Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Strategie inteligentní specializace se více zaměří na udržitelnost. Odborníci z Česka, Ukrajiny a Srbska diskutovali na MPO o novém zaměření RIS3 strategií

Strategie inteligentní specializace se více zaměří na udržitelnost. Odborníci z Česka, Ukrajiny a Srbska diskutovali na MPO o novém zaměření RIS3 strategií

Peer2peer JRC

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR hostilo 8.prosince 2022 téměř 20 odborníků na inteligentní specializaci z Česka, Ukrajiny a Srbska na peer-to-peer semináři o implementaci STI (Science, Technology, Innovation) pro plnění cílů udržitelného rozvoje (SDGs).

Seminář byl součástí rozsáhlého mezinárodního projektu řízeného JRC EC, který hledal rámec pro přizpůsobení konceptu inteligentní specializace ve výzkumu a inovacích k naplnění cílů udržitelného rozvoje. Projekt reflektoval aktivitu OSN s názvem STI4SDG Roadmap, která umožňuje státům i regionům vytvořit si vlastní cestovní mapu k využití vědy, technologií a inovací k naplnění cílů udržitelného rozvoje, a to s přihlédnutím k regionálním potřebám a specifikům.

Za JRC EC se zúčastnili Monika Matusiak a Michal Miedzinski, kteří společně s dalšími autory, zpracovali souhrnnou zprávu Enhancing the sustainability dimension in Smart Specialization strategies: a framowork for reflection. Dále byli přítomni experti pro koncepční nastavení nového přístupu k inovační politice Fred Steward a Alasdair Reid, s nimiž JRC EC, ale také MPO úzce spolupracuje.

Peer2peer_1

V úvodu semináře pozdravil zahraniční hosty náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko. „Udržitelnost se stále více dostává do popředí zájmu všech koncepcí a strategií, a proto je logické, že technologický pokrok založený na výsledcích výzkumu, musí na tento trend také reagovat“, řekl a dodal, že inovační politika bude stále více propojena s dopady nových řešení na člověka a společnost, proto nelze oddělit technické a produktové inovace od inovací společenských. Státy zvolily různé přístupy k zakomponování udržitelnosti do svých strategií, Česká republika zvolila tzv. Mission-oriented přístup, zatímco Ukrajina a Srbsko začlenily SDGs přímo do strategie inteligentní specializace. Bude určitě zajímavé vyměnit si názory a sdílet zkušenosti z těchto přístupů.

Monika Matusiak v úvodu semináře uvedla, že každý ze zapojených států hledal svou specifickou cestu k zapojení vědy, technologií a inovací do plnění těch cílů udržitelného rozvoje, které mají vysokou relevanci pro daný stát vzhledem k jeho konkrétním podmínkám.

Srbsko přistoupilo k rozsáhlé reformě výzkumného a inovačního ekosystému a realizovalo dva paralelní procesy: vytvoření strategie inteligentní specializace a realizaci pilotního projektu STI4SDG Roadmap v podmínkách Srbska. K identifikaci relevantních SDGs byly využity konzultace s odborníky z průmyslu, univerzit, veřejných institucí i občanského sektoru, kteří vytipovali SDGs ovlivnitelné přímo či nepřímo výzkumnými a inovačními tématy z RIS3 strategie. Na základě průniku témat RIS3 a vybraných SDGs pak byly navrženy indikátory pro monitoring naplňování cílů cestovní mapy.

Ukrajina specifikovala na celostátní úrovni SDGs, k jejichž dosažení je nezbytné využít vědu, technologie a inovace. K definování STI4SDGs Roadmap využila metodiku OSN, která doporučuje realizaci procesu v několika na sebe navazujících krocích. Do úvodních expertních debat se zapojilo přes 1500 vědeckých odborníků z oblastí důležitých pro Ukrajinu. Sada návrhů pak byla uspořádána do 7 skupin, které obsahovaly strategická výzkumná témata včetně jejich vazby na odpovídající SDG.

Česká republika zvolila pro modifikaci strategie inteligentní specializace směrem k vyšší udržitelnosti (transformace S3 na S4) jiný přístup. Již při koncipování struktury RIS3 do standardních horizontálních a vertikálních priorit (domén specializace) se předpokládalo, že v průběhu realizace se budou objevovat nové společenské výzvy a požadavky na jejich řešení. Proto byl do RIS3 strategie zařazen i prvek misí, což jsou cílené multioborové intervence směřující k řešení konkrétní celospolečenské výzvy nástroji výzkumu a inovaci. ČR připravila návrh na dvě mise: Zefektivnění materiálové, energetické a emisní náročnosti ekonomiky a Posílení odolnosti společnosti proti bezpečnostním hrozbám. (Více o RIS3 misích zde).

Peer2peer_2

Diskuze k jednotlivým přístupům byla velmi inspirativní pro všechny zúčastněné, včetně manažerů projektu z JRC EC. Změna designu inovační politiky je náročná a vyžaduje zapojení mnoha zainteresovaných stran, jejichž dílčí priority a cíle jsou mnohdy rozdílné. Proto je třeba neustále hledat konsenzus a najít shodu v tom, co je pro daný stát nebo region důležité a přínosné.  

Sdílejte na sociálních sítích