Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Plzeňský kraj otevřen pro Inteligentní specializaci

Plzeňský kraj otevřen pro Inteligentní specializaci

get smart

Národní RIS3 tým měl tu čest se zúčastnit této konference, která se konala 11. června 2024 v prostorách hotelu Vienna House Easy by Wyndham Pilsen.

V úvodu vystoupil Rudolf Špoták, hejtman Plzeňského kraje, který poukázal na význam inovací a zdůraznil význam otevřenosti vedoucí ke spolupráci mezi podniky, výzkumnými organizacemi, univerzitou a veřejnou správou v oblastech vzdělanosti, výzkumu, podnikavosti.

V první části konference se o své zkušenosti z oblastí ekonomie, výzkumu, inovací, udržitelnosti, vzdělávání a otevřenosti přišli podělit:

Mojmír Hampl, ekonom – předseda Národní rozpočtové rady, člen Národní ekonomické rady, se zaměřil ve své prezentaci na téma „Deglobalizace“, na jev, který povede k omezování celosvětového působení a povede ke spolupráci geopoliticky bližších zemí.

Milena Králíčková, rektorka Univerzity Karlovy, zdůraznila význam v oblasti „Internacionalizace ve výzkumu“, zejména vyzdvihla důležitost mezinárodní spolupráce ve výzkumných aktivitách, které poskytnou přínos regionu, městu, kraji a dalším institucím v oblastech kvality vzdělávání, v posílení mezinárodně konkurenceschopného výzkumu, větších možnostech zapojení do  mezinárodních  projektů  a smluvních výzkumů, v prohloubení komunikace vědy, v posílení ekonomického rozvoje regionu směrem k vyšší přidané hodnotě. Poukázala také na celoživotní vzdělávání a na rozvoj microcredentials (mikrocertifikáty) jako na formy vzdělávání úzce spojené s aplikační sférou přinášející mezioborové přesahy, umožňující jednotlivcům specializaci, flexibilitu, mezinárodní uznání a transparentnost.

Olga Girstlová, inspirativní podnikatelka a mentorka, spolu s Hanou Šmejkalovou ředitelkou České manažerské asociace, představily účastníkům „Udržitelné podnikání“. Hovořily o významu výměny implementace osvědčených postupů mezi manažery a podniky. Prezentovaly příklady dobré praxe českých firem, které se týkaly udržitelného podnikání jako jsou – Kofola, EKO – Kom, Nila, Bio pekárna Zemanka, Bez obalu.

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny, ve své prezentaci „Udržitelnost a společenská odpovědnost – výzva pro konkurenceschopnost“ poukázal z mezinárodního ekonomického pohledu na kvalitu vzdělávání růstového myšlení, potřebu objevování talentů, které přispějí ke snížení regionálních rozdílů a umožní využít regionální potenciál. Dále zmínil, že silný kapitálový trh je spojen s rizikovým kapitálem a vyšší mírou vzniku start-upů.

Milan Edl, krajský RIS3 manažer, vyzdvihl ve své prezentaci, která se týkala náplně projektu „Smart akcelerátor Plzeňského kraje III“, především podporu procesu síťování, jak v rámci regionů ČR, tak i v rámci mezinárodní spolupráce, a předávání si vzájemných zkušeností v podobě dobrých praxí. Hovořil o podpoře budování komunity talentů zaměřené především na nové technologie a o přípravě vzniku Inovačního centra Plzeňského kraje.

V panelové diskuzi, která se odehrála následně po první části konference, byly hlavním tématem slova, která průřezově zaznívala po celou dobu konference – spolupráce, otevřenost a udržitelnost v Plzeňském kraji. Všichni panelisté se shodli, že jít cestou inovací pomocí otevřenosti, komunikace a spolupráce vede k postupné ekonomické konkurenceschopnosti a rozvoji regionu.

Kulaté stoly ve druhé části konference byly tematicky zacílené na oblasti Open Innovation; Internacionalizace ve vzdělávání, výzkumu a spolupráce; Pitching Session aneb Kdo je kdo?; Udržitelnost ve vysokoškolském vzdělávání. Náš tříčlenný NRIS3 tým se zúčastnil tří panelů – Open Innovation, Internacionalizace ve vzdělávání, výzkumu a spolupráce, Udržitelnost ve vysokoškolském vzdělávání.

Na kulatých stolech proběhly také ukázky dobrých praxí. Kulatý stůl s tematickou oblastí Open Innovation ukázal, k čemu mohou otevřené inovace sloužit. Jde především o posílení spolupráce subjektů výzkumně inovačního ekosystému v regionu, zejména v doménách specializace, o generování nových inovačních námětů pro řešení v aplikační sféře, podpory start-upů a inovačních firem. Kulatý stůl s tematickým okruhem „Internacionalizace ve vzdělávání, výzkumu a spolupráce“ řešil zejména problematiku získávání odborníků ze zahraničí, kde bariérami k zamyšlení se jeví například problematika administrativní zátěže a časové náročnosti při vyřizování víz pro zahraniční odborníky či studenty, uznávání vzdělávání, ubytovací kapacity a další. Velkou zkušenost ze spolupráce se zahraničními vědeckými pracovníky má společnost COMTES FHT a.s., kde vzájemná mezinárodní kooperace spočívá ve vývoji, v inovačním procesu a při zavádění špičkových technologií a výrobků. Kulatý stůl s tématikou „Udržitelnost ve vysokoškolském vzdělávání“, byl směrován na oblast udržitelnosti ZČU v Plzni. V rámci diskuze řešili společně zástupci za firemní sektor se zástupci za Plzeňský kraj a za ZČU v Plzni problematiku strategie udržitelnosti univerzity, a to především pro oblast vzdělávání.

Národní RIS3 tým chce touto cestou poděkovat za pozvání na konferenci, která inspirativním a hlavně praktickým přístupem ukázala všem účastníkům, jak důležitý je aktivní přístup k inovacím a ke vzdělávání. Přejeme Plzeňskému kraji spousty nových inspirací, inovací a spoluprací v celém inovačním ekosystému Plzeňského kraje.

#MÁTO SMYSL

Sdílejte na sociálních sítích