Projekt STRATIN+ („Strategická inteligence pro výzkum a inovace“) zajišťuje pro Národní výzkumnou a inovační strategii pro inteligentní specializaci ČR 2021-2027 (Národní RIS3 strategie, NRIS3) systematickou analytickou podporu při získávání strategických informací založených na datech. Projekt STRATIN+ je strukturován do šesti modulů, z nichž pouze první dva obsahují podporu rozvoje Národní RIS3 strategie.
Modul 1 – Výzkumné a inovační systémy
Modul 2 – Horizon scanning a strategický foresight
V Modulu 1 se jedná o aktivity „Analytická podpora řízení a aktualizace NRIS3“, v rámci níž došlo k vymezení výzkumných a inovačních témat Klíčových a nově vznikajících technologií (KETs) v doménách specializace NRIS3, dále ke spolupráci při tvorbě datového skladu RIS3 portálu a školení relevantních stakeholderů RIS3 ekosystému.
Modul 2 obsahuje aktivitu „Technology scanning – identifikace a posuzování nových technologií“, v rámci které došlo k přípravě a implementaci RIS3 mise „Zefektivnění energetické, materiálové a emisní náročnosti ekonomiky“. Dalšími oblastmi této aktivity je „Příprava vzdělávacích workshopů pro krajské RIS3 manažery“.
Dosavadní výstupy projektu STRATIN+, jehož hlavním koordinátorem je Technologické centrum Praha (TC), lze nalézt zde. Spolupráce s TC bude probíhat i v roce 2023. Bude se jednat zejména o aktivity rozvíjející oblast inteligentní specializace, konkrétně pak:
- Integrace datového skladu – kde v rámci rozvoje RIS3 portálu TC zaujme významnou roli dodavatele foresightových indikátorů do datového skladu a přispěje k vzájemné integraci dat z různých zdrojů.
- Development misí – tato aktivita bude navazovat na již předešlou spolupráci při definování RIS3 mise „Zefektivnění energetické, materiálové a emisní náročnosti ekonomiky“.
- Mid-term evaluace – v této aktivitě bude zahájena příprava konceptu mid-term evaluace NRIS3, obsahující mimo jiné i koncept evaluace efektivity koordinace a spolupráce krajských RIS3 týmů s národním RIS3 týmem. Veškeré poznatky z evaluačních aktivit poslouží k aktualizaci hlavního dokumentu NRIS3, která je plánovaná na rok 2025.
Nad rámec této spolupráce se bude Národní RIS3 tým v termínu 25.-26. května rovněž účastnit konference „ERA Action MLE Foresight“, pořádané TC Praha, které je zástupcem ČR v projektu Evropské komise „Mutual Learning Excercise on R&L Foresight“. Evropský výzkumný prostor (ERA) je projekt Evropské komise, jehož cílem je sjednotit a propojit vědecké instituce a výzkum v Evropě a odstranit překážky pro volných pohyb vědců. Účelem MLE (Mutual Learning Excercise) je usnadnit výměnu informací, zkušeností a ponaučení získaných v praxi předvídání výzkumu a inovací v rámci EU a přidružených zemí a přispět k rozvoji komunity pro předvídání (foresight) trendů ve výzkumu a inovacích.