací (I3) Evropského fondu pro regionální rozvoj (62 mil EUR). Účelem těchto výzev bylo posílit evropské inovační ekosystémy a podpořit soudržnost propojením různých území EU s cílem řešit společenské výzvy. Propojení mělo být založeno na prioritách chytré specializace (S3) a politických prioritách EU. Výzvy byly otevřeny od 17. května do 17. října 2023.

Žádný z českých regionů se do těchto výzev nepřihlásil, mimo jiné i proto, že výzva z EIE Horizont Europe byla financována formou COFUND, což znamená, že 50 % nákladů musí být financováno z vlastních zdrojů.  

Pro další období vyčlenila EK pro podporu RIV prostředky ve výši 116 mil. EUR, opět rozdělené mezi nástroj EIE (Horizon Europe) a I3 (EFRR). Výzvy budou vyhlášeny v r. 2025. Je otázka, zda se české regiony, které již známku Regional Innovation Valley získaly, do těchto výzev přihlásí, protože financování formou COFUND je pro řadu regionů dosti finanční náročné. Národní RIS3 tým by měl regiony k zapojení do těchto výzev stimulovat.

Spojitost RIV s RIS3

Koncept RIV je založen na těchto základních principech EU:

  • přispívat k posílení inovačních ekosystémů v celé EU, které urychlí vývoj a zavádění inovací (včetně Deep tech inovací) a povzbudí společné plánování, zavádění a investování do strategických prioritních oblastí EU
  • zajistit začlenění všech klíčových inovačních hráčů ze všech součástí Quadruple helix a ze všech území, včetně venkovských oblastí
  • mobilizovat politiky, finanční nástroje (EU, národní, regionální) a posílit synergie mezi nimi
  • posílit propojení mezi individuálními inovátory s dalšími aktéry inovačního ekosystému a poskytovateli podpory pro inovátory
  • zajistit otevřenost a křížové obohacení inovačního ekosystému za hranice EU

Ve vztahu k RIS3 je třeba dbát na tyto principy:

  • zapojení různých regionálních inovačních údolí má být založeno na sdílení komplementárních oblastí chytré specializace;
  • meziregionální spolupráce má sloužit k vývoji inovací (včetně Deep tech inovací);
  • má napomoci k růstu inovační soudržnosti a k řešení přetrvávajících rozdílů mezi evropskými regiony s různou úrovní inovační výkonnosti (měřené prostřednictvím Regionálního inovačního indexu);
  • do spolupráce je třeba zapojit regiony s nižší inovační výkonností;
  • cílem je posílit a propojit inovační ekosystémy těchto regionů například prostřednictvím společných inovačních akčních plánů, které vytvoří síť regionálních inovačních údolí propojených na základě strategií chytré specializace (S3) a tam, kde je to vhodné, na základě účasti v Partnerství pro regionální inovace (PRI).

Sdílejte na sociálních sítích