Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Evropská rada pro inovace

Evropská rada pro inovace

Evropská rada pro inovace

Evropská rada pro inovace (EIC) slouží jako jednotné kontaktní místo EU pro evropské inovátory, a to z řad výzkumníků i soukromých společností, především malých a středních podniků včetně start-upů. Klade si za cíl podporovat a propojovat inovátory napříč Evropou, velký důraz je kladen na mezioborovost. Jejím cílem je podporovat hlavně rizikové průlomové a přelomové inovace (technologické i netechnologické) s potenciálem pro tvorbu nových trhů (tzv. game-changing solution). Větší nabídkou nástrojů rizikového financování chce překlenout mezery ve financování. To by mělo mj. přispět k rychlejšímu postupu inovativních podniků na cestě od nápadu k tržnímu uplatnění. Podpora EIC je určena jednotlivým žadatelům i multidisciplinárním konsorciím řešitelů. Řídí se především pravidlem bottom-up, tedy minimálním tematickým vymezením z hlediska oborů vědy a techniky. Výjimku tvoří speciální tematicky cílené výzvy na podporu inovací s významným hospodářským nebo společenským dopadem. Hlavními nástroji EIC jsou:

EIC Pathfinder – pokročilý výzkum průlomových technologií (TKL 1 – 3/4)

EIC Transition – transformace výstupů výzkumu v inovace (TRL (3/4 – 5)

EIC Accelerator – další rozvoj a tržní uplatnění inovací (TRL 5 – 9)

Evropská rada pro inovace rovněž stimuluje inovátory a zavádění inovací do praxe prostřednictvím speciálních cen (Prizes). Mezi ně patří např. EU Prize for Women Innovators, ocenění iCapital nebo European Social Innovation Competition.

Tematická spojitost s RIS3 je zde spíše volná. EIC neurčuje tematické priority ani obory, ve kterých se má výzkum a inovace realizovat. K tomu slouží výzvy typu „Open“. V některých případech jsou však témata předem stanovena, potom se jedná o výzvy typu „Challenge“.

Z pohledu RIS3 by bylo žádoucí, aby se do těchto projektů zapojovalo co nejvíce subjektů z ČR, protože pokud uspějí, mohou posílit své postavení v mezinárodní konkurenci, načerpat velké množství zkušeností při spolupráci se zahraničními partnery, a navíc budou připraveni na období, kdy podpora z domácích zdrojů bude omezená.

RIS3 tým by proto měl informovat všechny zainteresované subjekty z oblasti VaVaI a motivovat je k většímu zapojení do vyhlášených výzev.

Příklady projektů podpořených z EIC – Pathfinder:

  • Do výzvy EIC Pathfinder Open v r. 2023 se přihlásilo 783 návrhů, z nichž 53 projektů bylo vybráno k financování, úspěšnost 6,7 %.
  • Účastníci většinou pocházeli z vysokoškolských a výzkumných organizací, přičemž malé a střední podniky představovaly přibližně 18 % účastníků. Nejvyšší počet vybraných žadatelů byl z Francie, Španělska, Německa, Itálie a Spojeného království.

Příklady vybraných projektů:

  • E-COOL – Holistický přístup k chlazení elektromotorů.  E-COOL vyvíjí holistickou technologii chlazení pro elektromotory, maximalizující přenos tepla prostřednictvím přímého kontaktního sprejového chlazení optimalizovaného pomocí nových algoritmů Machine Learning (ML). Projekt si klade za cíl poskytnout bezprecedentní rychlost chlazení v místech s vysokou teplotou.
  • ICONIC – In-situ a operando organické elektrochemické tranzistory monitorované nedestruktivními spektroskopiemi pro organické neuromorfní obvody podobné CMOS. Projekt ICONIC vyvine ultraflexibilní, přizpůsobitelná a implantovatelná organická elektronická zařízení s umělou inteligencí, která slibují revoluci při sledování léčby chronických onemocnění v reálném čase. V dlouhodobé vizi umožní zdravotnickým zařízením rozpoznávání signálů prostřednictvím tělu šetrné elektroniky a podávání léků bez rizika lidské chyby.
  • 4TunaTES – Pro laditelné termochemické skladování energie. 4TunaTES odemkne potenciální akumulaci tepelné energie tím, že poskytne převratnou flexibilní technologii Thermo-Chemical Energy Storage (TCES), kterou lze snadno přizpůsobit různým aplikacím (proměnlivé teploty na vstupu a výstupu), a tím snížit náklady na vývoj o 90 %.
  • FASTCOMET – Budoucí ukládání dat využívající technologii koloidní paměti. Fastcomet vyvine nový koncept pro levné paměti s vysokou hustotou úložiště, které jsou naléhavě potřeba k udržení úložných kapacit v souladu s rostoucí poptávkou. Je založen na konceptu koloidní paměti, ve kterém jsou koloidní nanočástice považovány za nosiče dat. Dlouhodobým cílem je vyvinout integrované zařízení schopné ukládat data pomocí nanočástic menších než 15 nm. To by v konečném důsledku vedlo k ultravysokým bitovým hustotám přesahujícím 100 Gbitů na čtvereční milimetr a potenciálně dosahujících 1 Tbit čtvereční milimetr za nižší náklady než stávající technologie ukládání dat.

České subjekty se do výzev EIC také hlásí, jejich úspěšnost je však malá.

Sdílejte na sociálních sítích