Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Národní RIS3 tým vystoupil na MLE na téma Mission Portfolio

Národní RIS3 tým vystoupil na MLE na téma Mission Portfolio

MLE_

Národní RIS3 tým vystoupil na MLE na téma Mission Portfolio

Ve dnech 23. a 24. listopadu 2023 proběhlo v Praze mezinárodní setkání s názvem Vzájemné vzdělávání k implementaci misí EU na národní úrovni (Mutual Learning Exercise on EU missions implementation at national level).

Česká republika spolu s dalšími sedmnácti členskými státy EU se účastní série čtyř mezinárodních workshopů podporované nástrojem Horizon Europe Policy Support Facility k tématům vytváření vnitrostátních řídících struktur misí, portfolia misí, zajištění financování a vytváření synergií a zapojení občanů do misí.

Realizace misí EU rámcového programu pro výzkum a inovace Horizont Evropa vyžaduje nové formy řízení a spolupráce, nové přístupy k zapojení občanů a značné investice ze strany soukromého i veřejného sektoru.

Akce byla organizována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky ve spolupráci s Technologickou agenturou ČR, účastnili se jí ale také zástupci mnoha dalších českých organizací (Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj, Technologické centrum Praha, JAIP, CZELO, BIOEAST HUB CZ, Zdravá města ČR), zahraničních institucí (rakouská Agentura na podporu výzkumu, Ministerstvo školství, vědy a výzkumu Rakouska, vlámský regionální Úřad pro ekonomiku, vědu a inovace, francouzské Ministerstvo pro výzkum a vysoké školství, německá agentura projektového řízení DLR, německé Federální ministerstvo pro vzdělání a výzkum, řecký Generální sekretariát pro výzkum a inovace, litevské Ministerstvo školství, vědy a sportu, Rada pro vědu a technologie Malty, portugalská Národní inovační agentura, rumunské Ministerstvo pro výzkum, inovace a digitalizaci a švédská inovační agentura Vinnova), univerzit (University College London, University of Manchester, Lund University, Technical University Delft) i nadnárodních organizací (OECD, Evropská komise – Generální ředitelství (DG) pro výzkum a inovace, JRC - Společné výzkumné středisko Evropské komise) atd.

Během prvního dne setkání účastníci přednesli teoretické prezentace z oblasti teorie změny, portfolia misí a jejich řízení. Evropská komise nahlíží na portfolio misí jako soubor aktivit, které vedou k dosažení cílů dané mise. Úvodní prezentaci na téma Porozumění portfoliu misí přednesla Emily Wise z Lund University. Dále pak navázaly příspěvky zahrnující praktické příklady z této oblasti, mezi něž patřila i prezentace Tomáše Holinky, vedoucího oddělení strategie S3 Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Ve svém příspěvku „S3 mise: reflexe současného vývoje“ nejprve vysvětlil priority české národní RIS3 strategie. Poté nastínil jednotlivé fáze vývoje S3 misí ve vazbě na portfolia těchto misí a uvedl příklady operačních, národních a resortních programů podporujících S3 mise.  

MLE_foto

Dalšími prezentujícími byli Jana Čejková z Technologického centra Praha, Marie Kubáňková a Jan Nedělník z BIOEASTHUB CZ, Blanka Dvořáková z asociace Národní síť Zdravých měst ČR, Věra-Karin Brázová z Ministerstva pro místní rozvoj ČR a další.

Účastníci na závěr prvního dne workshopu navštívili Českou zemědělskou univerzitu v Praze – Suchdole, kde se seznámili s několika aktuálními výzkumnými aktivitami a projekty z oblasti vodního hospodářství a dřevostaveb.

Druhý a závěrečný den tohoto mezinárodního setkání účastníci v několika pracovních skupinách navrhovali jednotlivé fáze procesu tvorby portfolia misí. Dále sdíleli a prodiskutovali svoje zkušenosti z oblasti využití možných přístupů při plánování jednotlivých misí a navrhli prototyp ideálního portfolia, v několika případech na bázi příkladu vlastní národní mise.

Proces sdílení mezinárodních zkušeností bude i nadále pokračovat mj. na dalším setkání, které se bude konat ve švédském Stockholmu ve dnech 25. a 26. ledna 2024 na téma Financování a synergie (Funding and synergies).

Sdílejte na sociálních sítích