Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Aktuality Do oblastí chytré specializace směřují první podpory

Do oblastí chytré specializace směřují první podpory

Uvod

Po letech příprav a zdržení vynuceném pandemií Covid 19 se v roce 2022 rozběhlo další programové období, v němž Evropská unie na základě priorit a cílů vytýčených pro celou EU spolufinancuje z EU fondů různé projekty v členských zemích. I v České republice byla zahájena řada aktivit, které mohou podpořit nejen obnovu po pandemii, ale i zásadní transformaci ekonomiky.

Národní a inovační strategie chytré specializace (RIS3) specifikuje několik priorit, na něž je třeba soustředit pozornost a všestranně je podporovat. Nejedná se přitom pouze o podporu z fondů EU, ale i programy financované z národních prostředků případně z nových celounijních nástrojů, které byly vytvořeny mimo standardní schéma kohezní politiky právě za účelem nastartování hospodářství, ovšem již na jiných principech. Stále více je zřejmé, že již není nadále možné dělat „business as usual“, ale provést zásadní transformaci všech oblastí lidského života – od výrobních postupů až po vzdělávací programy.  K hlavním tématům této transformace patří digitalizace, ekologie, odolnost a bezpečnost.

RIS3 je strategie pro zaměření výzkumu a inovací, tj. určuje, které oblasti jsou pro náš další rozvoj, zvýšení konkurenceschopnosti a kvality života prioritní a do kterých je proto žádoucí investovat i veřejné prostředky. RIS3 však nemá k dispozici žádné vlastní zdroje, nemá vyčleněné prostředky na uskutečňování strategických cílů. K jejich naplňování musí využívat ty nástroje, které jsou momentálně k dispozici.

Jaké nástroje jsou tedy v ČR k dispozici pro podporu chytré specializace výzkumu a inovací?

Jsou to především operační programy spolufinancované z fondů EU, jejichž řízení se svěřeno členskému státu ve sdílené odpovědnosti s Evropskou komisí. Výzkum a inovace podporují zejména dva operační programy: OP Jan Amos Komenský (OP JAK) a OP Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK). Na podporu výzkumu a inovací bude do roku 2027 jen v těchto dvou programech k dispozici 2 310 mld. EUR. Oba programy již vyhlásily první výzvy k předkládání projektů v celkovém objemu 15 mld. Kč.

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/Logo_OPJAK.png

 Aktuální výzvy vyhlášené v OP JAK

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/MSCA.png

Cílem výzvy MSCA Fellowships CZ (uzávěrka 30.11.2022, objem 750 mil. Kč) je rozvoj internacionalizace výzkumného prostředí v ČR a zvýšení kvality výzkumných organizací v ČR, včetně profesního růstu výzkumných pracovníků. Podmínkou je úspěšné hodnocení projektu v programu EU Horizont 2020 a Horizont Evropa/ Marie Skłodowska Curie Actions, tj. budou podpořeny projekty, které dosáhly hodnocení alespoň 70 % celkového počtu bodů, ale z důvodu nedostatku finančních prostředků v dané výzvě nemohly být financovány). Stáhněte si leták.

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/SmAkc.png

Cílem výzvy Smart Akcelerátor+ I (uzávěrka 27.7.2023, objem 1 000 mil. Kč) je umožnit v jednotlivých krajích České republiky rozvoj kapacit a kompetencí přispívajících k vytváření podmínek pro posilování inteligentní specializace, rozvoje inovačních ekosystémů a rozvoje spolupráce mezi aktéry napříč sférami tzv. triple/quadruple helix (zejména výzkumných organizací, vzdělávacích institucí, firemní sféry a veřejného sektoru) v souladu s prioritami definovanými Národní výzkumnou a inovační strategií pro inteligentní specializaci České republiky 2021–2027 a její regionální dimenzí. Výzva věcně navazuje na výzvy Smart Akcelerátor realizované v Operačním programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a jejím účelem je dále rozvinout spolupráci mezi institucemi odpovědnými za přípravu a realizaci nástrojů podpory výzkumu, vývoje a inovací na regionální úrovni a využít výstupů realizovaných intervencí a projektů k dalšímu rozvoji regionů. Stáhněte si leták.

