
Praha, 9. dubna 2025. V budově Ministerstva průmyslu a obchodu se uskutečnilo historicky první společné jednání zástupců všech Národních inovačních platforem RIS3 strategie a členů Výboru pro umělou inteligenci (AI). Cílem bylo posílit mezioborovou spolupráci a identifikovat nové příležitosti pro uplatnění umělé inteligence (AI) napříč tematickými oblastmi chytré specializace.
Setkání probíhalo v inovativním formátu, který kombinoval odborné prezentace, panelové diskuze a interaktivní zapojení publika pomocí platformy Sli.do. „Naší snahou bylo propojit dvě odborné komunity – experty soustředěné kolem Národní RIS3 strategie a Národní strategie umělé inteligence. Obě strategie, jejichž garantem je MPO, obsahují silný prvek interdisciplinarity,“ uvedl Daniel Všetečka, zástupce vrchního ředitele Sekce digitalizace a inovací.
Během jednání byly představeny konkrétní aplikace AI v jednotlivých doménách specializace a diskutovány možnosti jejich dalšího rozvoje. „Věříme, že výstupy diskuze mezi zástupci tematicky zaměřených inovačních platforem a členy Výboru AI přinesou podněty pro přípravu akčního plánu Strategie AI na roky 2025–2026, který bude schvalovat vláda ČR,“ dodal Všetečka.
Odborní garanti prezentovali devět tematických domén specializace ve třech diskuzních blocích. Společně se zástupci Výboru AI hledali konkrétní příležitosti k propojení a vytvoření synergických vazeb. Výsledkem byly často nečekané, ale velmi inspirativní průsečíky, které otevírají cestu k novým, multioborovým řešením. Z mnoha úst také zaznělo, že AI není cíl, ale nástroj k větší efektivitě, rychlosti a přesnosti vykonávaných činností a že základem pro její využití jsou správná data.
Ukázalo se, že AI je již dnes součástí každé domény specializace. Nestačí však pouze přítomnost technologií – klíčové je budovat skutečnou spolupráci tam, kde má AI největší přínos. Jde zejména o oblasti s rozsáhlými datovými soubory, jako je energetika (např. řízení spotřeby a toků energie), zdravotnictví (např. diagnostika a zobrazovací metody), chytrá města a sídla (mobilita, svoz odpadu, optimalizace služeb), logistika, nebo řízení dopravy. AI by mohla v budoucnu podpořit také veřejnou správu, například prostřednictvím chytrých chatbotů pro komunikaci s občany.
Velkým tématem byla rovněž národní a evropská bezpečnost. Diskutovala se potřeba posílení strategické autonomie Evropy, která bude klíčová pro budoucí spolupráci výzkumných organizací a firem, zejména s ohledem na aktuální geopolitické výzvy.
„Témat pro mezioborovou spolupráci je opravdu mnoho. Setkání zástupců různých domén specializace na společném půdorysu umělé inteligence přispělo k lepšímu vzájemnému pochopení výzev i příležitostí a otevřelo cestu k hledání efektivních řešení,“ zhodnotil akci Tomáš Holinka, vedoucí oddělení strategie S3. „RIS3 a NAIS musí působit synergicky, aby AI skutečně přispěla k transformaci české ekonomiky. Očekáváme, že postupně vzniknou tematické klastry napříč různými doménami specializace s největším potenciálem pro mezioborovou spolupráci,“ dodal.
„Dnešní setkání potvrzuje důležitost umělé inteligence pro rozvoj hospodářství a konkurenceschopnost českých podniků. Za účelem maximalizovat její přínosy připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu Národní strategii umělé inteligence České republiky 2030, jejíž implementace probíhá skrze Akční plán. O jeho plnění a možnostech spolupráce budeme Národní inovační platformy průběžně informovat, uvedla vedoucí oddělení digitální ekonomiky a společnosti Lenka Škrábalová.
Výstupy z konference – včetně dat z interaktivní platformy Sli.do a záznamů panelových diskuzí – budou analyzovány a využity při návrhu nových klastrů domén specializace. Tyto výstupy budou zároveň promítnuty do dalších aktivit inovačních platforem a do přípravy výzev a veřejných soutěží na podporu výzkumu, vývoje a inovací.
Akce se konala v rámci realizace projektu Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3 strategie 2023+, spolufinancovaného z Operačního programu Jan Amos Komenský.