Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Navzdory covidu činnost Národních inovačních platforem akcelerovala

Navzdory covidu činnost Národních inovačních platforem akcelerovala

Strategie

Zástupci státu, akademické sféry a komerčního sektoru se setkávají nad novými technologickými výzvami.

Přestože mají Národní inovační platformy (dále jen NIP) již dlouholetou tradici, doznalo jejich fungování za posledních 10 měsíců značných změn. Aktivity NIP a spolupracujících expertů významně nabyly na frekvenci a intenzitě. Tato mimořádná akcelerace jejich činnosti je reakcí na rychle se měnící výzvy světa technologií a inovací.

Hlavním impulsem pro nastartování činnosti NIP na podzim roku 2020 byla aktualizace Národní RIS3 strategie pro léta 2021-2027 (NRIS3). Oproti minulosti, ale NIP plynule navázaly od roku 2021 dalšími kroky. Průběžně a systémově se věnují určování oblastí inteligentní specializace pro zacílení podpory výzkumu, vývoje a inovací (VaVaI). To je součástí nové koncepce, podle které bude Národní RIS3 strategie pružně aktualizována v závislosti na vývoji v prioritních odvětvích průmyslu, zemědělství a životního prostředí, dopravě, ICT, službách, kulturních a kreativních odvětvích a v životě společnosti obecně.

Národní inovační platformy sdružují významné aktéry procesu objevování podnikatelských příležitostí (tzv. EDP proces) z komerčního sektoru, akademické sféry, státní správy a krajské samosprávy. Jejich smysl a význam je založen na schopnosti a ochotě členů NIP sdílet svoje expertní znalosti. Jde hlavně o znalost trendů a hybných sil důležitých pro rozvoj a transformaci jejich odvětví a stávajících i nově vznikajících technologií.

Vnitřní fungování NIP také doznalo během covidu poměrně zásadních změn. Moderování diskusí i koordinace aktivit NIP se totiž nově ujali odborní garanti. Díky jejich mimořádnému profesnímu renomé a osobnímu charismatu se podařilo nejen radikálně změnit atmosféru jednání, ale i získat pro spolupráci v expertních skupinách daleko více účastníků.

Národní inovační platformy jsou zřízeny pro jednotlivé oblasti inteligentní specializace. Platforem je celkem 6 (viz níže).

NIP I. Pokročilé stroje / technologie pro silný a globálně konkurenceschopný průmysl    

NIP II. Digital market technologies a elektrotechnika

NIP III. Doprava pro 21. století

NIP IV. Péče o zdraví, pokročilá medicína

NIP V. Kulturní a kreativní odvětví

NIP VI. Udržitelné zemědělství a environmentální aplikační odvětví

Hlavním cílem činnosti NIP je identifikace podnikatelských příležitostí a projednání zacílení navrhovaných opatření. Mají funkci poradní a poskytují doporučení Řídícímu výboru RIS3 strategie a Národnímu RIS3 manažerovi.

Termín pro nejbližší aktualizaci tematických oblastí inteligentní specializace je stanoven na podzim 2021. Do aktualizace se kromě doporučení NIP promítne také dynamika regionálních inovačních strategií, očekávání poskytovatelů podpory VaVaI a aspekty generované společenskými výzvami a megatrendy.

Popsaný rozvoj působení NIP se realizuje také prostřednictvím projektu Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3. Hlavním cílem tohoto projektu je vytvoření podmínek pro dlouhodobou transparentní, systematickou a nadregionální identifikaci oblastí specializace a trendů orientovaného a aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací prostřednictvím Národní RIS3 strategie. Na projektu spolupracuje MPO, CzechInvest, TA ČR a TC AV ČR. Projekt je spolufinancován z Evropských strukturálních a investičních fondů operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Sdílejte na sociálních sítích