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/Spic_vyzkum.png

Cílem výzvy Špičkový výzkum (uzávěrka 16.1.2023, objem 8 000 mil. Kč) je podpora výzkumu zejména interdisciplinární povahy s vysokým potenciálem vytvoření špičkových a v budoucnu aplikovatelných výzkumných výsledků, výzkumu postaveného na excelentním výzkumném týmu a rozvoji mezinárodní spolupráce výzkumných organizací. Podpora bude směřovat do projektů orientovaného/aplikovatelného výzkumu, které mají potenciál v delším časovém horizontu vytvářet aplikovatelné výsledky výzkumu a vývoje. Projekty interdisciplinárního charakteru budou v rámci hodnotícího procesu bodově zvýhodněny. Stáhněte si leták.

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/Teaming.png

Cílem výzvy Teaming-CZ I, která je již uzavřená, byla komplementární podpora projektů, které úspěšně prošly oběma koly hodnocení výzvy Teaming for Excellence (HE) a byly vybrány k financování. Podpora byla určena na komplementární financování především investičních výdajů nutných k modernizaci excelentního výzkumného centra v souladu s plánovanými cíli komplementárního projektu výzvy Teaming for Excellence (HE).

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/Logo%20OPTAK.png

Aktuální výzvy vyhlášené v OP TAK:

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/Apliakce.png

Cílem výzvy Aplikace  (uzávěrka 30.11.2022, objem 4 000 mil. Kč) je získávání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb prostřednictvím realizace projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Výsledky těchto činností povedou k zavádění inovací vyšších řádů, k tvorbě produktů konkurenceschopných na světových trzích, k urychlení modernizace firemní základny i ke vzniku nových aplikačních oblastí a průmyslových odvětví. Stáhněte si Informační list.

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/Inovace.png

Hlavním cílem výzvy Inovace (uzávěrka 30.11.2022, objem 1 000 mil. Kč) je posílení inovační výkonnosti domácích firem a zvýšení jejich konkurenceschopnosti prostřednictvím zvýšení využívání unikátních know-how, nejlépe vzniklých ve spolupráci s akademickým a výzkumným sektorem, rozšíření know-how firem pro vlastní inovace, zvýšení efektivnosti interních procesů v oblasti řízení inovací tak, aby došlo k nárůstu počtu firem především místního původu v pozici technologických lídrů, k tvorbě a zavádění nových konkurenceschopných produktů na globální trh a posílení schopností firem v oblasti high-tech výroby. Podporovány budou inovace TRL 5 a vyšší. Stáhněte si Informační list.

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/PoC.png

Cílem výzvy Proof of Concept (uzávěrka 30.11.2022, objem 200 mil. Kč) je podpora aktivit, které pomohou zajistit rozvoj transferu technologií a znalostí mezi výzkumnými organizacemi a podniky, které mohou výsledky výzkumu uplatnit v praxi. Cílem Výzvy je též posílit inovační potenciál podniků, které budou schopné vyvíjet a komercializovat nové produkty a řešení založené na využití pokročilých technologií. Výzva si dále klade za cíl posílení vazeb mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou, rozvoj ekonomiky a konkurenceschopnosti firem. Výsledky projektů budu posilovat předpoklad pro jejich další tržní uplatnění. Stáhněte si Informační list.

https://www.ris3.cz/sites/default/files/2022-09/VoucheryIPR.png

Cílem výzvy Inovační vouchery – ochrana práv průmyslového vlastnictví (uzávěrka 31.12.2023, objem 50 mil. Kč) je posílení inovační výkonnosti domácích firem a zvýšení jejich konkurenceschopnosti prostřednictvím účinnější ochrany duševního vlastnictví, zvláště na zahraničních trzích a rovněž zvýšení intenzity využívání nástrojů ochrany práv průmyslového vlastnictví nejen mezi malými a středními podnikateli, ale také u organizací pro výzkum a šíření znalostí. Stáhněte si Informační list.

 

Pro podporu výzkumu a inovací jsou k dispozici i národní programy podpory a rezortní programy, které využívají pouze prostředky ze státního rozpočtu ČR. O nich budeme rovněž brzy informovat.

Sdílejte na sociálních sítích