Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) spolu s dalšími partnery letos na podzim zahajuje poslední rok programu Exceles[1]. Právě program Exceles, který je financován z prostředků Evropské unie, vyplňuje mezeru v národním systému podpory VaVaI komplementárně k časově souběžným opatřením na podporu výzkumu a vývoje na národní úrovni. Kromě NÚVR jsou do programu zapojeni Národní institut virologie a bakteriologie (NIVB), Národní ústav pro neurologický výzkum (Neur-IN),Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik SYRI (SYRI) a Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia).
Řešitelé projektů programu Exceles NÚVR, NIVB, Neur-IN, SYRI deklarovali společný zájem na dalším rozvoji vzájemné spolupráce v různých vědeckých oblastech a společně podporují propojení výzkumných témat, včetně sdílení vědeckých výsledků, technologií, expertízy a vědeckých kapacit. Řešitelé rovněž využívají multidisciplinární potenciál programu Exceles jako příležitosti k identifikaci společných problémů managementu vědy v České republice a nabízejí návrhy jejich možných řešení.
Myšlenka propojení kvalitních, v oboru renomovaných, vědeckých skupin orientovaných na akademickou komponentu svých vědních oblastí napříč regiony a zřizovateli přináší pozitivní výsledky. Zvyšuje vědecký výkon, vzdělává studenty, umožňuje racionální plánování investičních celků, vzájemnou informovanost a komunikaci a posiluje zahraniční spolupráci. Vznikají také společné aktivity napříč spolupracujícími Národními ústavy, a to rovněž za účasti veřejné správy.
Jaké výstupy jsou k dispozici a co se daří? K úspěšným aktivitám patří akreditace nových doktorských studijních programů, organizace mezinárodních letních škol a kvalitní mezinárodní konference, založení nových mezinárodně obsazených vědeckých skupin a edukační a komunikační aktivity včetně těch, které jsou směřovány i na cílové skupiny veřejnosti: pacientské organizace, studenty středních škol a obecnou veřejnost. Zcela zásadní je přínos pro identifikaci, přípravu a udržení příští generace odborníků a akademiků, kteří budou rozvíjet společensky významné obory související s biomedicínou, medicínou a zdravotnictvím v budoucnosti.
Kvalitu a produktivitu vzniklých akademických center, jejich výstupy, transformativní význam pro budoucnost oborů a jejich narůstající reputaci na mezinárodní úrovni konstatují ve svých hodnotících zprávách i jednotlivé International Supervisory and Advisory Boards (ISAB). Stejně tak jako představitelé Národních ústavů, tak i jejich ISAB, ovšem vyjadřují obavu z rizika ukončení podpory paradoxně bezprostředně poté, co se jednotlivé Národní ústavy na konci projektového období v roce 2025 fakticky etablují. Je třeba zmínit, že program Excelesbyl koncipován a připravován s ohledem na řadu schválených dlouhodobých národních i rezortních strategických dokumentů (Národní politika výzkumu, vývoje a inovací, nebo Národní RIS3 strategie ČR 2021+ (a především na základě témat v doméně specializace Pokročilá medicína a léčiva) a jimi definovaných potřeb (kvalita veřejného výzkumu, kvalifikované lidské zdroje, internacionalizace, precisní medicína a další).
Řešitelé zmíněných Národních ústavů s reprezentací oborově relevantních rezortů a institucí proto v současnosti intenzivně hledají formát a podmínky další udržitelnosti a předvídatelné koncepce nově vzniklých Národních ústavů. „Rozpad vytvořené, doložitelně vysoce produktivní struktury a následné administrativní hledání další alternativy modelu podpory vědecké a pedagogické komponenty disciplín, by byl strategickou chybou“, upozorňuje Aleksi Šedo, odborný garant Národní inovační platformy Péče o zdraví, pokročilá medicína. Došlo by také k znehodnocení významné části dosud investovaných prostředků a ztrátě potenciálu, nabízeného evropským Nástrojem pro oživení a odolnost, hlavního prvku plánu NextGenerationEU.
[1] Dne 13. září 2021 byl usnesením vlády České republiky č. 796 v souladu s § 5 odst. 2 zákona č. 130/2002 Sb. schválen „Program podpory excelentního výzkumu v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví – EXCELES“. Program je jediným implementačním nástrojem komponenty 5.1 „Excelentní výzkum a vývoj v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví“ Národního plánu obnovy. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy je v roli vlastníka komponenty odpovědné za její realizaci podle usnesení vlády České republiky (a jeho příloh) ze dne 17. května 2021 č. 467, Národní plán obnovy, a zároveň je poskytovatelem podpory na řešení projektů v programu EXCELES podle výše zmíněného zákona o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.