Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Regionální inovační údolí budou v ČR využívat potenciálu hlubokých technologií

Regionální inovační údolí budou v ČR využívat potenciálu hlubokých technologií

RIV titulka

Co jsou Regionální inovační údolí? Je to nový koncept pro specializované regionální ekosystémy ve vybraných technologických oblastech včetně deep tech (hlubokých technologií), které jsou zásadní pro průmyslové hodnotové řetězce EU přispívající k dvojité (tj. zelené a digitální transformaci) a k odolné společnosti.

Iniciativa vznikla v červenci 2022, kdy Evropská komise (EK) přijala sdělení „Nová evropská inovační agenda“ (NEIA). Dokument představil pět důležitých vlajkových lodí (=stěžejních agend). Pod vlajkovou lodí nazvanou „Urychlení a posílení inovací v evropských inovačních ekosystémech v celé EU a řešení rozdílů v oblasti inovací” představila NEIA iniciativu Regional Innovation Valleys (RIV) – Regionální inovační údolí.

V NEIA se Regional Innovation Valleys zaměřují na využití potenciálu hlubokých technologických inovací napříč různými územími EU a řeší rozdíly v inovacích v prioritních oblastech, jako je zajišťování potravin, obnovitelná energie, oběhové hospodářství, digitální přechod, zdravotnický systém a další. Tyto prioritní oblasti jsou specifikovány ve strategiích chytré specializace daného kraje. EK si stanovila ambiciózní cíl identifikovat až 100 regionů (Regionálních inovačních údolí), které se zavázaly zlepšit koordinaci a směřování svého výzkumu a inovačních politik a investic na regionální úrovni a spolupracovat na meziregionálních inovačních projektech včetně hlubokých technologických inovací. Inovační vyspělost regionů EU se hodnotí pomocí indexu Regional Innovation Scoreboard, kde jsou regiony v úrovni NUTS2 posuzovány kompozitním ukazatelem vyjadřujícím jejich „inovační kategorii“ ve čtyřstupňové škále Inovační lídr (Leader), Silný (Strong) inovátor, Mírný (Moderate) inovátor a Nastupující (Emerging) inovátor. 

RIV v ČR

Do výzvy k vyjádření zájmu se přihlásilo několik regionů z ČR reprezentujících úroveň NUTS2 (tzv. regiony soudržnosti). Ty prošly hodnocením nezávislých expertů, kteří posoudili, zda a v jaké míře se regiony zavázaly zlepšit koordinaci a směrování svých politik a investic do výzkumu a inovací na regionální úrovni a spolupracovat na meziregionálních inovačních projektech, včetně hlubokých technologických inovací (Deep Tech Innovation), propojených s klíčovými prioritami EU.

V létě 2024 zveřejnila EK seznam prvních 151 regionů, které ponesou označení Regionální inovační údolí/Regional Innovation Valley (RIV). Máme velkou radost, že po ukončení hodnoticího procesu byl titul Regional Inovation Valley přidělen čtyřem regionům NUTS2 z ČR:

NUTS2Prioritní témaKontakt
Severovýchod (Liberecký, Královehradecký a Pardubický kraj)Liberecký: Digital transformation; 
Fossil fuels
Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje
Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj)

Ústecky: Digital transformation;
Health

Karlovarský: Fossil fuels;
Digital transformation

Inovační centrum Ústeckého kraje

Krajské inovační centrum Karlovarského kraje (dříve Karlovarská agentura rozvoje podnikání)

Střední Čechy (Středočeský kraj)Digital transformationStředočeské inovační centrum
Jihozápad (Plzeňský, Jihočeský kraj)Plzeňský: Digital transformationRegionální rozvojová agentura Plzeňského kraje

Těmto regionům blahopřejeme k jejich úspěchu!!!

Gratulace

V EU vznikla rozsáhlá síť regionálních inovačních údolí, ve které jsou zapojeny i kraje z ČR.

Mapa RIV

A jak regiony svůj titul využijí pro inovační rozvoj svého kraje?

Všechny regiony, které získaly značku RIV, doufají, že jim tento titul pomůže zintenzívnit zahraniční spolupráci, identifikovat nové partnery, prohlubovat spolupráci subjektů a formulovat strategická rozvojová témata pro rozvoj krajského inovačního ekosystému. Cílem iniciativy je, aby se regionální inovační údolí z různých států a územních částí EU propojovala na základě společných prioritních témat hlubokých technologií a vytvářela meziregionální produkční řetězce.  Právě na ty je zacílen např. nástroj I3 - program Interregional Innovation Investments. (Aktuality o výzvách na portálu RIS3 zde).

Karlovarský kraj

Karlovarský kraj předpokládá, že regionům s označením Regionální inovační údolí přinese členství v síti RIV výhody především v možnosti užší mezinárodní spolupráce, která může přilákat nové investory i chybějící odborníky. 

Zahrnutí do inovačního údolí pro náš kraj znamená významnou příležitost. Umožní další rozvoj našich znalostí a zkušeností a podstatně rozšíří naši inovační komunitu o další evropské regiony. Velký potenciál inovačního údolí spatřuji také v návaznosti na připravované Karlovarské inovační centrum, kde právě vhodně kombinované služby povedou k efektivnějšímu zavádění inovací a podpoře podnikání v Karlovarském kraji,“ doplnil Vlastimil Veselý, ředitel Karlovarské agentury rozvoje podnikání, p. o. (aktuálně transformované na Krajské inovační centrum karlovarského kraje). 

