Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Inspirace z inovačních infrastruktur v zahraničí

Inspirace z inovačních infrastruktur v zahraničí

Medicon Village Lund

Duben a říjen letošního roku přinesl zajímavé poznatky o fungování inovačních infrastruktur v 5 evropských státech. CzechInvest ve spolupráci s ekonomickými diplomaty a s podporou MPO zorganizoval 2 studijní a inspirační cesty za inkubátory, vědecko-technickým parky, testbedy, živými laboratořemi apod. ve 2 doménách specializace národní RIS3 strategie, a to v biotechnologiích a zelených technologiích. 

V dubnu mělo 20 účastníků z řad krajských RIS3 týmů, zástupců českých inovačních infrastruktur, developerů, zastupitelů, pracovníků transferových oddělení i vědců možnost vidět instituce a zařízení podporující inovace a inovační ekosystémy ve městech Goteborg, Lund a Kodaň. Jednalo se např. o areál společnosti Astra Zeneca zahrnující inovační hub, VTP park a inovační district zaměřený na zdravotnictví, rozlehlý Medicon Village v Lundu s inkubátory, VTP parky, laboratořemi nebo transferovým centrem až po celý inovační ekosystém řízený městem Kodaň v podobě Copenhagen Innovation District.

V říjnu vyjela delegace 15 účastníků složená z krajských RIS3 týmů, zástupce nadnárodní firmy ČEZ, ministerstva životního prostředí a zastupitele hl. m. Prahy do Belgie, Nizozemí a Lucemburska, kde navštívila 12 VTP parků, podnikatelských inkubátorů, testovacích, výzkumných center a živých laboratoří zaměřených na zelené technologie.  V BENELUXu skupina shlédla inkubátory a akcelerátory YES!DELFT a Buccaneer při univerzitě Delft, obří technologický park s inkubátorem HighTechXL v Eindhovenu, špičkové testovací, výzkumné a vzdělávací centrum Brainport Industries tamtéž, městský inkubátor GreenBizz Brusel, VTP a testovací park s inkubátorem a živou laboratoří EnergyVille v belgickém Genku, unikátní univerzitní inkubátor KU Leuven zaměřený na zemědělství a potraviny nebo špičkovou high-tech výzkumnou instituci zaměřenou na potravinářské biotechnologie v Lucemburku.

Cílem obou cest bylo získat inspiraci a konkrétní poznatky o smyslu, byznys modelu, službách a fungování těchto infrastruktur pro jejich aplikaci při budování podobně specializovaných zařízení v České republice.

„Pokud bychom hledali hlavní poznatky, které nám tyto země a instituce ukázaly, pak za mě je to velký vliv průmyslu a firem na budování a rozvoj inovačních ekosystémů a infrastruktur v určitém oboru a oblasti (např. AstraZeneca v Goteborgu, IKEA či Ericsson v Lundu, Novonordisk v Kodani nebo Philips a ASML v Eindhovenu či Arcellor Mittal v Dudelange), důraz na skutečnou a nekonkurenční spolupráci všech, štědrá podpora a programy státu přizpůsobené potřebám klastrů, průmyslu a inovačních institucí. Ukázalo se rovněž, že budování či orientace oborově specializovaných VTP parků a inkubátorů má smysl.“ dodává Jakub Hruška z odboru inovací a RIS3 týmu agentury CzechInvest, hlavní organizátor těchto cest.

Řada RIS3 týmů navázala kontakty, rozvíjí spolupráci a pracuje na možných projektech. Některé začaly zpracovávat plány výstavby podobných infrastruktur, jiné se snaží své poznatky prezentovat ve svých regionech stakeholderům. Všichni se shodli, že je potřeba tyto inspirace propagovat a předávat dál a má smysl pracovat na jejich implementaci v prostředí České republiky.

V roce 2025 jsou v plánu další 3 studijní cesty do Německa, Irska a Rakouska za inostrukturami v oblastech deeptech, umělá inteligence a kulturně kreativní průmysly.

Všechny příklady a poznatky z těchto cest budou také součástí Metodiky zapojení inovačních infrastruktur do RIS3 připravovaného v rámci projektu Systémová podpora implementace a řízení Národní RIS3 strategie 2023+

 

Autor: Jakub Hruška, CzechInvest

 

Obsah obrázku text, Písmo, snímek obrazovky, Elektricky modrá

Popis byl vytvořen automaticky

Sdílejte na sociálních sítích