Udržitelná cesta k zachování přírodní rovnováhy - tímto se dají definovat dva pojmy současně, které se skloňují na evropské, ale i na národní úrovni, jedná se o strategické oblasti BIOEKONOMIKA a BIODIVERZITA.
Bioekonomika – představuje komplexní pohled a hledání nových cest k efektivnějšímu využívání biomasy.
Biodiverzita - reprezentuje jeden z hlavních cílů stabilizace ekosystémů a zároveň hledá možnosti zpomalování redukce biodiverzity a snaží se získávat nové vstupy pro biodiverzitu, které jsou důležité pro zachování a obnovy druhové rozmanitosti.
V tomto příspěvku představujeme již praktický dopad implementace těchto strategických oblastí, které tvoří jednu z významných částí Národní RIS3 strategie – DS 08 „Zelené technologie, bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje“, do programů podpory. Právě proces implementace umožnil realizaci vzniku představovaných inovací v podobě moderních odrůd v aplikovaném zemědělském výzkumu.
Jedná se o tři nové moderní odrůdy, kde při jejich výzkumu a vývoji byly aplikovány biotechnologické a šlechtitelské postupy.
Sléz pižmový, svazenka zvonkovitá a světlice barvířská jsou příklady rostlin, které nacházejí uplatnění nejen v pícninářství a krajinářství, ale i v rámci cirkulární ekonomiky a SMART zemědělství. Jejich využití umožňuje efektivní hospodaření s přírodními zdroji, zvyšuje estetickou i ekologickou hodnotu krajiny, přispívá k obnově půdy, podporuje zvýšení diverzity porostů a ekosystémů, využívá jejich biomasy v pedologii či přispívá ke stabilizaci agroekosystémů.
Sléz pižmový (Malva moschata) – odrůda Rokyt
Vytrvalá rostlina, která se vyskytuje na světlých, teplomilných stanovištích, loukách a pastvinách. Přirozená součást české květeny, i když nepatří mezi hojně rozšířené druhy (průměrná pokryvnost 2,3 %). V roce 2023 byla uznána první registrovaná odrůda slézu pižmového v České republice i v Evropě. Má významné využití v pícninářských a krajinářských směsích, které zvyšují biodiverzitu a zlepšují zdravotní stav zvířat díky biologicky aktivním látkám.
V rámci cirkulární ekonomiky a udržitelného zemědělství může sléz pižmový přispívat k efektivnímu využívání zdrojů. Zvyšuje půdní kvalitu, jelikož působí jako meziplodina, která obnovuje živiny a chrání půdu před erozí. Jeho vysoký obsah slizů, antokyanů a tříslovin může sloužit i pro produkci vedlejších přírodních produktů využitelných ve veterinární medicíně, což zvyšuje hodnotu celé rostliny a snižuje odpad.
Svazenka zvonkovitá – odrůda Elizabeta
Svazenka zvonkovitá je jednoletá rostlina s rychlým růstem, která má velmi krátkou vegetační dobu (+- 60 dní). Je nenáročná na půdu a suché podmínky, což ji činí ideální pro pěstování ve vyšších polohách. Kvete od června do října, což prodlužuje období potravy pro opylovače. Navíc její krátká vegetační doba umožňuje lepší plánování výsevu a maximalizaci výnosů v rámci udržitelného zemědělství.
Světlice barvířská – odrůda ARA
Světlice barvířská, podobná bodláku, je výborně přizpůsobena suchým podmínkám a představuje ideální meziplodinu v sušších oblastech. Její olej lisovaný za studena se využívá pro lidskou výživu a je bohatý na kyselinu linolovou. Rostlina je také vynikajícím zdrojem nektaru pro včelaře, zejména v pozdním létě.
V rámci cirkulární ekonomiky může světlice sloužit pro výrobu více produktů – od oleje až po zelené hnojení, což snižuje odpad a maximalizuje využití všech částí rostliny. Její odolnost vůči suchu a schopnost poskytnout nektar v pozdním létě navíc podporují ekologickou stabilitu v zemědělské krajině.
Všechny tři odrůdy jsou výsledkem práce odborníků z pracoviště aplikovaného zemědělského výzkumu v Troubsku (Zemědělský výzkum, spol. s r. o. Troubsko). Kvalita výsledků z aplikovaného zemědělského výzkumu byla právem oceněna v nezávislých expertních hodnoceních na agrosalonu Země živitelka, kdy v letech 2021, 2023, 2024 získalo pracoviště Zemědělský výzkum v Troubsku prestižní ocenění Zlatý klas.
Jan Nedělník
Výzkumný ústav pícninářský
Svazenka zvonkovitá
Sléz pižmový