Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří výzkum a zavádění umělé inteligence v podnicích
Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo první veřejnou soutěž v programu TWIST s cílem podpořit výzkum v oblasti umělé inteligence směřující k jejímu využití v nových produktech a podnikových procesech. Návrhy projektů, na které lze získat podporu až 30 mil. Kč, mohou firmy předkládat do 12. února 2025.
Nový program Ministerstva průmyslu a obchodu na podporu výzkumu, vývoje a inovací TWIST (Transfer, Výzkum, Vývoj a Inovace pro Strategické Technologie) cílí na podporu rozvoje strategických technologií, především umělé inteligence, kvantových technologií a polovodičů a mikroelektroniky, na podporu RIS3 misí řešících velké společenské výzvy a na posílení transferu dosahovaných výsledků výzkumu a vývoje do praxe. Program je navržen na období 2025 až 2031 a počítá s celkovou podporou ve výši 5 mld. Kč.
„Nový program TWIST vychází z potřeby zacílit podporu výzkumu na oblasti, které mají vysoký potenciál využít průlomové technologie, které hýbou současným světem. To povede k tvorbě výrazně zlepšených i zcela nových produktů, stejně jako ke zvýšení inovační výkonnosti firem a tím konkurenceschopnosti celé české ekonomiky a společnosti. Plníme tím aktuální strategie vlády, ať už jde o komplexní Hospodářskou strategii, Národní výzkumnou a inovační strategii pro inteligentní specializaci ČR (Národní RIS3 strategii) nebo sektorové strategie zaměřené na umělou inteligenci či polovodiče“, říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Příjem žádostí o podporu v první veřejné soutěži v programu TWIST bude probíhat od 4. prosince 2024 do 12. února 2025. O podporu mohou žádat malé, střední i velké podniky ze všech regionů České republiky, a to na projekty, které budou řešit samy či ve spolupráci s dalšími podniky, vysokými školami nebo jinými výzkumnými organizacemi. Podpořeny budou projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje zaměřené na využití a rozvoj umělé inteligence. Maximální výše dotace na projekt je 30 mil. Kč a bude poskytnuta až na 70 % způsobilých nákladů projektu. Těmi jsou především osobní náklady řešitelů, dále materiál a ostatní provozní náklady, nezbytné služby apod.
Vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko dodává: „V podpořených projektech očekáváme především výsledky typu prototypů, poloprovozů, ověřených technologií, software a dalších digitálních řešení, jejichž nedílnou součástí bude umělá inteligence, která přinese nové užitné vlastnosti pro uživatele a přidanou hodnotu a přímé ekonomické přínosy pro podniky“.
Tematické zaměření veřejné soutěže bylo připraveno na půdorysu Národní RIS3 strategie a cílí na podporu strategických technologií definovaných Vládním výborem pro strategické inovace.
Další informace k vyhlášené soutěži budou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu v rubrice Podpora výzkumu, vývoje a inovací.