Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy vyhlásilo 30.8.2023 z Operačního programu Jan Amos Komenský ESF+ výzvu pro vysoké školy, jejímž cílem je podpora vysokých škol v rozvoji dovedností a kompetencí jejich pracovníků, podpora studentů a studentů se specifickým potřebami pomocí vhodných intervencí, které povedou ke snížení studijní neúspěšnosti a zvýšení kvality studia či internacionalizace.
Oprávněnými žadateli jsou vysoké školy zřízené podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů. Alokace na výzvu je 2,5 mld. Kč. Příjem žádostí o podporu v systému IS KP21+ bude zahájen 14. 9. 2023. První uzávěrka bude 30. 9. 2023, další uzávěrky budou vždy poslední den každého následujícího měsíce až do 31. 1. 2024. Počínaje 1. 2. 2024 budou žádosti o podporu přijímány průběžně, a to až do data ukončení příjmu žádostí o podporu (4. 4. 2024).
Žadatelé mohou získat podporu na čtyři povinné aktivity (Aktivita 1. Řízení projektu; Aktivita 2. Školení pracovníků; Aktivita 3. Práce se studenty; Aktivita 4. Strategické řízení instituce) a čtyři volitelné aktivity (Aktivita 5. Tvorba a rozvoj studijních programů; Aktivita 6. Internacionalizace studia; Aktivita 7. Podpora zájemců o studium; Aktivita 8. Podpora studentů se specifickými potřebami).
Projekty, které se zaměří na vybrané aktivity v rámci této výzvy (podpora podnikavosti a podnikatelských kompetencí studentů, rozvoj práce s talentovanými/nadanými studenty, tvorba a rozvoj studijních programů, internacionalizace studia), budou v souladu se specifickými cíli C01 a C02 Národní RIS3 strategie v různém poměru. Projekty, které se zaměří na volitelnou aktivitu č. 5. Tvorba a rozvoj studijních programů, musí vykázat navíc i vertikální soulad s Národní RIS3 strategií v rámci domén specializace či misí.
Ke správnému pochopení a nastavení souladu s RIS3 strategií jsou k dispozici přílohy:
V dokumentu Studie proveditelnosti se pak uvádí (pouze výběr textu):
„V případě tvorby nebo rozvoje studijních programů musí být vytvořen nebo upraven alespoň jeden studijní program, který bude reagovat na domény specializace nebo mise RIS3 strategie (vertikální aplikace RIS3 strategie).
Popište, jak studijní program reaguje na domény nebo mise RIS3 strategie.
Pro inspiraci je možné využít příklady zveřejněné na stránce RIS3 portálu.
Dále vyplňte povinně volitelnou přílohu Soulad projektu s RIS3“.
Na stránkách RIS3 portálu v sekci Analýzy a dokumenty -> Doplňkové analýzy a materiály byl umístěn dokument Typové příklady studijních programů, který zpracoval Národní RIS3 tým ve spolupráci s odborníky z několika vysokých škol (ČVUT, UJEP, VŠCHT). Uvedené modelové příklady mohou být inspirací pro žadatele, kteří budou mít zájem o tvorbu nových nebo rozvoj stávajících studijních programů. V příkladech je přesně uvedena návaznost studijního programu na společenské výzvy a také příklad propojení jednotlivých předmětů na priority Národní RIS3 strategie, kterými mohou být Klíčové umožňující technologie (KET), strategická témata VaVaI v aplikačních odvětvích, témata společenských, humanitních a uměleckých věd (SHUV) a RIS3 mise. K jednotlivým prioritám jsou v dokumentu Soulad s RIS3 k dispozici číselníky, kterými je vybaven monitorovací systém MS21+ a IS KP21+.
Soubor Typové příklady studijních programů obsahuje nyní čtyři modelové příklady, soubor se však může rozšiřovat o další příklady, a to až do ukončení příjmu žádostí.