Tisková zpráva Karlovarského kraje k získání titulu Regionální inovační údolí.

Liberecký kraj

Liberecký kraj ve spolupráci s Agenturu regionálního rozvoje věří, že získání titulu Regional Innovation Valley pomůže značným způsobem posílit aktivity kraje a spolupráci s dalšími regiony na národní i kontinentální úrovni. 

„Liberecký kraj se v posledních letech stále více intenzivněji věnuje rozvoji svého inovačního prostředí ve prospěch celé komunity. Jsme tedy velice vděční, že aktivity našeho regiony byly Evropskou komisí oceněny titulem Regional Innovation Valley“, říká Adam Soltan, expert pro přeshraniční spolupráci projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje.  Očekává, že vstup do sítě RIV přinese do budoucna spoustu nových potenciálních příležitostí pro mezinárodní spolupráci Libereckého kraje se značným množstvím evropských regionů, kdy vzájemná výměna znalostí a zkušeností může efektivním způsobem pomoct podpořit nové výzkumy, rozvoj věd, a i inovační prostředí jako taková.

Vyjádření Libereckého kraje k získání titulu Regionální inovační údolí.

Plzeňský kraj

Plzeňský kraj má za to, že značka RIV - Regional Innovation Valley byla udělena jako uznání za práci, která se v posledních letech udělala v rámci regionálního ekosystému pro rozvoj výzkumu, vývoje a inovací.   

Kraj si od zapojení do sítě regionů s titulem RIV slibuje pomoc při posílení a rozvoji krajského inovačního ekosystému a předpokládá, že rozšíří propojení s dalšími regiony, které řeší podobné výzvy, mají podobné cíle a specializaci ve výzkumu a inovacích, mohou být s prioritami a aktivitami Plzeňského kraje komplementární.

Rádi bychom otevřeli pro naše subjekty prostor pro navazování mezinárodní spolupráce v tématech, která byla v regionu vydefinována v tzv. doménách specializace. Tedy v našich krajských doménách Biomedicína a technika ve zdravotnictví, Nové materiály a technologie, Inteligentní výrobní systémy, Chytrá mobilita, a Moderní energetika,“ říká Milan Edl, RIS3 manažer Plzeňského kraje. „Zároveň jsou pro nás důležité i aktivity výzkumu a inovací v klíčových technologiích průřezově pro uvedené domény. Máme v regionu dobré základy a kapacity pro rozvoj například digitálních technologií, pokročilých materiálů, umělé inteligence, kvantových technologií, elektroniky,“ dodává M. Edl.

Tisková zpráva Plzeňského kraje k získání titulu regionální inovační údolí.

Středočeský kraj

Podobné záměry do budoucna má i Středočeský kraj, kde je tvůrcem regionálního inovačního ekosystému Středočeské inovační centrum. Jeho cílem je pomáhat středočeským podnikatelům naplňovat jejich ambice a akcelerovat růst jejich firem prostřednictvím inovací. Kraj se zaměřuje na vytváření nových inovačních partnerství, k čemuž mu zapojení do sítě RIV může významně napomoci. 

Prestižní síť Regional Innovation Valleys nám otevírá nové možnosti spolupráce napříč Evropou. A také je to další střípek, který dostává Středočeský kraj na respektované místo na pomyslné mapě inovací v Evropě. Sdílení know-how a společné projekty s partnery z ostatních zemí EU využijeme k řešení společenských výzev pomocí hi-tech inovací, zejména v oblasti digitální transformace. Chceme tím přispět k prosperitě Středočeského kraje i ke zvýšení konkurenceschopnosti Evropy,“ říká Pavel Jovanovič, ředitel Středočeského inovačního centra.

„Středočeský kraj se díky zapojení do sítě Regionálních inovačních údolí stává součástí významného evropského projektu, který propojuje špičkové technologie s řešením zásadních společenských výzev. Naše zaměření na digitální transformaci nám umožní využít potenciál spolupráce s dalšími inovativními regiony v Evropě, čímž nejen posílíme konkurenceschopnost Středočeského kraje, ale také přispějeme k udržitelnému rozvoji a posílení evropského inovačního ekosystému. Těším se na nové příležitosti, které tento prestižní projekt našemu regionu přinese“ uvádí Petra Pecková, hejtmanka Středočeského kraje.

A co bude dál?

Téma Regionálních inovačních údolí rezonuje v mnoha aktivitách a inciativách EU. Protože hluboké technologické inovace jsou provázány s prioritami krajských strategií chytré specializace, je problematika RIV zařazena i na  Konferenci S3, která se koná ve dnech 11. – 12. 12. 2024 v Rimini,  Itálie. (Viz též informace na RIS3 portálu). Kromě sdílení zkušeností s konceptem S3 v jednotlivých regionech bude tématem konference i propojení regionů uznaných jako Regionální inovační údolí v rámci Nové evropské inovační agendy (NEIA). Zástupci regionálních inovačních údolí tak budou moci získat kontakty na RIV s podobným zaměřením, s nimiž bude možné vstupovat do společných projektů. 

 

Další informace o konceptu Regionálních inovačních údolí najdete na webových stránkách Evropské komise, kde budou aktuální zprávy o párování partnerů, příslušných akcích, novinkách a nadcházejících výzvách.   Informace přinášíme také v portálu RIS3: https://www.ris3.cz/evropske-inovacni-ekosystemy.

Sdílejte na sociálních sítích