Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Postřehy z konference Design Fórum: Design budoucnosti

Postřehy z konference Design Fórum: Design budoucnosti

Design Hradec Kr

Už vás někdy napadlo, co se děje s vyřazenými tenisovými míčky? Nebo s rozstříhanými kreditními kartami? Ročně se jich vyřadí opravdu velké množství. Ale naštěstí jsou u nás nápadité a kreativní firmy, které dokážou tento „odpad“ smysluplně využít a přetvořit je v užitečné a krásné věci.

Smart Akc

Několik těchto firem se prezentovalo 19. března 2025 v Hradci Králové na konferenci Design Fórum: Design budoucnosti, kterou upořádalo Centrum investic, rozvoje a inovací v rámci projektu Smart Akcelerátor podpořeného z OP Jan Amos Komenský. Konference byla součástí Dne kreativních průmyslů, jehož druhý ročník se pořádal jako doprovodná odborná akce ke slavnostnímu vyhlášení vítěze soutěže Creative Business Cup (článek a tisková zpráva).

Na konferenci zazněly příspěvky celkem šesti inovativních firem, jejichž byznys je založen na originálním nápadu skloubeném s progresivními technologiemi, designovým uměním a udržitelným přístupem. 

Lukáš Kalvoda z firmy Green0meter, která se zabývá zapojováním principů udržitelnosti do firem, zdůraznil, že se zvyšují požadavky legislativy, klientů, bank i veřejnosti na udržitelnost a „ekologičnost“ produkce. Je obtížné to doložit, protože data o parametrech udržitelnosti jsou rozptýlena v různých organizačních uzlech firmy. Je třeba analyzovat procesy ve firmě, navrhnout vhodná data a zajistit jejich kontinuální sběr a vyhodnocování. Za nejdůležitější faktor pak označil „změnu myšlení“ a pochopení nutnosti transformovat lineární ekonomiku na cirkulární ekonomiku.

Zuzana Kozlová z firem Bomma a Rückl Group reprezentovala tradiční a přitom vysoce kreativní sklářský průmysl. Je vůbec možné, aby se při výrobě skla braly v úvahu i principy udržitelnosti? Určitě ano, například výměnou tavicího agregátu, který významně zvýšil energetickou účinnost, dále recyklací vlastních skleněných střepů, kdy těch čirých se opětovně zužitkuje až 60 % a těch barevných až 80 %. A právě zde se uplatnila tvůrčí invence designérů a technologů, když firma Bomma vyvinula řadu Fragmentglass, kdy se z různobarevných barevných střepů, které se již nedají znovu použít při tavbě, vytvoří zcela nový materiál na výrobu obkladů, svítidel a uměleckých dekorací. To už není běžná recyklace, ale upcyklace, protože z „odpadu“ vzniká zcela nový výrobek s vyšší přidanou hodnotou. Obě sklářské firmy jsou členy Asociace českého průmyslového designu, která je zapojená do Národní inovační platformy Kulturní a kreativní odvětví, expertního a poradního orgánu Národní RIS3 strategie. 

Neméně zajímavá byla prezentace Moniky Šimonové z firmy Plastia, jejíž podnikání je založeno na „cirkulárním designu“. Myšlenku, že „každý odpad je zdrojem“ převedla do praxe celou řadou originálních, užitečných a esteticky vytříbených výrobků, z nich některé získaly Red Dot Award. A co všechno recyklují? Například plastové květináče, které v rámci akce „Otoč květináč“ svážela firma ze sběrných míst v Jihomoravském a Zlínském kraji a znovu z nich vyráběla nové květináče, truhlíky či konve. A co odpad z kaváren? Věřili byste, že se v ČR vyprodukuje 80 tis. tun kávové sedliny ročně? I to se dá zužitkovat, například jako barvivo do hmoty vyrobené z plastového recyklátu. Hmota tím získá zajímavou texturu a barevné odstíny. A tato hmota pak slouží jako surovina pro výrobu užitkových, dárkových nebo reklamních předmětů. Firma Plastia již řadu let využívá služeb státní agentury na podporu exportu Czechtrade, s jejíž pomocí se zúčastnila několika zahraničních veletrhů a získala též řadu mezinárodních ocenění. (Czechtrade je rovněž členem Národní inovační platformy Kulturní a kreativní odvětví).

Eliška Knotková z designérského studia Balance is Motion upoutala publikum sdělením, že 80 % udržitelnosti výrobku může ovlivnit design. Studio reaguje na požadavky svých zákazníků (jiných firem, B2B) zajistit ekologicky udržitelné a uhlíkově šetrné výrobky i služby. Například vyvinula originální dárkový předmět Hidden Gift, kdy z na první pohled neurčitého „disku“ vylámete vlastníma rukama misku, vložíte do ní rozlámaný materiál jako substrát, a do něj zasejete přiložená semínka, z nichž vám po čase vyroste zelenina. Obal je vyroben z rozdrcených zbylých katalogů firmy zpevněných myceliem a miska je vyrobena technologií 3D tisku z bio-based filamentu.

Hidden gift Skrytý dárek

Reborn design

Jitka Hvězdová zastupovala firmu Plastenco, která vznikla jako startup zaměřený na produktový ekodesign. Kromě ekologicky šetrných produktů využívajících progresivní technologie organizuje také soutěž Reborn Design, což je ekodesignérská výzva pro produktové designéry a architekty. Platforma je určená i pro studenty, kteří se učí pracovat s novými materiály a využívat je netradičním způsobem. Každý rok jsou vyhodnocovány nejlepší práce a nápady , které se mohou zapojit do inkubátoru a spojit teorii s praxí. Zcela originální je projekt Sport bez odpadu, v němž se hledají způsoby, jak recyklovat použité dresy, tenisové míčky nebo hokejky. Například z tenisových míčků, kterých se ročně vyrobí 350 milionů, se dá vyrobit drť o různé granularitě, z níž se pak dá vytvořit řada užitečných věcí. Tenisový míček vyhozený do odpadu by se v přírodě rozkládal 350 až 400 let. Při dalším zpracování ve vhodném designu se tak může opravdu „znovu narodit“.

Poslední prezentace patřila Vítu Gilánikovi z firmy Plastic Guys, což je úspěšný startup z Brna založený za účelem opakovaného využití plastů v architektuře. Plastový odpad přetvářejí do nábytku, předmětů denní potřeby, interiérového vybavení nebo jako prvky využitellné při venkovních instalacích. Spolupracují s významnými designéry i firmami zvučných jmen, jako je např. mmcité v oblasti městského mobiliáře a venkovního nábytku. Krédem firmy je, aby výsledný produkt byl zase čistý plast, který lze odložit do žluté popelnice. Proto při zpracování nepoužívá žádná lepidla ani pojiva, využívá pouze technologii tepelného pracování ve velkých prohřívaných lisech.  Plastic Guys začínali v JIC, který je hybatelem inovačního podnikání v Jihomoravském kraji, a v jeho odnoži kreativním hubu KUMST, kde se dostali do kontaktu s kreativci, kteří jejich produktům vdechli prostřednictvím designu novou duši. Rovněž KUMST má zastoupení v Národní inovační platformě Kulturní a kreativní odvětví

Konference jasně ukázala, že kreativní odvětví mají v české ekonomice nezastupitelné místo a že právě spolupráce technologů s kreativci může přinést nová, neotřelá řešení přispívající k udržitelnosti a snižování uhlíkové stopy. Ekodesign je proto právem zastoupen i v misi Snížení materiálové,  energetické a emisní náročnosti ekonomiky, která je novým prvkem v Národní RIS3 strategii.   

Sdílejte na sociálních sítích