Konference se zúčastnili Jakub Hruška z CzechInvestu a Martin Forejt z národního RIS3 týmu Ministerstva průmyslu a obchodu. Toto každoroční setkání bylo organizováno sdružením ENoLL (European Network of Living Labs) společně s West University of Timișoara. Podtitulem celé akce byl narativ Driving systemic change through Soci(et)al Engagement, for real impact. Akce se zúčastnili zástupci fungujících i začínajících living labů, státních institucí a mezinárodních firem, podnikatelé, akademici a inovátoři z celého světa.
Během prvních dvou dnů setkání měli všichni účastníci možnost volby mezi přednáškami, workshopy a výzkumnými setkáními na mnoho témat z oblasti living labs, např. harmonizace terminologie v oblasti living labs, udržitelný život a sociální inovace, metodologie living labs ve školách a na univerzitách, potenciál living labs v onkologii, zemědělství, v oblasti digitalizace, klimatické neutrality a znečištění ovzduší neboli pro řešení misí, či také souvislost s testbedy, regulatorními sandboxy atp.
Podstatná část celého setkání byla věnována možnosti získávání a navazování kontaktů mezi jednotlivými participanty. Poslední den setkání měli účastníci možnost navštívit několik living labů přímo v Temešváru: PLAI, Continental, Decathlon a univerzitní kampus West University of Timișoara jako living lab. Zajímavý byl příklad společnosti Continental, který se rozhodl model living labů osvojit pro své interní potřeby dlouhodobého řízení procesů vlastních inovací se zaměřením na AI a v open innovation režimu.
V souvislosti s uvedenou tematikou Living Labs se dne 31.10. pod záštitou agentury CzechInvest konal on-line informační seminář na téma „LivingLabs: Praxe a možnosti pro rozvoj inovačních ekosystémů v ČR“, kterého se zúčastnili např. paní Martina Desole, ředitelka ENoLL, která informovala nejen o sdružení ENoLL a výhodách členství, ale i o zkušenostech a možnostech spolupráce jednotlivých living labů, dále finská nezisková společnost Forum Virium založená městem Helsinky, řada českých zástupců, jak běžících, tak i připravovaných živých laboratoří a zástupci poskytovatelů dotací.
Všechny výše uvedené aktivity probíhají v rámci realizace projektu Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3 strategie 2023+ spolufinancovaného z Operačního programu Jan Amos Komenský. Konference Open LivingLab Days byla pro účastníky významným přínosem a zároveň jedinečnou platformu pro networking, výměnu osvědčených postupů, sdílení dobrých praxí, reflexi nejnovějších trendů a možností, jak utvářet budoucnost v této oblasti. Je škoda, že Česká republika, i přes několik existujících a připravovaných living labů, zde svého zástupce dosud nemá. Všechny poznatky a konkrétní příklady dobré praxe získané v rámci výše popsaných aktivit jsou již nyní využívány v rámci tohoto projektu OP JAK.