
Dne 25. srpna 2023 jsme prezentovali Národní RIS3 strategii (dále jen NRIS3 strategie) na mezinárodním agrosalonu Země Živitelka, kde hlavním podtitulem bylo téma „UDRŽITELNOST“ s podtématy „Precizní zemědělství“, „Environmentální význam zemědělství“ a „Sociální zemědělství“.
Právě tato v současnosti klíčová a strategická témata jsou propsána v dokumentu Národní RIS3 strategie, respektive v tematické oblasti „Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví“ v doméně specializace DS08 „Zelené technologie, bioekonomika a udržitelné potravinové zdroje“ a dále pak v misích M01 „Zefektivnění materiálové a energetické a emisní náročnosti ekonomiky“ a M02 „Posílení odolnosti společnosti proti bezpečnostním hrozbám“ (dále jen M01, M02).
Prezentace NRIS3 strategie proběhla na stáncích výzkumných organizací zabývajících se především aplikovaným výzkumem v oblasti zemědělství, potravinářství, bioekonomiky a biotechnologií – Výzkumný ústav pícninářský Troubsko, Výzkumný ústav bramborářský Havlíčkův Brod, OSEVA, Agritec, výzkum, šlechtění a služby Agrotest Fyto, Kroměříž. Prezentace přiblížila pracovníkům vědeckých organizací nejen témata VaVaI, která jsou propsaná především v tematické oblasti“ Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví“, ale také okruhy témat obsažené v obou misích, a dále pak také implementaci těchto témat do programů podpory - Operační programy, Národní programy podpory a podpory Rezortních programů ČR.
V souvislosti s akcí byl tým NRIS3 strategie také pozván na debatu, která nesla název „Potřeba nové evropské legislativy k novým genomickým technikám a stav jejího jednání“, nad kterou převzala záštitu Michaela Šojdrová – poslankyně Evropského parlamentu. Hovořila o podpoře nové legislativy EU a podpoře implementace nové genomické techniky (New genomic techniques – NGTs - method CRISPR CAS), která mění genetický materiál v organismu a je mnohem šetrnější k životnímu prostředí a celému ekosystému než genetické metody GMO. Mezi hlavními panelisty této diskuse byl i pan RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., ředitel Výzkumného ústavu pícninářského, který je zároveň garantem Národní inovační platformy (NIP) VI. „Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví“. Pan doktor podpořil novou legislativu EU a implementaci nových genomických technik NGTs, zvláště pak v České republice, a v souvislosti s tímto v debatě vyzdvihl význam NRIS3 strategie pro zavádění poznatků do praxe. Setkání mezi výzkumnými organizacemi a týmem NRIS3 strategie, považujeme za velmi přínosné, především v oblasti praktického poznání spolupráce aplikace a vědy. Jako příklad můžeme uvést prestižní ocenění Zlatý klas odrůdy světlice barvířské ARA Zemědělského výzkumu, Troubsko a Výzkumného ústavu pícninářského, kde tato odrůda má širokospektrální perspektivní využití v oblasti zemědělství a potravinářství.
Poděkování za pozvání, čas a expoziční prostory pro osvětu NRIS3 strategie, i přes velmi intenzivně naplněný program celého týmu Výzkumného ústavu pícninářského patří panu RNDr. Janu Nedělníkovi, Ph.D. Ještě jednou děkujeme a těšíme se na další rozvoj spolupráce v NIPVI. „Udržitelné zemědělství a environmentální odvětví“.


