Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Soutěž Creative Business Cup zná vítěze

Soutěž Creative Business Cup zná vítěze

CCB 2023

23. března 2023 se v Ústí nad Labem uskutečnilo finále národního kola soutěže Creative Business Cup. Zúčastnilo se ho deset českých startupů z vybraných oblastí kulturních a kreativních průmyslů. Akci pořádala Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, která je významným partnerem a realizátorem RIS3. Kulturní a kreativní odvětví jsou v RIS3 zastoupeny vlastní doménou výzkumné a inovační specializace, protože jsou důležitým akcelerátorem společenskoekonomického rozvoje ČR.

Finalisty byly tyto projekty: 

  • Bohemian Taboo (vzdělávací platforma zaměřená na podporu umělců, designérů, tvůrců a performerů pracující s tématy intimity, nahoty a sexuality).
  • Dron-Port (vývoj infrastruktury pro drony ve městech, vyvinula produkt pro bezpečný start a přistání dronů).
  • E-cafe Bike (výroba prémiových a stylových elektrokol s nadčasovým designem pro pohodovou ekologickou jízdu po městě).
  • Archimedes (vývoj celoročních venkovních učeben z recyklovaných tetrapakových obalů s českým patentem. Cílem je vytvořit mezinárodní síť učeben stejného provedení a umožnit tak spolupráci).
  • Kikiriki Games (tvorba inkluzivních mobilních her určených nejen zrakově postiženým, ale umožňujících zapojení i vidomých hráčů).
  • Rochova karta (karta sloužící k uchovávání nejdůležitějších zdravotních informací na jednom místě, informace pro lékaře jsou k dispozici v mnoha jazycích).
  • Nebesys (inovace tradičních šikmých střech pomocí moderního transparentního systému, který otevírá oblohu do interiéru budov, je vybaven ekologickými prvky, a přitom vizuálně nenarušuje vnější podobu střech).
  • Rowingo (fitness přístroj na simulaci pohybu veslování, vybavený velkým displejem a učebními funkcemi včetně virtuální reality).
  • VR ICU (produkt na výuku zdravotníků a odborného personálu jednotek intenzivní péče, kombinuje virtuální realitu s dalšími technologiemi a vytváří tak realistické interakce mezi přístroji a pacientem).
  • VRmusicians  (revoluční způsob učení hry na klavír, umožňující výuku s reálným učitelem na dálku, s využitím virtuální reality).

Výkony českých startupů posuzovala odborná porota, ve složení Markéta Mentelová (specialistka agentury Czechinvest pro kulturní a kreativní průmysly), Jiří Řehák (náměstek hejtmana Ústeckého kraje), Lenka Dvořáková (Segment Sales Manager Small Business Komerční banky), Martin Mata (ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje), Aleš Loziak (Veřejný sál Hraničář, fotograf) a Tomáš Cironis (ředitel Disraptors)

Vítězem se stala firma Nebesys, která zaujala svým produktem, použitým materiálem, vyvinutými technologiemi a na první pohled skrytými ekologickými prvky, přičemž transparentní střecha je k nerozeznání od běžných střech. Systém Nebesys nenarušuje historický vzhled měst, zámků, kostelů a jiných budov.  Tvůrce projektu Přemysl Kokeš je zkušeným architektem a projektantem, který po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové dosáhl za 20 let činnosti mnoha ocenění a nespokojí se s průměrnými výsledky. Jeho cílem je vždy špičkové, promyšlené řešení propracované do nejmenších detailů.  

Na druhém místě se umístil projekt E-cafe Bike a na třetím videostudio Kikiriki games.

Vítěz soutěže projekt Nebesys bude reprezentovat Českou republiku na globálním finále soutěže v Kodani.

Sdílejte na sociálních sítích